Vonatajtó törte el a gerincét egy 70 éves asszonynak
Az idős asszonynak egy csigolyája eltörött, kettő pedig összezúzódott - írja a Blikk.
A 2016. októberi baleset óta az érintett vasúttársaság egyszer sem kereste meg Katit, az esetről jegyzőkönyvet sem vettek fel. A Magyar Államvasutak Zrt. állítja: vizsgálat eredménye eltér attól, amit a nő mond.
– Éppen le akartam szállni az álló vonatról. Már az alsó lépcsőfokon álltam, amikor az ajtó visszacsapódott, engem pedig a peron elé dobott – kezdett bele történetébe Liska Gyuláné. – Eltört egy csigolyám, másik kettő pedig zúzódott. Fél órán át feküdtem a hideg kövön, meg sem tudtam mozdulni. Iszonyatosan fájt. Egy férfi takart be a kabátjával, amíg ki nem érkeztek a mentők. Ők vettek fel egyedül jegyzőkönyvet, voltak közülük, akik önként jelentkeztek tanúnak – mesélte a hölgy. Kati azt sérelmezi, hogy a vasúttársaság nem kereste fel őt. A balesetet állítólag műszaki hiba idézte elő, Kati állítása szerint ajtózárhiba miatt Monoron is hosszabb ideig állt a vonat.
– Nyolc napig voltam kórházban, végig mozdulatlanul kellett feküdnöm. Azóta betegállományban vagyok – árulta el az asszony.
Bár kezdetben attól félt, hogy a baleset miatt elveszíti a munkáját is, most kiderült: februárban visszavárják.
– A gyógyszerekre 10 ezer forinttal többet költünk a baleset óta. A párom jelenleg nem kap fizetést, mert az ápolásom és az itthoni teendők miatt ki kellett maradnia a munkából. Igényelte a MÁV-tól a kieső munkabérét, ám nem kapott választ. Pert indítottunk – mondta a hölgy. Kosdi Kornél polgárjogi ügyvéd szerint Kati kártérítési igénnyel élhet.
– A vasútnak mint veszélyes üzemnek objektív, felróhatóságtól független felelőssége van. A bírság több százezer forinttól milliós nagyságrendig terjedhet, a sértett minden járulékos költségét visszaigényelheti. Bizonyítéknak elég a mentősök jegyzőkönyve – fejtette ki az ügyvéd.
A MÁV vizsgálatot indított, amelynek eredményéről tájékoztatták Liska Gyuláné védőjét. Elmondták, hogy a vizsgálat megállapításai eltértek az utas által leírtaktól, így a vasúttársaság további bizonyítékokat kért.
Börtön is járhat érte
– Ha bebizonyosodik, hogy a hölgynek volt igaza, akkor foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés is felvetődhet. Amennyiben az előírásokat megszegve, a vezető korábban zárta az ajtót vagy a kalauz nem jelzett, a felelős akár egy év börtönbüntetést is kaphat – magyarázta dr. Vidákovics Béla büntetőjogi ügyvéd.