"Van olyan osztály, ahol egy diák sincs"
Az első tapasztalatok alapján sikeresnek tűnik a középiskolások által szervezett "Ne menj suliba" akció, amellyel az elavult oktatási rendszer ellen tiltakoznak. - írja a nepszava.hu.
Vannak olyan osztályok, ahol csak 1-2 gyerek ül bent
- mondta lapunknak Törley Katalin, a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium tanára, miután középiskolás diákok által mára szervezett "Ne menj suliba - demonstrálj az oktatásért!" elnevezésű akcióról érdeklődtünk.
Mint arról lapunk is beszámolt, az akciónap szervezői azt kérték diáktársaiktól, péntek délelőtt ne menjenek iskolába, helyette szervezzenek oktatási témájú beszélgetéseket vagy vegyenek részt a Független Diákparlament fórumain.
Törley szerint iskolájukban "nagy a csend", az első tapasztalatok alapján azt lehet mondani, a diákoknak kevesebb mint fele van bent az intézményben.
Hasonló a helyzet a miskolci Herman Ottó Gimnáziumban is. Pilz Olivér, az iskola közalkalmazotti tanácsának elnöke lapunkat úgy tájékoztatta, különösen a felső tagozatosok között érezhető a hiányzás.
- A felsősök közül nagyon sokan hiányoznak, legalább a felük nincs bent. De az is lehet, hogy több, most még nem tudnám pontosan megmondani. Azt biztos, hogy vannak olyan osztályok, ahol egyetlen gyerek sincs.
- Tény, sokkal több hiányzónk van, mint egy átlagos napon
- erről Gál Ferenc, a budapesti Teleki Blanka Gimnázium igazgatója beszélt a Népszavának. Náluk is vannak olyan osztályok, ahol csak néhány diák van.
- Viszont azt most még nehéz megállapítani, ki az, aki "sztrájkol", egyes osztályok az Educatio kiállításon vannak
- tette hozzá.
Az átlagosnál többen hiányoznak a budaörsi Illyés Gyula Gimnáziumból is. Lapunkat az iskola egyik osztályfőnöke úgy tájékoztatta, osztályából sokan az akciónap miatt nincsenek jelen. Az ELTE Radnóti gimnáziumába a diákok fele nem ment be, volt olyan osztály, ahol összesen ketten voltak.
Ugyanakkor értesüléseink szerint például a budapesti Ybl Miklós Építőipari Szakgimnázium és Szakközépiskolában vagy a Szakkay József Szakgimnáziumban alig van hiányzás. Tóth József, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnöke úgy tapasztalta, a szakképző intézményekben a diákok többségét nem foglalkoztatta a "sztrájk" gondolata.
A diákok péntek délutánra demonstrációt hirdettek a Parlament elé, az esemény Facebook-oldalán már több mint 13 ezren jelezték részvételüket.