World Press Photo: minden ötödik képet manipuláltak
Tömegesen nyújtottak be manipulált fotókat az idei World Press Photo pályázatra.
Az utolsó előtti fordulóba jutott képek közül minden ötödiket nem megengedett digitális utómunka miatt kellett kizárnia a zsűrinek - mondta Lars Boering versenyigazgató a Der Spiegel című német magazinnak. - írja az atv.hu
Nem egyszerű világosításokról vagy apróbb retusálásokról volt szó, hanem tartalmi elemek eltávolításáról vagy hozzáadásáról.
"Sokkolt minket a dolog. Tulajdonképpen azt vártuk, hogy kevesebb ilyen esettel lesz dolgunk, nem pedig többel" - fogalmazott Boering. Tavaly a képek 8 százalékát kellett ilyen okból kizárni.
A szervezők a jövőben video-workshopokkal és típuspéldákkal szeretnék világossá tenni, hogy hol húzódik a határ a megengedett képszerkesztés és a tiltott manipuláció között.
"Tudatában vagyunk annak, hogy a fotózás sztenderdjei fejlődnek, és hogy egy fotó mindig a valóság interpretációja, de a sajtófotózásnak hitelesnek kell maradnia" - hangsúlyozta Lars Boering.
A World Press Photo 2014. évi versenyére 131 ország 5692 fotósa nevezett több mint 97 ezer felvétellel, a zsűri végül 17 ország 42 fotósát díjazta nyolc kategóriában. Az év fotója díjat a dán Mads Nissen nyerte el egy orosz melegpárról Szentpéterváron készült felvételével, amely Homofóbia Oroszországban című sorozatának része.
A díjazott fotók áprilistól egy amszterdami kiállításon láthatók, amely később egy több mint 40 országot érintő körútra indul.
MTI