Visszaszivárogtak a vasárnapi vásárlók
Növekedett a dolgozói létszám és a forgalom is több áruházláncnál azóta, hogy éppen két hónapja feladták a kormánypártok a vasárnapi boltzárat - írja a Magyar Nemzet Online.
Ez már csak azért is érdekes, mert a korábbi kormánypárti állítások szerint a boltzár alatt is nőtt a forgalom, és több lett az alkalmazott.
Létszámban és forgalomban is növekedés látszik több népszerű áruházláncnál a vasárnapi boltzár két hónappal ezelőtti eltörlése óta – derült ki a lapunk körkérdésére adott válaszokból. Bár részletes adatok közléséhez az eltelt idő kevés volt, a trendek több helyen látszanak. Az emelkedés azért is érdekes, mert amikor a boltzár eltörlését április 11-én Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője bejelentette, sietett rögtön hozzátenni, hogy a „vasárnapi munkavégzés tilalmával” a kormánypártok eredeti célkitűzései megvalósultak, hiszen az addig eltelt bő egy évben a kiskereskedelmi forgalom 5,6 százalékkal, a szektorban dolgozók száma pedig 3300 fővel, azaz 1,8 százalékkal nőtt.
Ezek szerint tehát a vasárnapi boltzár bevezetése, majd a boltzár idei eltörlése egyaránt jótékonyan hatott a szektorban dolgozók számára és a forgalomra.
Az áprilisi visszavonulót egyébként hivatalosan azzal magyarázták a kormányoldalon, hogy az emberek többségét, ezen belül kifejezetten a nőket az utóbbi egy évben nem sikerült a boltzár mellé állítani. Ennél valószínűbb szempont volt azonban, hogy sok kitérő után a Kúria épp akkor adott zöld jelzést a témában kezdeményezett MSZP-s népszavazási kezdeményezésnek, ebbe pedig a kormánypártok nyilván nem akartak beleállni.
A dolgozói létszám növelése
– A vásárlói kutatások szerint az emberek elsöprő többsége örömmel fogadta a vasárnapi nyitva tartás lehetőségét, és többségük úgy tervezi, élni is fog a lehetőséggel, hogy erre a napra időzítse a hét végi vásárlását – közölték érdeklődésünkre a Tescónál. A több mint 20 ezer embert foglalkoztató cég jelezte, végső következtetést csak pár hónap múlva lehet levonni arról, hogyan változtak a családok vásárlási szokásai, és az milyen mértékben áll vissza a vasárnap a boltzár bevezetése előtti időszakhoz képest. Ugyanakkor több üzletüknél épp június elejétől vezették be ismét a korábbi éjjel-nappali vásárlás lehetőségét, és július elejétől augusztus végéig ugyanez várható a Balaton térségében hat további áruházban, ami jól jelzi, hogy bővül az igény a nyitva tartásra, és ezzel nyilván a forgalom is nő.
– A vásárlók visszaszivárgása elindult, és a dolgozói létszámot is elkezdtük növelni – mondták lapunknak egy másik áruházláncnál, ahol egyelőre azért nem nyilatkoztak hivatalosan, mert csak három hónap után közölnek hivatalos számokat. A Sparnál pedig arra hívták fel a figyelmünket, hogy a vasárnapi zárva tartás előtt az összes forgalom 9 százaléka esett vasárnapra. Ez a boltzár bevezetése után szétoszlott, és a vasárnapi vásárlások elsősorban péntekre, szombatra és hétfőre tevődtek át. Most arra számítanak, hogy ez visszarendeződik a tavaly március előtti szintre, viszont nem tudni, hogy mondjuk a pénteki és a szombati csökkenés emiatt mekkora lesz. A Spar 470 áruházából mindenesetre jelenleg csak 35 nem nyit ki vasárnaponként.
Két új üzletet is nyitott a vasárnapi boltzár eltörlése óta az Aldi, és ezen a héten hasonló lépés várható Szántódon is. Érdeklődésünkre közölték, a dolgozói létszám már a 2 ezret is meghaladja, ami az új üzletek nyitásával tovább emelkedhet.
A bérpótlék kérdése
Az egyik legnagyobb vitát viszont továbbra is a vasárnapi pótlék kérdése jelenti. Erről legutóbb három hete volt egyeztetés, azóta lényegében megállt a folyamat – fogalmazott lapunknak Sáling József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének elnöke, aki reményét fejezte ki, hogy még a nyári szünet előtt ismét tudnak tárgyalni erről a kormány képviselőivel. A vasárnapi boltzár eltörlésével ugyanis elvették az addigi 100 százalékos bérpótlékot azoktól, akik azokon a napokon dolgoztak, amikor mégis nyitva lehettek az üzletek (egy évben öt ilyen vasárnap lehetett). Emiatt még a munka törvénykönyve eredeti szabályait is visszaállította a kormány. A 100 százalékos vasárnapi pótlékért áprilisban tüntetés is volt, de a kormány nem akar határozottan fellépni ebben, és – a bérajánlási tárgyalásokhoz hasonlóan – inkább a munkaadók és a munkavállalók megegyezésére bízná a kérdést.
Egy műszak vagy kettő?
Az egyik legfontosabb kérdésnek nevezte Sáling József, hogy a vasárnapi munkához elegendő-e egy, akár 10 órás műszakban dolgoztatni az alkalmazottakat vasárnap, vagy két műszak kell. Ha ugyanis erre meglenne a válasz, akkor a cégeknek tervezhetővé válnának a pótlékokkal kapcsolatos kiadások. Azt is mondta, hogy legalább tíz százalékkal több embernek kellene dolgoznia a kiskereskedelemben ahhoz, hogy gond nélkül biztosítható legyen a vasárnapi nyitva tartás. (M. Cs.)