Brutális drágulás az alapélelmiszereknél
Bár tavaly összességében mérsékelten, 0,4 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, egyes termékek jelentősen drágultak - írja a Napi.hu.
Tavaly a drágulási toplistát négy alapvető élelmiszer, illetve élelmiszercsoport vezette. A burgonya 25,8 százalékkal lett drágább, a cukor 19,6-tal, a friss zöldség 8,3-mal, az étolaj pedig 7,1-gyel. Ezeken kívül még a hazai és déli gyümölcs érdemel említést, amely 4,9 százalékkal drágult.
Az élelmiszereknél maradva a legnagyobb mértékben az áfacsökentett sertéshús ára csökkent 14,2 százalékkal, de a tej (5,1), a sajt (4), a tojás (2,6) is kevesebbe került tavaly, mint 2015-ben. Az élelmiszerek összességében 0,7 százalékkal drágultak tavaly.
Jól jártak a sörösök
A szeszes italok közül egyedül a sör lett olcsóbb 0,4 százalékkal, míg a bor 0,9, a tömények pedig 1,2 százalékkal drágultak. Mivel a sör súlya az inflációs kosárban duplája a másik kettőnek, az alkoholtartalmú italok összességében mindössze 0,3 százalékkal drágultak.
A cigaretta 4,3 százalékkal kerül többe, amely igen visszafogott a korábbi évek kétszámjegyű drágulásához képest. A 2016 végi és a 2017-es több lépcsős jövedékiadó-emelés következtében sok jóra idén sem számíthatnak a magyarok a trafikokban.
Forrás: KSH |
Vége a rezsicsökkentésnek, a tűzifa nagyot drágult
A távfűtés, a gáz és az elektromos áram ára változatlan volt tavaly, a tűzifa viszont 3,8 százalékkal drágult. Aki palackos gázt használ az viszont örülhetett a 10,4 százalékos áresésnek.
Az üzemanyagok ára igen hektikusan alakult 2016-ban, összességében azonban 7 százalékkal kellett kevesebbet fizetni a benzinért és a gázolajért, mint tavaly előtt.
Egyre olcsóbbak a tévék
A tartós fogyasztási cikkek 0,5 százalékkal drágultak, az áremelkedés a járműveket érintette leginkább, átlagosan 2 százalékkal kellett értük többet fizetni, de aki használt autót vásárolt, csak 4,6 százalékkal drágábban tehette meg, mint 2015-ben. Tévét, számítógépet viszont 4-5 százalékkal olcsóbban is be lehetett szerezni. A ruházkodás 0,4 százalékkal drágult.
A tankönyvek 15,1 százalékkal vezetik a árcsökkenési toplistát, viszont az újságokért 5,5 százalékkal kellett többet fizetni.
Forrás: KSH |
Dráguló szolgáltatások
A szolgáltatások összességében az átlagnál jobban 1,5 százalékkal drágultak. A csoportból kiemelkedik a külföldi üdülés (6,6), a lakbér (5,2), és a színház (4,3). A telefon és az internet díja 1 százalékkal, míg a tévé-előfizetésé 2,1 százalékkal emelkedett.