Az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok (CDC) és az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) néhány héttel ezelőtt közölte, hogy a CDC oltóanyag-adatbázisa egy lehetséges biztonsági problémát tárt fel.
A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései szerint 14 600-an fordultak influenzaszerű tünetekkel orvoshoz a múlt héten; a laboratóriumi vizsgálatok egy mintában ki is mutatták az influenzavírust - közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) csütörtökön a honlapján.
Szezonális lett a koronavírus, télen így biztosan több megbetegedés lesz - mondta az InfoRádiónak az országos tisztifőorvos. Müller Cecília arra is felhívta a figyelmet, hogy emellett idén az influenzajárvány is a megszokottnál jóval komolyabb lehet.
A koronavírus világjárvány két és fél éve határozza meg az életünket, Magyarországon is rengetegen megkapták a fertőzést, sokan nem is egyszer. Az addig ismeretlen, újfajta vírus rengeteg áldozatot is szedett, a mai napig 47 409 elhunytról van tudomásunk. Az eddigi áldozatoknak pedig jelentős, 28,7 százaléka 2022-ben hunyt el és még nincs vége az évnek.
A világon először fertőzött meg embert bizonyítottan az influenza H3N8-as, elsősorban a madarak, lovak és kutyák körében terjedő törzse: a fertőzés a közép-kínai Honan tartományban történt - adta hírül szerdán a Csungkuovang kínai állami hírportál.
Folyamatosan emelkedik a felső légúti panaszokkal háziorvosokhoz forduló betegek száma. Egy hazai szakember elmondása szerint már most is rendkívüli terhelés éri a praxisokat, pedig a koronavírus-járvány negyedik hulláma még csak most tetőzik, az influenzaszezon pedig egyelőre nem is kapott igazán erőre.
A koronavírus világjárvány feltartóztatására bevezetett korlátozások elfojtották a 2020-21-es influenzaszezont, olyan kevés eset volt, hogy tudósok feltételezik, kihalhatott az egyik nagy influenzatörzs, mivel nem volt ember, akit megfertőzzön.
Általában nehéz előre jelezni, hogy milyen lesz egy jövendőbeli influenzaszezon, de az előttünk álló kifejezetten kemény lehet, drámaian megnövekedhet a megbetegedettek száma amerikai szakértők szerint, akik az oltás felvételére biztatnak.
A hideg időszak beköszöntével elérkezett a náthás és influenzás megbetegedések szezonja. Idén azonban az új koronavírus is gyorsan terjed az emberek között, tünetei pedig sok esetben igen hasonlóak más légúti fertőzésekéhez. Lássuk, hogyan lehet mégis különbséget tenni.
A légúti fertőzések szezonjának beköszöntével egyidőben megszaporodnak a felső légúti fertőzésre utaló tünetek és egyre gyakrabban merülhet fel a kérdés, vajon mivel állunk szemben, egyszerű megfázással, vírusos influenzával vagy bakteriális tüdőgyulladással? Jó, ha már a betegség elején vannak támpontjaink a különbségek felismeréshez.
Karácsonyék hiába állítottak volna fel Budapest-szerte mobil oltópontokat, hogy minél többen beoltathassák magukat influenza ellen, Müller Cecília leszavazta az ötletet, és amúgy sem lenne hozzá vakcina, miután az állam felvásárolta az összes létező készletet. Most már mind egy szálig a négykomponensű, szélesebb körben adható oltóanyagot is.
Idén a gyógyszertárakban nem lesz elérhető a Sanofi Pasteur által gyártott négykomponensű influenza elleni oltóanyag, azt egy együttműködési megállapodás keretében a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) számára biztosítja a cég.
A koronavírus-járvány hazai terjedésének gyorsulása miatt mindenkinek javasolja a jövő héttől elérhető, influenza elleni oltások beadását Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház–Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa.
A járványügyi helyzet fokozódásával egyre nagyobb esélye van annak, hogy az idei influenzaszezon súlyosbíthatja a jelenleg is zajló COVID-19 pandémiát, ezért fokozott figyelemre lesz szükség az őszi időszakban.