Versenyfutás az idővel a thaiföldi barlangban rekedt gyerekek mentése
A levegő oxigéntartalma odabenn most 15 százalék körül jár, és eszméletvesztéshez vezethet, ha 12 százalék alá csökken
Versenyt futnak az idővel a thaiföldi barlangban rekedt ifjúsági focicsapat tagjainak kimentésén dolgozó szakemberek a helyi hatóságok szombati tájékoztatása szerint. A mentési munkálatokat vezető Narongszak Oszotthakorn legutóbbi - visszafogottan bizakodó - nyilatkozata szerint a következő 3-4 napban nyílhatnak a legjobb lehetőségek a gyerekek felszínre hozatalára, mielőtt újabb heves esőzések sújtják a területet, és a fiúk egészségi állapota is "még most a legjobb".
A mentést vezető Csiang Rai tartományi kormányzó elmondta: a hatóságok két nagy csoport önkéntes búvár érkezését várják szombaton és vasárnap, és az ő közreműködésükkel lehet majd esetleg megkezdeni a mentést. "A terv, amelyhez én a kezdetektől ragaszkodtam, az, hogy ki kell hozni a gyerekeket, és ebben meghatározó tényező, hogy minél kevesebb víz legyen a barlangban" - mondta Oszotthakorn. Amennyire csak tudták, szivattyúk segítségével csökkentették a vízszintet a járatokban, de ha ismét esni kezd az eső, akkor újra emelkedik a vízszint, és újabb kockázati tényezők adódhatnak - tette hozzá.
Egyúttal figyelmeztetett arra, hogy a barlangban fokozódik az oxigénhiány veszélye: a levegő oxigéntartalma odabenn most 15 százalék körül jár, és eszméletvesztéshez vezethet, ha 12 százalék alá csökken.
A mentést irányító stáb azt az ötletet is vizsgálja, hogy 600 méteres mélységbe lefúrnának a barlangrendszert rejtő hegy magaslatáról, így érnék el a barlang tetejét és emelnék ki a csoport tagjait. A tartományi kormányzó erről újságíróknak azt mondta, több mint száz próbafúrást végeztek már, de még mindig nem sikerült meghatározni a csoport pontos helyzetét. A fúrásokat végző csapat azon is munkálkodik, hogy - még a várható kiadós csapadékhullás előtt - minél jobban eltömítse azokat a réseket és más irányba terelje azokat a vízfolyásokat, amelyeken keresztül az eső beáramolhat a barlangba.
A felszínen összesen 13 orvosi csapat vár készenlétben, külön mentőautóval és helikopterrel mind a tizenkét gyerek és az edzőjük részére.
Azt tervezik, hogy az első állapotfelmérés után a fiúkat mentőautóval egy rögtönzött helikopter-leszállópályához szállítanák, ahonnan a 70 kilométerre fekvő Csiang Rai kórházába vinnék őket. A kórházban már egy részleget el is különítettek a gyerekek fogadására. Az orvosi csapat egyik tagja elmondta: az egyik legnagyobb veszély a kihűlés lehet, mivel a víz a barlangban rendkívül hideg. Továbbá a gyerekek súlyos fertőzéseket is elkaphatnak a denevérek és a szennyezett víz miatt.
Beszámolók szerint a barlangrendszerben rekedt 12 tinédzser és edzőjük közben levelet írt a szülőknek a barlangból, az üzenetet a haditengerészet különleges egységének Facebook-oldalára tették fel szombaton. Az üzeneteket egy külföldi búvár hozta ki a Tham Luang barlangrendszerből. A gyerekek azt írták: "ne aggódjatok, jól vagyunk, mindenki erős". Hozzátették, "amikor kijutunk innen, sok mindent szeretnénk enni. Haza szeretnénk menni, amint lehet".
Ekapol Csanthavong, az edző a gyerekek szüleitől, családjától kért bocsánatot, egyben ígéretet tett arra, hogy a lehető legjobban gondját viselni a gyerekeknek. Mint írta, mindenki jól van. A kívülről érkezett segítők gondjukat viselik. Az edző egyben megköszönte azt a támogatást, amit eddig a bent rekedtek kaptak.
Az ifjúsági focicsapat tagjai és edzőjük június 23-án tűnt el a Bangkoktól ezer kilométerre északra fekvő Tham Luang barlangrendszerben. Az egész Thaiföldet mozgósító országos figyelem mellett, csodával határos módon élve találták meg őket. Azóta orvosi vizsgálatnak vetették alá a 11 és 16 év közötti gyerekeket, állapotuk továbbra is kielégítő. Kijutásukat azonban a barlangrendszerben lévő víz akadályozza. Az elsődleges terv, hogy a csoportot búvárúszásra oktatják, de a fiúk közül van, aki még úszni sem tud.
A be- és kijutás még a gyakorlott búvároknak is rendkívül megterhelő: a barlang bejáratától a gyerekek tartózkodási helyéig mintegy négy kilométeres táv megtétele oda-vissza csaknem tizenegy órát vesz igénybe egy-egy búvár számára.
További problémát okoz, hogy a különböző akadályokkal, sziklákkal, törmelékkel terhes úton a felszín alatti áramlatok is nehezítik az előrejutást. A gyerekek tartózkodási helyéhez vezető út utolsó egy kilométeres szakasza a legveszélyesebb, itt a búvároknak maguk előtt kell tolniuk az oxigénpalackjukat, hogy átférjenek a barlang víz alá került szűk járatain. Ráadásul a zavaros vízben nehéz a tájékozódás, egyes helyeken szinte semmit sem látni a víz alatt.
Pénteken a mentés közben életét vesztette egy tapasztalt búvár, a thaiföldi haditengerészet elit alakulatának egykori tagja. (MTI) / dehir.hu