Nemes cél, akarat és befektetett munka: ez az a három erény, amely összeköti mindazokat, akik az elmúlt évtizedekben a magyar pálinka hírnevéért dolgoztak - mondta Bognár Lajos főállatorvos a Quintessence - XII. Pálinka és Párlatversenyen, Debrecenben az Agrárminisztérium szombati közleménye szerint.
Az Európai Bizottság kedden kihirdetett rendeletével a "Madarasi birspálinka" védett elnevezés lett az EU-ban. Ezzel tizenkettőre emelkedett az uniós oltalmat élvező magyar pálinka elnevezések száma - közölte az Agrárminisztérium (AM) szerdán az MTI-vel.
A pálinka szabadságharc több mint tízéves küzdelme magyar győzelemmel zárult, az Európai Unió módosította az erre vonatkozó szabályozást, így már jövőre újra adómentes lehet a pálinkafőzés - tájékoztatta az MTI-t Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára.
"A székelyek hisznek benne… A pálinka megvédi őket a vírustól” címmel írt, többek között egy bizonyos Juliska néni állítólagos nyilatkozataira hivatkozva címlapsztorit csütörtökön a Ripost arról, szerintük hogyan védekeznek Hargita megyében az emberek a koronavírus ellen. - írja a maszol.ro.
Az Európai Unió illetékes fórumain újra napirendre kerülhet az a kezdeményezés, amely nyomán bizonyos mennyiségű tömény italt adómentesen lehetne előállítani - mondta a Magyar Nemzetnek Tállai András, a Pénzügyminisztérium (PM) államtitkára, hozzátéve, hogy az ilyen felvetéseket a magyar kormány mindig támogatja, a hagyományainkhoz ugyanis ragaszkodnunk kell.
Az Európai Bizottság indokolással ellátott véleményt küldött Magyarországnak, mert véleménye szerint bizonyos párlatokra vonatkozó adószabályok a helyi termékeknek kedveznek, amivel Magyarország megsérti az erre vonatkozó uniós irányelvet.
Talán kissé elragadtatta magát Tállai András államtitkár, mikor azt mondta, hogy "a magyar nemzet jövője is a pálinkáról fog szólni", az ugyanakkor biztos, hogy a költségvetésnek nem volt rossz a pálinka-szabadságharc elvesztése és egyre nő a legális fogyasztás is - írja a napi.hu.
2015-től a tömények jelentős részét is terheli a népegészségügyi adó. A cél hivatalosan a rossz minőségű italok visszaszorítása lett volna, de a törvény igazából kivételezik a hagyományos magyar rövidekkel. Átrendeződés és visszaesés jöhet az éppen lábadozni kezdő szeszpiacon, a gyártók furcsa öszvérpiákkal próbálják kitrükközni a rendszert, és jövő évtől jöhet egy újabb lehetséges könnyítés, ami meglepő húzásokra késztetheti a szereplőket.
A mai öregeket sokszor, sokan emlegetjük. Többek között mi, most, hiszem a ma 80-90 éves korosztály még reggelente egy-egy kupicányi kisüstivel, vagy más, hasonlóan kerítésszaggató nedűvel indította a napot. Nem állítanánk, hoyg kizárólag emiatt élnek 80-90 éve már, ugyanakkor azt sem állíthatjuk, hogy nem emiatt, hiszen erre a biztos választ senki sem tudja.