5 tipp, hogy meghűlés nélkül vészeljük át a hidegebb hónapokat
Vészesen közeleg a hideg téli időszak, amikor a megfázások és az influenzás megbetegedések száma szinte az egekbe szökken. Azonban egy kis tudatossággal rengeteget tehetünk azért, hogy elkerüljük a zimankós hónapokra jellemző betegségeket. Mire figyeljünk konkrétan a mindennapokban, hogy a december beköszönte utáni hónapok ne orrfújással és hőemelkedéssel teljenek? Mutatjuk!
1. Támogassuk az immunrendszerünket!
Érdemes már a nyári időszak végének közeledtével multivitamin készítményt beszerezni, hogy a téli hónapok kihívásait minél felkészültebben várja a szervezetünk. Kifejezetten fontos a D-vitamin pótlása, ugyanis a borongós őszi időszakban már jóval kevesebb napfény ér minket, mint a nyári hónapok során, így mesterségesen kell pótolnunk azt.
Figyeljünk oda a kiegyensúlyozott, vitaminokban gazdag táplálkozásra is. Biztosítsunk fehérjében gazdag ételeket a szervezetünk számára, hiszen a fehérjék megkerülhetetlen szerepet játszanak az immunrendszerünk erősítésében. Fogyasszunk minden nap zöldséget és gyümölcsöt is, amellyel nemcsak fontos vitaminokat és ásványi anyagokat juttatunk szervezetünkbe, hanem értékes rostokat is a könnyebb emésztés érdekében.
TIPP: A C vitamin a legfontosabb vitaminok egyike, amely elengedhetetlen az egészséges mindennapokhoz és immunrendszerünk erősítéséhez. Figyeljünk oda tudatosan a pótlására, hogy soha ne szenvedjünk hiányt az aszkorbinsavban.
2. Sportoljunk rendszeresen!
A rendszeres mozgás erősíti és ellenállóbbá teszi az immunrendszert a betegségekkel szemben. Heti 2-3 alkalommal tanácsos legalább 30-40 percet mozogni, amely a vérkeringésnek is kifejezetten jót tesz. Válasszunk kedvünk szerint mozgásformákat, és lehetőleg többfélét is űzzünk.
Sétáljunk és fussunk, járjunk konditerembe, biciklizzünk, illetve sportoljunk bármit, ami jól esik. Természetesen nem kötelező maximális intenzitással sportolni, de azért az edzések végén kellemes fáradtságot kell, hogy érezzünk. Így mindig pontosan tudjuk majd, hogy immunrendszerünk erősítése érdekében valóban megtettük, amit kellett.
Akár személyi edző segítségét is kérhetjük, aki segít összeállítani a megfelelő edzéstervet és az étrendet is. Így biztosak lehetünk abban, hogy ténylegesen személyre szabott programot követünk, és jó úton haladunk az egészséges életmód irányába.
3. Öltözzünk mindig az időszakhoz illően!
Ha hidegebb az idő, inkább kapjunk fel egy kényelmes melegítő nadrágot és felsőt, hogy ízületeinket megkíméljük a hidegtől. Ugyanis a csípős mínuszokban hamar megfázhatnak az ízületek, ez pedig mozgási nehézségekkel és erős fájdalmakkal is járhat.
Ha a szabadban sportolunk, mindenképpen öltözzünk rétegesen, de persze nem kell túlzásba vinni. A lényeg, hogy kellemes melegben mozoghassunk, de ne izzadjunk le teljesen sportolás közben. Húzzunk térdmelegítőt és könyökvédőt is, hogy még az igazán érzékeny ízületeinket is megóvjuk a bajtól.
4. Ne hajszoljuk túl magunkat a mindennapokban!
A stresszes, túlhajszolt életmód hamar kimeríti az energiaraktárakat, ezért törekedjünk a kiegyensúlyozott életvitelre. Tartsuk egyensúlyban a munka és a magánélet mérlegét, hogy mindennapjaink valóban energikusak legyenek. Fordítsunk kellő időt a pihenésre, hogy szervezetünk mindig megfelelő mértékben regenerálódjon, és a reggelek igazán kipihenten induljanak.
Aludjunk 7-9 órát naponta, amely biztosítja szervezetünk számára a megfelelő mennyiségű pihenőidőt. Ilyenkor immunrendszerünk is megpihenhet, hogy az influenzaszezon minél kevesebb eséllyel jelentsen gondot számunkra.
5. Indítsuk a reggeleket lélekmelegítő gyógyteával!
Reggelente fogyasszunk gyógyteát, amelyet kávé helyett is kortyolgathatunk. A gyógyteák remekül erősítik az immunrendszert, emellett fel is melegítik kicsit a szervezetünket, hogy a hidegbe kilépve ne terhelje meg annyira az ízületeinket és izmainkat a fogcsikorgató időjárás.
Célszerű a vitaminban gazdag gyógyteákat választani, hogy minden nap biztosítsuk többek között a B- és C-vitamin szükségletünket is. Ha tehetjük, szerezzük be mi magunk a gyógynövényeket, és készítsük el forrázással a finom teákat.
Milyen gyógyteákat érdemes inni a téli időszakban?
- Csipkebogyó
- Gyömbér
- Fűzfa
- Rozmaring
- Cickafark
- Csalán
- Menta
Ha a fenti 5 tanácsot megfogadjuk, meghűlés nélkül vészelhetjük át még a leghidegebb hónapokat is. Tegyünk meg mindent immunrendszerünk erősítése érdekében. Sportoljunk legalább heti 2-3 alkalommal, öltözzünk az időjárásnak megfelelően, és kerüljük a túlhajszolt, stresszes életmódot. Reggel és este pedig fogyasszunk finom gyógyteákat, hogy minimálisra csökkentsük a megbetegedések esélyét. Álljunk tudatosan egészségünkhöz, szervezetünk pedig garantáltan meg fogja hálálni a figyelmességünket!