Visszaesik a közfoglalkoztatás, nő a munkanélküliség Magyarországon
Csaknem egy éve előszőr esett vissza a foglalkoztatás Magyarországon idén januárban, ami részben a közfoglalkoztatás, részben az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók számának csökkenésével magyarázható. - írja a Portfolio
A foglalkoztatás kismértékű csökkenésében szerepet játszik a szezonális hatás, de a koronavírus-járvány elhúzódó globális és hazai hatása, illetve az ehhez kapcsolódó nyersanyag- és alapanyaghiány is kellemetlenül érintheti a gazdaságot.
Tavaly november és idén január között 4 millió 676 ezren dolgoztak Magyarországon, ami érdemben, 75 ezer fővel meghaladja az egy évvel korábbi szintet. Ezek alapján elmondható, hogy az egy év alatt gyorsan javult a helyzet a hazai munkaerőpiacon, ahogy a gazdaság erősödött a koronavírus-járványból való kilábalás során. Ugyanakkor más kép tárul elénk, ha rövidebb időszakot vizsgálunk: az előző háromhavi átlaghoz képest (október-december) 12 ezer fővel csökkent a dolgozók száma. Ha csak egyetlen hónapot, a januári nyers adatot vizsgáljuk meg, akkor az közel 60 ezer fős a csökkenésről tanúskodik, a KSH modellbecslése pedig több mint 40 ezer fős visszaesést mutat.
Ahogy a fenti ábrán is látható, a foglalkoztatás közel egy évig tartó növekedése megtorpan, majd visszaesik az idei év elején.
- A munkaerőhiány időszakában akár váratlan is lehetne a foglalkoztatás csökkenése, de igazából nem az: szezonális hatások miatt a foglalkoztatás ilyenkor kissé alacsonyabb lehet.
- Érdemes megjegyezni, hogy a foglalkoztatási statisztika nagyon bizonytalanná vált, a mintavételes módszer megbízhatósága gyengült, ezért a kisebb esést érdemes óvatosan kezelni, mert nem valószínű, hogy nagy munkapiaci fordulatot látnánk (ld. keretes írásunkat).
- Mindemellett a koronavírus-járvány elhúzódó globális hatása, a szakadozó ellátási láncok, a nyersanyag- és alapanyaghiány is okozhat fennakadásokat a termelésben, ami a foglalkoztatás visszaesése felé mutat.
Összességében tehát nehéz eldönteni, hogy mennyiben játszottak szerepet a szezonális, a módszertani, és a valós gazdasági hatások.
A foglalkoztatás csökkenését részben magyarázza, hogy csökkent a közfoglalkoztatottak száma, részben pedig az elsődleges munkaerőpiacon is mérséklődött a létszám. Januárban már csak 66 ezren vallották magukat közmunkásnak, ilyen alacsony számot nem láttunk az elmúlt években.
A fentiek tükrében nem meglepő, hogy nőtt a munkanélküliség. A KSH januárban 201 ezer munkanélkülit számlált, miközben egy hónappal korábban még csak 179 ezret. Az év elején 4% fölé, 4,2%-ra nőtt a munkanélküliségi ráta, ami gyors növekedés az előző havi 3,7%-hoz képest. Miközben tehát a foglalkoztatás a hivatali becslés szerint 40 ezer fővel csökkent, a munkanélküliség csak fele ennyivel nőtt. Ez akár azzal is összefügghet, hogy a munkanélküliség kritériumainak nem olyan könnyű megfelelni (csak az van benne a statisztikában, akiknek 1. nincs munkája, 2. az elmúlt négy hétben aktívan keresett munkát, és 3. ha találna, 2 héten belül munkába is tudna állni).
A következő hónapokban arra számíthatunk, hogy kisebb ingadozások mellett magas maradhat a foglalkoztatás Magyarországon, hiszen a kínálati problémák (alapanyag- és nyersanyaghiány) oldódására számíthatunk. Ha az orosz-ukrán háború, illetve az arra adandó válaszok (szankciók) nem vetik vissza érdemben a világgazdaság növekedését, akkor idén tovább emelkedhet a foglalkoztatás. A geopolitikai problémák azonban árnyékot vethetnek a gazdasági teljesítményre is, ami bizonytalanabbá teszi a kilátásokat.
Torzító havi adatok
A KSH közlése szerint modellbecslésük alapján decemberben4 millió 644 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, míg a nyers adat4 millió 649 ezer. A KSH 7 hónapja vezette be a modellszámítást. A nyers adatsort folytatásaként immár a modellbecslést közlik, amely esetenként érdemben eltér a nyers adattól. A KSH közlése szerint: "A KSH a havi becslés pontosságát továbbfejlesztett modell alkalmazásával javítja. A fő mutatóként használt háromhavi mozgóátlag számítását a módszertani fejlesztés nem érinti. Emiatt a modellbecsléssel pontosított havi adatok számított átlaga eltérhet a fő mutatóként közzétett háromhavi mozgóátlagtól." Érdekes, hogy a KSH a háromhavi adatot jelzi fő mutatónak, hiszen mind a közlemény címe, mind az első mondata a havi adatról szól, miszerint "2022 januárjában a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4 millió 644 ezer fő volt." A modellbecslésről egyébként nincs önálló idősor, a Portfolio a konzisztencia megőrzése végett továbbra is a 3 havi átlagot és a nyers havi számot (amelyről elérhető idősor) tekinti irányadónak.