h i r d e t é s

Csúnya fertőzés érkezhet Ázsiából - itt a figyelmeztetés

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Csúnya fertőzés érkezhet Ázsiából - itt a figyelmeztetés

2015. július 15. - 08:53
0 komment

A műanyag játékok, cipők és elektronikai cikkek után egészen új dolgot is kaphat a következő években a világ Kínából, mégpedig egy jó kis globális recessziót - véli a Morgan Stanley szakértője. 

Ez elenne az elmúlt 50 évben az első alkalom, hogy a világgazdasági recesszió nem az Egyesült Államok gazdaságának lassulásával lesz összefüggésbe hozható.

Ha folytatódik a kínai gazdaság lassulása, akkor az a világgazdaság növekedésének ütemét 2 százalék alá csökkentheti, ami egyenértékű a globális recesszióval - mondta a Bloombergnek adott nyilatkozatában Ruchir Sharma, a Morgan Stanley Investment Management feltörekvő piaci részlegének vezetője. Ez lenne az első alkalom az elmúlt 50 év során, hogy a világgazdaság az amerikai gazdaság lassulása nélkül csúszna recesszióba.

A következő években valószínűleg Kína lesz a globális gazdaság törékenységének legfőbb forrása - folytatta. Miközben az elmúlt években a kínai gazdaság növekedésének üteme lassult, az ázsiai gazdaság szerepe jelentősen megnőtt globálisan. Tavaly a globális gazdaság növekedésének 38 százaléka származott Kínából, 2010-ben a Morgan Stanley szakértője szerint ez az arány csak 23 százalékos volt. Kína vált mára a legnagyobb réz, alumínium és pamutimportőrévé és számos ország legnagyobb kereskedelmi partnerévé Brazíliától Dél-Afrikáig.

A Nemzetközi Valutaalap a múlt héten csökkentette a globális gazdaság idei növekedésére adott előrejelzését 3,3 százalékra a korábbi 3,5 százalékról, elsősorban az amerikai gazdaság gyengesége miatt. Bár a kínai gazdaság növekedésére adott előrejelzésükön nem változtattak - szerintük az 1990 óta a legalacsonyabb, 6,8 százalékos lehet - felhívták a figyelmet, az ország jelentős kihívásokkal néz szembe gazdaságának új modellre való átállítása nyomán, s ez jelentős kockázatot jelent a globális fellendülésre.

Sharma szerint ha a kínai gazdaság növekedése 2 százalékponttal csökkenne, az már elegendő lenne egy globális recesszió kialakulásához. Az egymilliárd dollárnyi feltörekvő piaci portfólió kezeléséért felelős szakember elmondása szerint pont emiatt alulsúlyozza a kínai és a kínai gazdaság növekedésétől függő részvényeket, a dél-koreai, a brazil és az orosz papírokat is. Kedveli viszont a kelet-európai piacokat, és néhány kisebb ázsiai gazdaságot, például a Fülöp-szigeteket, Vietnamot és Pakisztánt.

Szerinte egyébként az elmúlt hetek kínai tőzsdei fejleményei sok befektetőt Kínával kapcsolatos véleményének újragondolására kényszerít majd. Emlékezetes, hogy a kínai részvényárfolyamok június közepe óta hatalmasat estek, s eközben a kínai kormányzat napokig sikertelenül próbált különböző intézkedésekkel az esés útjába állni. Sharma szerint eddig sokan úgy gondolták, a kínai kormányzat sikeresen tartja rajta a kezét a legfontosabb gazdasági és piaci folyamatokon az országban. Ami viszont az elmúlt hetekben történt, az azt mutatja, a dolgok kikerültek az ellenőrzésük alól, s ennek hosszútávú bizalmi következményei lehetnek.

 

napi.hu

Posted by SEJT on 2015. július 14.