h i r d e t é s

A megoldás itt van, karnyújtásnyira

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

A megoldás itt van, karnyújtásnyira

2016. június 01. - 07:54
0 komment

A coaching, az a hatékony szervezetfejlesztő eszköz, ami ugyan olyan jól jönne a civil szervezeteknek, mint a nagyvállalatoknak, de még elég ritkán élnek vele.

Most a kockázatmentes kipróbálásra nyílik lehetőség. Szatmári Sándor business coach, HR szakértő térítésmentes, pro bono coachinggal szeretné támogatni azokat a civileket, akik úgy érzik, szükségük van a fejlődésre.

Ha csak a kihívásokat nézzük, mi a közös a vállalkozásokban és a civil szervezetekben?

Mindkét helyen emberek dolgoznak. Ezek az emberek pedig motiváltak, sikeresek, hatékonyak szeretnének lenni. Stresszelnek, nehéz élethelyzetekbe kerülnek, gondot okoz nekik egy-egy feladat végrehajtása. Konfliktusaik vannak a szűkebb és tágabb környezetükkel. Változások veszik őket körül, amiket szeretnének jól kezelni. A hatékony működés alapja, ha tisztában vagyunk három dologgal. Honnan indulunk, hová akarunk eljutni és ezt az utat hogyan fogjuk megtenni. Bármilyen szervezetben dolgozik valaki, profitorientáltban vagy non-profitban, az ügyei és problémái nagyon hasonlóak.

Egy civil szervezet milyen konfliktusokkal találkozik a leggyakrabban?

A civil szervezeteknél dolgozók küldetéstudatosak és elkötelezettek. Eggyé válnak a szervezettel és a célokkal. A szervezet, a célok és körülmények azonban változnak. Folyamatosan. Ehhez pedig igazodni kell. A civilek érzékenyebbek, azonnal és erősebben reagálnak a változásokra. E mellett a civil szervezetek munkatársaiknak nagy része önkéntesen dolgozik, illetve életük fontos része az önkéntesek toborzása. Ezek a helyzetek még inkább előhívják azokat a konfliktusokat, amelyeket egy coaching folyamatban lehetőséggé tudunk alakítani. Ilyen konfliktus lehet például egy civil szervezetnél, hogy sokan azt teszik, amihez kedvet éreznek, függetlenül saját céljaiktól, készségeiktől és képességeiktől. Ideális lenne felmérni az adott szervezetnél, hogy a feladatokhoz milyen kompetenciák szükségesek és azokkal a képességekkel kik rendelkeznek. Ez lehet az alapja később az ésszerű feladatelosztásnak.

Mit tehet ilyenkor a megoldásért az a vezető, aki vett már részt coachingon?

Friss megközelítésben és új szempontok alapján segítheti a továbblépést saját maga, a szervezet és a munkatársai számára is. Felfrissítheti és bővítheti eszköztárát, módszertanát. Inspirációt és motivációt kap az előtte álló konkrét helyzetek megoldására. Jobban megismeri önmagát, új célokat tud kitűzni önmaga és csapata számára, megértőbb és elfogadóbb vezető tud lenni, aki a „helyén van”.

Ha a munkahelyünkön valamiből elegünk lesz, ott a lehetőség, hogy felmondjunk és keressünk egy jobb helyet. De mit tegyen a civil, aki küldetéstudatból vállalt munkát az adott szervezetnél?

Ez a küldetéstudat sokszor előny, a vállalatok ezt szeretnék elérni a saját munkavállalóiknál, több-kevesebb sikerrel. Viszont ez a küldetéstudat még nem elég ahhoz, hogy el is érje a munkahelyi céljait. Nagy veszélye a csalódás, a kiégés. A küldetéstudat fontos erő lehet, ha a támogatja az embert sikerei és önmaga megismerésében, kollégáival való sikeres együttműködésben. Ha valóban fontos neki a kívánt eredmény, akkor hajlandó változni, fejlődni ezért.

Fontosabb a vezetőnek a coaching, mint a kollégáinak?

A coachinghoz nem kell vezetőnek lenni. Az a fontos, hogy a résztvevő konkrét problémát akarjon megoldani, valamilyen meghatározott dologban akarjon fejlődni és látható eredményt elérni.

Mi lehet a coaching leginkább kézzel fogható hozama?

A coaching rendkívül eredményes módszer. Közel hozza az „elég jó” megoldást. Ezáltal a személyes és a szervezeti eredményesség növelhető. Az eredmény leginkább abban látható, hogy a szervezet vezetői és munkatársai azt érzik, rendben vannak. Önmagukkal, a működésükkel, a környezetükkel. Ez pedig egyaránt fontos minden szervezetben, mérettől és orientációtól függetlenül. A szervezetek naponta új és új kihívások elé néznek, nehéz minden fronton megfelelni. Egy kis segítség, megerősítés, visszaigazolás, új probléma megközelítés átlendíthet a krízisen. Érdemes eddig nem használt eszközökkel frissíteni „harcos” eszköztárunkat.

Elérhetőségek:
https://www.facebook.com/szatmarisandorcoaching
http://szatmarisandorcoaching.hu/

 

civilhirugynokseg.hu