4 év múlva véget érhet a bezines és dízel személyautók gyártása
2025 után az Euro 7-es normával még tisztább autók érkeznek. Csakhogy az EU javaslata a benzines, a dízel és a benzin/gázüzemű autók ellehetetlenítését jelenti.
Nemrég az EU közreadta az Euro 7-es emissziós szabvány javasolt határértékeit. A 2025-ös vagy valamivel később bevezetendő szabvány még kevésbé környezetszennyező motorokat és tisztább levegőt ígér. A tervezet azonban vihart kavart: A JAVASLAT NEM MONDJA KI, HOGY BETILTANÁK A BELSŐ ÉGÉSŰ MOTOROS (BENZINES, DÍZEL VAGY GÁZÜZEMŰ) AUTÓKAT, DE VALÓJÁBAN ELLEHETETLENÍTI ŐKET - írta a Vezess.hu.
Az Euro 7-es javaslatban a lényeg talán a nitrogén-oxidok szintje: 2014 óta, az Euro 6-os normával ez egységesen 80 mg/km a dízelautóknak és 60 mg/km a benzineseknek laborban mérve. 2021. január 1-től közúti forgalomban a kímélő laborüzembelinek csak 1,43 szorosát bocsáthatja ki egy autó, tehát egy dízel határértéke 114 mg/km, de a szúrópróbaszerű mérések alapján még ezt is bőven alulteljesítik a ma kapható dízelautók.
Az Euro 7-es normával a kevésbé szigorú határérték 30, a szigorúbb 10 mg/km lenne. Már 2019-ben is futottak igazoltan 10 mg alatti dízelek, de ez a határ ambiciózus.
AZ ÚJDONSÁG ÉS A BUKTATÓ, HOGY A HATÁRÉRTÉKEKET NEMCSAK NORMÁL ÜZEMBEN KELL HOZNIA A MOTORNAK, HANEM EXTRÉM KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT IS.
Ilyen a padlógázas gyorsítás, az utánfutó-vontatás hegynek fel, de tudniuk kell mínusz 10 fokos fagyban és 40 fokos kánikulában is.
A BENZINES, A DÍZEL ÉS A BENZIN-GÁZÜZEMŰ AUTÓK KITILTÁSÁVAL EGYENÉRTÉKŰ AZ A KITÉTEL, HOGY A SZIGORÚ, DE TELJESÍTHETŐ HATÁRÉRTÉKEKET A KULCS ELFORDÍTÁSÁTÓL KEZDVE TUDNIA KELL AZ AUTÓKNAK.
Ilyenre csak elektromos autók képesek, mert az egyébként hatásosan működő kipufogógáz-ártalmatlanításnak szüksége van pár percre, néha csak másodpercre, mire bemelegszik és hatékonyan dolgozni tud.
Az SCR-rendszereknek legalább 200 fokra kell felmelegedniük, hogy a kipufogógázban lévő, mérgező nitrogén-oxidokat ártalmatlan nitrogénné és vízzé alakítsák. A motor beindítása után a kipufogógáz hamar felmelegíti a rendszert, de nem azonnal. A mostani előírás szerint legalább 16 km a közúti emissziómérés, az RDE-vizsgálat távja, így a mérés legelején mért magasabb értékeket a rendszer bemelegedése után kiegyenlítik az alacsonyabbak.
Az EU-bizottság javaslata viszont 16-ról 5 km-re csökkentené a mérés távját, márpedig ilyen távolsággal a hidegindítást követő és a tiszta szakasz nem viszi 10, de még a 30 mg/km alá sem az NOx-átlagot.
HA EZ EBBEN A FORMÁBAN ÁTMEGY, AMINEK ELKERÜLÉSÉRE MÉG VAN ESÉLY, KIZÁRÓLAG A VILLANYAUTÓK MARADHATNAK A KÍNÁLATBAN. (Origo.hu)