h i r d e t é s

Vízierőmű épülhet a Visztulára Lengyelországban

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Vízierőmű épülhet a Visztulára Lengyelországban

2021. december 29. - 07:55

Az egymilliárd eurós siarzewói gát építéséről évek óta folynak tárgyalások.

A Visztula - Forrás: pixabay.com

Egy lengyel bíróságon újratárgyalják a Visztula folyóra tervezett vízerőmű tervét.

Az egymilliárd eurós gát építése most annak ellenére kaphat zöld utat, hogy elpusztítaná több ritka, vadon élő állat élőhelyét is. A Visztulára – ami a Kárpátoktól indul és a Balti-tengerbe ömlik – az állami tulajdonú Polish Waters építene gátat a Varsótól északnyugatra fekvő Siarzewónál.

Augusztusban a lengyel környezetvédelmi minisztérium elutasította az erőmű terveit, arra hivatkotzva hogy a beruházás Európa egyik legnagyobb folyóját károsítaná, és visszafordíthatatlan hatással lenne az élővilágra és az emberekre. Októberben azonban ezt a döntést megváltoztatták, miután a Polish Waters fellebbezett, és a tartományi közigazgatási bíróság jóváhagyta a gát „azonnali megvalósítását”.

A gát megépítése közvetlenül érintene több természeti területet: a Włocławska Visztula-völgyet, a Nieszawska Visztula-völgyet és az alsó Visztula-völgyet. Ez az összesen 420 négyzetkilométeres terület Natura 2000-es területeket foglal magába, vagyis ritka és veszélyeztetett fajok élnek itt.

Dr. Przemysław Chylarecki, a Lengyel Tudományos Akadémia munkatársa szerint az erőmű megépülése „jelentős veszteséget jelent” a védett élőhelyek és fajok, illetve a folyami erdők számára. Szerinte „ilyen esetben az engedély csak akkor adható meg, ha azt nyomós közérdek indokolja”, de most nem ez a helyzet.

Augusztusban az Európai Bizottság is kimondta, hogy a projekt jelenleg nem felel meg az uniós jognak, Lengyelországban pedig minden független környezetvédelmi civil szervezet tiltakozott a gát ellen.

A Polish Waters szerint a siarzewi gátra „az emberi egészség és a gazdaság védelme”, illetve „az árvízvédelem és az infrastruktúra” miatt van szükség. Szerintük a projekt „összhangban van a lengyel és az uniós joggal, az élőhelyvédelmi irányelvvel és a vízügyi keretirányelvvel”, a fejlesztésen pedig „közel 100 különböző szakterületen dolgozó szakember, köztük mérnökök és természettudósok dolgoztak”. (Guardian) / 444.hu