A kormány februártól kérdez a netről
A tavalyi év októberében, az internetadó lefújásakor beharangozott internetes konzultáció, amelyet Deutsch Tamás vezényel majd le, februárban indítják majd be, de először még nem véleményt, hanem kérdéseket várnak.
Deutsch mindenekelőtt a konzultációról konzultált, mégpedig a nagyobb netes portálok újságíróival, és arra volt kíváncsi, hogy mi a véleményük a kormány terveiről. Ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy nincsenek is ilyen tervek, hiszen a kormány előbb a véleményekre kíváncsi.
A konzultációt az internetkon.hu oldalon bonyolítják majd le. Az első két hónapban arra várnak majd javaslatokat, hogy pontosan milyen kérdésekről konzultáljanak. Deutsch szerint a fogyasztóvédelemmel, a versenyképességgel és a net szabadságával kapcsolatos témák érdeklik elsősorban az embereket. Ezt azonban nem magyarországi, hanem korábbi külföldi konzultációk alapján gondolják, ezért is várják a javaslatokat.
Vagy lesz törvény, vagy nem
Deutschot a bejelentéskor megkérdezték arról is, hogy a konzultáció eredményeként kapott adatok alapján várható-e valamilyen törvény megalkotása. Deutsch szerint ez nincs kizárva, de a döntés a Parlamenté, amelyet azonban jogi kötelezettség nem terhel. Ugyanakkor szavai szerint "a politikai bölcsesség azt diktálja", hogy figyelembe vegyék a többség véleményét.
A kérdéssor 15-20 egyértelmű eldöntendő kérdésből áll majd, és a kérdőívet minden 14 éven felüli állampolgár kitöltheti. A végső kérdéseket a kormány hagyja majd jóvá, végül pedig az intézkedésekről, ha lesznek ilyenek, szeptemberben dönt majd a kabinet.
A netadóból indult
Az internetadó kérdését persze semmilyen formában nem érintették, és valószínűtlen, hogy erre vonatkozó kérdés helyet kaphatna a későbbi kérdőívben, hiszen a tavalyi év egyik legnagyobb arcvesztése köthető hozzá a kormány részéről. Az internetforgalom megadóztatásának tervét követő tömegtüntetések hatására ugyanis Orbán Viktor hosszú idő után először döntött egy társadalmilag népszerűtlen terv visszavonásáról, s hirdette meg egyúttal a konzultációt – valószínűleg azért, hogy a néppel párbeszédet folytató hatalom képét próbálja erősíteni. Mindez már csak azért is rendkívül kínos volt a kormány számára, mert Orbán a visszavonulást megelőző napokban kitartásra sarkallta a fideszes prominenseket, akik ennek hatására minden médiumban szilárdan kiálltak az adó mellett, és azt hangoztatták, hogy azt mindenképpen bevezetik majd.
{flike}
{jcomments on}