Devizahitelek: indul az újabb számháború
Újabb számháború kezdődik a forintosított devizahiteleknél azt követően, hogy lejárt a banki elszámolási értesítők kiküldésének határideje.
Sok a reklamáció, az ügyfelek harmada pedig április végéig még nem is kapta meg a levelet - írja a 168óra.
Nincs mit csodálkozni azon, hogy a bankok a törvényileg meghatározott végső határidőig dolgoztak a devizahiteles ügyfeleknek küldendő elszámolásokon. Hatalmas munka volt csaknem kétmillió ügyfél számára végigkalkulálni, hogy az árfolyamrésből, valamint az egyoldalú kamatemelésekből mekkora korrekció származik, és az hogyan hat a törlesztőrészletekre, illetve mennyi jár vissza az adósnak. A helyzetet nehezítette, hogy több évre visszamenőleg kellett előszedni a sokszor már lecserélt elektronikus rendszerben lévő adatokat, és lényegében egyenként vizsgálni azokat. Ehhez képest a forintosítás kiszámítása az előre meghatározott árfolyamon már szinte fáklyásmenet volt.
Várható volt tehát, hogy az elszámolás elhúzódik, és nehezen tudják tartani a pénzintézetek a határidőt. Így is történt: április 30-áig 1,6 millió levelet adtak postára, közülük azonban 700 ezer csak május elején jut el a címzettekhez. Nem egyértelmű, hogy mennyi az, amit még fel sem adtak, mert többféle számot hallani, a Bankszövetség 1,9 millió elszámolásról beszél, a mindent jobban tudó Rogán Antal kétmillióról. A különbség nem óriási, de mégiscsak százezer ügyfelet jelent, ami azért nem csekélység. Nagyjából ugyanennyi a nem kézbesíthető levelek száma, ahol például cím vagy más adatváltozás miatt nem találják az ügyfelet, ezekben az esetekben a posta visszaküldi az értesítőket a feladóhoz.
Az ügyfelek harmada még türelmetlenül várja, hogy megtudja, mire számítson, és lehet, hogy kellemetlen meglepetés éri. Az eddigi sajtóhírek szerint a többség nagyobb mértékű adósságcsökkenésre számított és joggal: néhány hónappal ezelőtt az MNB még átlagosan 29 százalékos törlesztőrészlet-csökkenést ígért, most viszont Rogán már 15-25 százalékról beszélt. Vannak olyanok is, akiknél éppenséggel nőnek a terhek, de ezek aránya elenyésző.
A meglepetéseket a túlzott várakozásokon túl az okozhatta, hogy a banki gyakorlat nem volt egységes, sok fajta szerződés létezett, ráadásul minden hitel értelemszerűen testre szabott, az egyéni igényekhez méretezett. Emiatt a különböző előzetes kalkulációs programok sem lehettek teljesen pontosak. Az is bizonytalansági tényező, hogy a forintosítási árfolyam nem egyezik a jelenlegi napi árfolyammal, a különbség a valutanemtől is függ.
Máris rengeteg a reklamáció, ahogy az előre látható volt. Nagyon sokan nem értik az elszámolás részleteit, túl bonyolultnak és követhetetlennek tartják. Erről nem a bankok tehetnek, mert maga a törvény és az MNB iránymutatása szabályozza, mit és hogyan kell közölni az ügyfelekkel a korrekcióval kapcsolatban. Kétségtelen, hogy az elszámolás levezetésének követése a pénzügyekben kevésbé járatosak számára nem könnyű feladat. Ennél nagyobb a baj, ha a számok tényleg nem stimmelnek, amire szintén van esély: ne feledjük, hogy a kalkulációk feszített tempóban készültek, és még akkor is történhettek hibák, ha egyébként pontosan követték az MNB által közzétett módszert és képletet.
Mindenképpen érdemes tehát alaposan végignézni az elszámolást, és ha kell, az értelmezéshez segítséget kérni. Az ügyfeleknek 30 napjuk van reklamálni, a pénzintézeteknek pedig 60 napjuk a válaszra. A vitákat tehát elvileg július végéig le kell zárni, azaz addig tarthat a számháború újabb fordulója a devizahiteleknél. A forinthitelek esetében viszont az elszámolási határidő eleve szeptember vége, azaz a viták a korrekció mértékéről az év végéig elhúzódhatnak.
A csalódott devizahiteleseknek van még egy esélyük a terhek csökkentésére, a bankváltás. Már megindult a roham a pénzintézetek között a hitelek kiváltásáért, azaz az ügyfelek elhalászásáért. Igazi verseny bontakozott ki, amit érdemes kihasználni, és több banktól is ajánlatot kérni. A kamatok ma igen kedvezőek, így szinte biztosra vehető, hogy a figyelmes és aktív ügyfél jobban járhat. Ez persze csak a megbízható és jól törlesztő adósokra vonatkozik, őértük folyik a harc, és ők azok, akik valóban sokat nyerhetnek az elszámolásokkal és a banki versennyel.
Más sajnos a helyzete annak, aki nem, vagy csak késedelmesen tud törleszteni. Jelenleg csaknem 200 ezer fizetni képtelen adós van, és még egyszer ennyi nem tud időben törleszteni. Nekik nem sokat segít a korrekció, mert az alacsonyabb részletek is gondot jelentenek. Sok tízezren vannak, akiknek a lecsökkent hitelállományra sem nyújt már fedezetet a lakásuk, és esélyük sincs az adósság visszafizetésére. Egy részük számára segítség lehet, ha a Nemzeti Eszközkezelő megvásárolja a lakást és bérbe adja nekik, mások esetleg a jövőre bevezetendő magáncsődre számíthatnak.
Mindkét megoldás csak évi néhány ezer adóst menthet meg, a többség számára marad a kilátástalanság. Megoldás lehet még a tartozásuk nagy részének elengedése, de ezt egyelőre a kivéreztetett bankrendszer aligha fogja meglépni.
168ora.hu (A kép illusztráció)
Posted by SEJT on 2015. május 5.