h i r d e t é s

Amihez a Fidesz hozzáér…

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Amihez a Fidesz hozzáér…

2017. április 11. - 11:29

Bár a lassan szállóigévé lett kifejezés folytatását tudjuk, jelen írásunk témája mégsem a minőségbeli drasztikus romlás. 

Forrás: 444.hu

Sokkal inkább arról a kevésbé meglepő jelenségről van szó, hogy mire használja hatalmát és – legalábbis névleg – szerzett tudását a kormány. Az Áder János által tegnap aláírt és azóta a Magyar Közlönyben is megjelent felső oktatási törvénymódosítás (továbbiakban Lex CEU) kiváló szemléltető.

Ugyan kit lep meg, hogy a szervezett és minden körén kívül eső közeget nyomás alatt kormány, melynek prominensei a Közép-Európai Egyetemen szerezték meg alkalmasságukat igazoló okirataik jelentős részét? Éppenséggel maga Orbán Viktor Soros ösztöndíjjal tanulhatott liberális demokráciák természetéről a CEU mellett más nívós, külföldi egyetemeken is.

Itt mutatkozik meg elsőként, hogy nem mindegy, hogy a meglévő tudást milyen ember kapja meg. Hiszen mint azt a miniszterelnök személye, tevékenysége és modora egyértelműen bizonyítja, a legjobb szándékot célzó tudás is veszélyes fegyverré válik egy immoralitásra hajlamos egyén kezében.

Hofi egykor nagyon találóan úgy fogalmazott, hogy „korrupció az, amiből kihagynak”. Egyfelől kiválóan definiálja a jelenség természetét, másfelől megvillantja a nép saját hajlamát ugyanerre a tevékenységre. Az újságírásban azon belül kifejezetten az oknyomozó újságírásban a korrupció definíciója nagyon hasonló. Elég hozzá két ember és egy titok. Innen a másolódás elve alapján, további emberek és titkok köthetők.

Miért fontos ez? Mert kifejezetten megfigyelhető ez a Versenykorlátozó tevékenység bűncselekményének mintáján. A kartellezés azonban nem csupán a gazdaság szférában jelenhet meg, mint azt a Fidesz tisztán bizonyítja, hanem az oktatásban is.

Miért lett fontos az egykor kenyéradó egyetem leépítése az annak tején gyarapodó kormánytagoknak? Nos leginkább azért, mert az egyetem azóta is ontotta magából a minőségi szakembereket és minél több ilyen szakembert engedett ki kapuján, az esély, hogy köztük egy morálisan stabil elem legyen, exponenciálisan megnőtt. Mit jelent mindez? Hogy bár a környezet tagadhatatlanul személyiségtorzító hatású, az esély fennáll, hogy lesz köztük olyan ember, aki képességei és nem alkuk árán válik komoly konkurenciájává a hatalom jelenlegi élvezőinek.

És a Fidesznek egyetlen dologra nincs szüksége, magasan képzett önálló gondolkodású szakemberekre.

És ez azért sem elszigetelt eset, hiszen pártcsemeték maguk is példaadó jelleggel tevékenykednek. Orbán Gáspár a Transparency International több kurzusát végezte el. A csoport jelenleg a kormány fekete listáján van, mégsem halljuk az Orbán fiút tiltakozni. Orbán Ráhel méregdrága svájci iskolájának működése, majdhogynem tökéletesen megfelel a CEU modelljének.

Áder Orsolya olyan magánegyetem hallgatója, ami szintén amerikai típusú, egyébként a civilizált világban mindenütt akkreditált diplomát állít ki.

Adja magát a kérdés, vajon a kormánynak nem az az épp csak nem tagadott célja, hogy kiváltságosait leszámítva mindenkit kizárjanak a minőségi oktatásból?