Zavargások törtek ki, mert meghalt egy fiatalember a rendőrök hibájából Baltimore-ban
A jelenlegi baltimore-i zavargások fő kiváltó oka, hogy a rendőrök hagyták meghalni a 25 éves Freddy Gray-t, miközben hosszú kitérők során épp a rendőrségre szállították.
Az ügyben gyilkosság miatt emelt vádat az elsőfokú bíróság. Összesen hat rendőr szerepel a vádlottak listáján.
Újra zavargásoktól hangos Baltimore, miután egy afroamerikai fiatalember a rendőri intézkedés során életét vesztette az Egyesült Államok amúgy sem éppen csendes és nyugodt vidékén. A tüntetők rasszizmusról és rendőri brutalitásról beszélnek, s követelik, hogy Washington vegye komolyan a kiáltásaikat és tegyen valamit az ellen, hogy a rendőrök szabadon bűnözhessenek szolgálat közben.
A rendőrségnek és az állam vezetőségének egészen más a véleménye.
Akárhogy is, a zavargások egyre súlyosabbak, a fiatalember halálával kapcsolatban pedig úgy tűnik, hogy valóban vétkesek az őt az őrsre beszállítani szándékozó rendőrök.
Gray április 12-én az utcán egyszer csak (máig ismeretlen okból) menekülni kezdett a rendőrök elől, akik hamar elfogták, majd előállították. Mivel úgy ítélték, hogy be kell szállítani, megbilincselték, lábára béklyót helyeztek, majd betuszkolták egy rendőrségi buszba, ahol azonban az előírásokkal ellentétben nem kötötték be a biztonsági övét. A 25 éves Gray már elfogásakor rosszullétre panaszkodott, s asztmájára hivatkozva kérte inhalátorát, de a rendőrök megtagadták a kérését.
Az első megálló során a fiatalembert kivezették a járműből, majd a papírmunka befejeztével újra visszaterelték, ekkor azonban már hasra fektetve kellett tartózkodnia a jármű padlóján, miközben a furgon nagy sebességgel haladt az úton és többször is, huzamosabb időre megállt. Gray egyszer sem kapott semmilyen segítséget rosszulléte ellenére, s az út végére már a szívverése is megszűnt.
Kórházba szállításkor kómába esett, majd sérülései és asztmatikus rohamai következtében nem sokkal később meghalt.
A rendőrök szabadlábon védekezhetnek, hiszen az óvadék összegét csupán 250 dollárban határozta meg a bíróság.
(Fotó: AFP)
Posted by SEJT on 2015. május 3.