h i r d e t é s

Vannak pártok, akik öntudatosan, nagyobb tömegre alkalmas helyszínt válaszottak, és vannak, akiknek elég a négy fal között

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Vannak pártok, akik öntudatosan, nagyobb tömegre alkalmas helyszínt válaszottak, és vannak, akiknek elég a négy fal között

2017. március 15. - 07:12

Az ellenzéki pártok döntő többsége igyekszik megúszni az idei március 15-ét, amit legjobban a helyszínválasztáson láthatunk - írja a hvg.hu.

Ott gyűlnek össze, ahol már a média megjelent képviselői önmagukban is tömeget képeznek a politikusok legközelebbi rokonaival. Ünnepi előzetesünkben bemutatjuk, mely pártok választottak öntudatosan, nagyobb tömegre alkalmas helyszínt, és kik tudják le a dolgot négy fal között.

Az LMP évek óta hagyományosan a Pilvaxban tartja a március 15-i megemlékezését délelőtt 10-től, ahová nagyjából 20 szimpatizáns és ugyanannyi újságíró fér be. A zárt hely védelmét választotta az MSZP is, amely – szintén a hagyományaihoz híven - a Szabad Sajtó díját adja át a Flamenco Hotelben, 11-től. A maximális közönség száma a foglalt terem méretén, illetve a berakott székeken múlik.

Szabadtéri mikrorendezvényért a következő pártok vannak versenyben:

Gyurcsány Ferenc vezette DK a Pilvax előtt koszorúz, az elnök beszédet is tart 10.30-tól, a szűk utcában már tavaly sem volt túl nagy tolongás. A DK amúgy is szereti alternatívan használni a teret, például az Egyetem téren tartott tüntetéseknél eleve a tér közepénél állítják fel a színpadot, hogy a tévében úgy tűnjön, a tér tele van, sőt még a környező utcákban is tolonganak.

Párbeszéd társelnöke, Karácsony Gergely a Várban, a Táncsics börtönnél koszorúz és mond egy rövid beszédet délután 1-től, ahol talán van annyi hely, mint a Pilvaxnál.

Az Együtt alelnöke, Berkecz Balázs a Petőfi térnél kezd 9-kor koszorúzással és beszéddel.

Az Együtt elnöke, Juhász Péter pedig pár sarokkal arrébb Orbán Viktor beszédét próbálja kifütyülni követőivel a Nemzeti Múzeumnál, a központi állami ünnepség 10.30-kor kezdődik, ahol Orbán Viktor miniszterelnök és Tarlós István főpolgármester mond majd beszédet.

A múltkori kisípolást alapul véve ott lehetnek annyian, mint az előbbi három rendezvényen összesen. A rendőrség nem engedélyezte a sípolást, a síp- majd a kokárdaosztást sem, ettől azonban Juhászék még ott lesznek, mivel a rendőrség elutasító határozatát megtámadták a bíróságon, és a bíróság nekik adott igazat.

Az útdíj bevezetése ellen évekkel ezelőtt tiltakozó Büki Zoltán is készül, ők a Kecskeméti utca sarkáról próbálnák nemtetszésüket kifejezni a rendszerrel szemben.

Jobbik nem aprózza el, legalábbis ami a felszólalók számát illeti: Vona Gábor elnökön kívül a többi között két alelnök is felszólal. A térválasztással viszont nem lőttek túl nagyra, a Március 15-e térre várják a szimpatizánsokat, ami már tavaly is kongott az ürességtől. Bár akkor esett, most meg valószínűleg nem fog.

Majtényi Lászlót államfőnek jelölő csoport, az "Elnököt a köztársaságnak" demonstrációt tart a nemzeti ünnepen, gyülekező az Operánál háromtól. Utána egy teherautó felvezetésével vonulnak az Alkotmány utcába, a Kossuth tér sarkáig. Egyetlen beszéd lesz, Majtényi Lászlóé, aki a teherautó platójára állva szónokol majd. A csoport vezetője, Székely Sándor, a Szolidaritás elnöke arra számít, 5-10 ezer ember vesz majd részt a rendezvényen, ehhez képest nem lőtték be túl nagyra a helyszínt. A tüntetésre egyébként több ellenzéki párt is szervezi szimpatizánsait, Gyurcsány Ferenc például egy, a Facebook-oldalára kitett videóüzenetben.

Momentum tűnik a legmagabiztosabbnak: az éppen párttá alakult mozgalom a Városligetben, a Napozórétnél tartja első március 15-i rendezvényét. Egy pikniket terveznek, beszédekkel és egyéb programokkal, délután 2-es kezdéssel, ami terveik szerint estig elhúzódik. Az egyelőre megjósolhatatlan, hányan érkeznek majd.

Kifütyülni bunkóság

A Fidesz frakcióvezetője, Kósa Lajos az Együtt tervezett akciójáról azt mondta, "nemzeti ünnepen nem illik kifütyülni a nemzeti hősöket,

egyszerűen bunkóság".

Esküvőn sem illik gyalázni a menyasszonyt – hozott egy érzékletes példát Kósa. Regnálása idején Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt rendszeresen kifütyülték a nemzeti ünnepen, Demszky Gábor főpolgármesterként pedig tojászáport kapott 2007-ben. Akkor a Fidesz ugyan kiadott az eseményeket elítélő közleményt, amiben bunkózásról szó sem volt, és nem felejtették el megemlíteni, hogy Gyurcsányt is terheli ezért a felelősség.

 

hvg.hu