530000 km/h: ennyivel repeszt a világ leggyorsabb űrszondája
A NASA által 2018-ban indított Parker Solar Probe egyre közelebb kerül célpontjához, a Naphoz, miközben eszméletlen sebességre kapcsolt.
Az autó nagyságú Parker Solar Probe napszonda folyamatosan közelít a Naphoz, és már olyan pályára került, amely során 1 377 Celsius-fok körüli hőmérsékleteknek van kitéve, miközben műszereivel a környéken előforduló, magas energiával rendelkező részecskéket figyeli.
Az űrszonda már többszöri alkalommal is elhaladt a Vénusz mellett, ezáltal sikerült közelebb lopóznia központi csillagunkhoz, legutóbbi repülését pedig februárban hajtotta végre, ezáltal már összesen nyolc missziót teljesített, és minden idők leggyorsabb űrszondájává avanzsált.
A NASA hivatalos közleménye alapján az egység nagyjából 10,4 millió kilométerre tartózkodik a Nap felszínétől, a legutóbbi sebességrekordot pedig még januárban állította be, akkor ugyanis 466 600 km/h-ra gyorsult fel.
A Parker Solar Probe adatgyűjtési procedúrája várhatóan május 4-ig tarthat, mely során rengeteg hasznos információval gazdagodhatnak a NASA mérnökei és csillagászai, fényt derítve a Nap viselkedésére és a környéken zajló folyamatokra.
Az űrszonda életciklusa alatt összesen 24-szer kerülheti meg a Napot, míg utolsó missziójával 2024-ben végezhet, ezután minden bizonnyal megsemmisülhet, miközben szétolvad a forró kromoszférában. (liner.hu)