Devecser: Összeférhetetlen a Jobbik saját magával
2017. október 15-én időközi választást tartanak a Veszpém megyei Devecseren, mert a vörösiszap sújtotta település Önkormányztának képviselőtestülete 2017. június 28-án feloszlatta önmagát.
Hatan indulnak a polgármesterségért, köztük a jelenlegi polgármester, Ferenczi Gábor is. Tizenkilencen pedig az egyéni listás képviselői helyekért indulnak.
Ferenczi Gábor, jelenlegi polgármester 2010-ben a Jobbik Veszprém megyei listájának első helyéről került be az Országgyűlésbe, kifejezetten aktív képviselőnek számított, a hírekbe mégsem a kétszáz feletti felszólalásaival, hanem folyamatos botrányaival került be.
Még Ferenczi Gábor polgármestersége előtt leszerződött az önkormányzat a Herendi Önkéntes Tűzoltó Egyesülettel, melynek kezelésébe adták a laktanya területét. Ez az egyesület egyike volt azoknak, akik a 2010-es vörösiszap katasztrófa idején példamutató módon vettek részt a mentésben és mentesítésben. Ferenczi úgy gondolta, hogy a sokak által megbecsült szervezettől el kell venni a laktanyát, mert neki és a baráti körének van arra szüksége. Feljelentések és különféle atrocitások jellemzik ezt az ügyet is. Odáig fajult a helyzet, hogy Ferenczi baráti körébe tartozó személyek – a hírek szerint többségében romák - feltörték a Tűzoltó Egyesület kezelésében levő laktanya kapuját, hogy legyen hol bulizniuk. Az egyesület vezetője azonnal a rendőrséghez fordult. Semmi értelme nem volt. A szolgálatvezető tájékoztatta, hogy a polgármester (Ferenczi) szóban engedélyezte a terület használatát, így szerinte a bulizók jogszerűen mentek be a lezárt területre. Az egyesületi elnök kérdésére, mely szerint mi van a jogszabályokkal és a magánterület védelmével az volt a válasza – forduljon bírósághoz, vagy az egyik afrikai nagykövetséghez, ott panaszkodjon.
(Az egyesületi elnök által megküldött beszélgetés hangfelvétele itt hallgatható meg)
2012 augusztusában tüntetést tartott a Jobbik a városban, amelyhez csatlakozott az Új Magyar Gárda, a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület, a Hatvannégy Vármegye, a Véderő, a Gárda Motorosok, a Betyársereg és még két szervezet. A tüntetés és vonulás előzménye az volt, hogy egy helyi személyt - állítása szerint - inzultáltak és megfenyegettek a helyi cigány lakosok. A Jobbik felvonulást tartott az összes helyi cigány lakos háza előtt. Ferenczi Gábor regnálása alatt csaptak össze Devecserben a gárdisták és a helyi romák. Ferenczit valaki kővel fejbe is dobta, az ATV felvételeiből derült ki, hogy véletlenül az egyik saját "emberük”, addig viszont fennhangon hirdette a Jobbik a súlyos testi sértést.
2013 októberében halálos közúti baleset gondatlan okozása gyanúja miatt felfüggesztették Ferenczi Gábor mentelmi jogát. 2015. szeptember 30-án az Ajkai Járásbíróság egy év, két év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte és három évre eltiltották a közúti járművezetéstől, de az ítélet nem jogerős. Azonban politikikusi karrierjét nem törte derékba a szerencsétlen baleset, a 2014-es önkormányzati választáson Devecser polgármesterévé választották és a Jobbik megyei listavezetőjeként mandátumot szerzett a Veszprém Megyei Közgyűlésben.
Hamar kirajzolódott, hogy a többségében jobbikos képviselőtestület képtelen együtt dolgozni a polgármesterrel. A folyamatos viták, elnapolások és gyakori döntésképtelen testületi ülések okán 2015 novemberében titkos szavazással visszahívták Kozma György István (Jobbik) alpolgármestert. Ezután egy évig nem sikerült alpolgármester választani, végül Boldizsár Zsolt (Fidesz-KDNP) lemondásával a képviselő-testület tagja lett Kovács László (Fidesz-KDNP), akit 2016 januárjában a megyei kormánymegbízott kinevezett alpolgármesternek.
Azonban a helyzet így sem javult, a viták és a feloldhatatlannak tűnő ellentétek maradtak; a volt kórház vagyonkezelése, a régi laktanya területeinek üzemeltetése és köztisztasági problémái, illegális szemétlerakás, az önkormányzat tulajdonában álló tartályok értékesítése, a csarnoképítés mellett a képviselők és családtagjaik között rágalmazás és zaklatás miatt is indultak büntetőeljárások, de más feljelentések is terhelik a közszereplők munkásságát. A helyi lomis piac üzemeltetése, majd a csarnoképítő Timber Metal Kft. elszámolási ügye, ez követte a jobbikos képviselő Kozma György által kötött szerződések ügyében indított NAV vizsgálat. Ekkor derült ki, hogy a cég és az önkormányzat között, a NAV-vizsgálat során előkerült szerződésről nem is tudott a képviselő-testület. Mindezek közrejátszhattak abban, hogy a 2017. június 28-án megtartott testületi ülésen Ferenczi szavazásra tette a testület feloszlatásáról szóló napirendi pontot. Az erről szóló jegyzőkönyvet a város honlapján nem találtuk meg.
A testület feloszlatta magát, de tovább ülésezik és dönt
Az önoszlatással kapcsolatban a törvény úgy rendelkezik, hogy az új képviselő-testület és polgármester megválsztásáig a korábbi testület látja el a feladatokat, gyakorolja hatáskörét, kvázi ügyvivőként. A törvényalkotó célja egyértelműen a folyamatosság biztosítása, azonban komoly, fontos döntéseket az ügyvivő polgármesternek, illetve testületnek már nem illik hoznia, azzal meg kell várni az új képviselő-testületet és polgármestert.
Ezzel szemben a Jobbikos többség azért még 2017. szeptember 27-én 8 napirendet megtárgyal és vélhetően meg is szavaz a soron következő képviselő-testületi ülésen Devecseren.
Mindebből arra lehet következtetni, hogy a jobbik hosszútávra akart berendezkedni Devecserben. Látható módon úgy gondolják, hogy a választók bizalmát ismét elnyerhetik az időközi választáson, mely botrányokat, kétes intézkedéseket tekintve nem tűnik valószínűnek. Többek szerint az ismét induló Ferenczi Gábort nem szabad a hatalom közelébe engedni, mert nem szolgálatként, hanem az uralkodás eszközeként tekint a tisztségre.
Az emberben ezek után sorra tolulnak fel a kérdések.
Miért trappolták végig a várost a jobbikosok és támogatóik a cigány lakosok házai előtt, ha a jobbikos polgármester velük bratyizik?
A vörösiszap katasztrófa idején miért nem láttak a menetelők közül egyet sem a mentésben, mentesítésben részt venni?
Az önkormányzati törvény azon tiltása - mely szerint börtönbüntetésre ítélt személy nem tölthet be köztisztséget – miért nem vonatkozik Ferenczire?
És még lehetne sorolni.
Nagy kérdés, hogy kire fognak szavazni ezek után a devecseriek.
A férfiak közül kerül ki a győztes, vagy az egyetlen női jelöltre szavaznak?
Vélhetően a devecserieknek nagy tanulság volt, hogy nem mind arany ami fénylik.
Szebb jövő
A Devecseri Önkormányzat internetes oldalán már a jövő is látható, egészen 2020-ig "kereshetünk" a dokumentumok között:
Forrás: devecser.hu
Nagyobb mlretért kattintson a képre!
Érdemes egy pillantást a honlap impresszumára is vetni, trashmédia oldalakra jellemzően "alapos":