Donald Trump szakaszosan javasolja újraindítani a mindennapi életet
Szakaszosan javasolja újraindítani a mindennapi életet az amerikai szövetségi kormány - jelentette be Donald Trump amerikai elnök csütörtökön este a Fehér Házban a járványra vonatkozó intézkedéseket összehangoló kormányzati munkacsoport szokásos napi sajtókonferenciáján.
Bevezetőjében Trump hangsúlyozta, hogy a járvány összehozta az amerikaiakat, akik közösen hoztak áldozatot a kór megállítása érdekében. Úgy fogalmazott: "állampolgáraink áldozatvállalását a jövendő nemzedékek is elismerik majd".
Kifejtette, hogy a járvány lassítására hozott intézkedések beváltak, sikerült elejét venni a legrosszabb forgatókönyv megvalósulásának. Mint mondta: bár egyetlen haláleset is sok, de általában véve az ország túl van a járvány csúcspontján.
Az ország hosszú távú leállásáról úgy vélekedett, hogy az nem lehet tartós megoldás, s ennek szerinte még a közegészségügyre is kártékony hatása lenne. "Újranyitjuk országunkat, Amerika újra akar indulni" - fogalmazott, hangsúlyozva, hogy az amerikaiak szeretnék, ha az élet már visszatérne a normális kerékvágásába. "És ez meg is fog történni" - tette hozzá, hangsúlyozva azt is, hogy az országnak szüksége van a működő gazdaságra.
Azért zártuk le a gazdaságunkat, hogy megnyerjük ezt a háborút, és nyerésre is állunk
- mondta az elnök.
Fontosnak tartotta leszögezni, hogy a gazdaság újraindításának terve ajánlat, rugalmasan kezelhető, és minden egyes állam kormányzója a helyi állapotoknak és érdekeknek megfelelően alkalmazhatja. Arra buzdította a kormányzókat, hogy gyorsan lépjenek, az egyes régiók kormányzói fogjanak össze, és mindehhez a szövetségi kormányzat együttműködését ígérte. E tekintetben kiemelte a vírustesztek gyors és nagy mennyiségű biztosítását is.
Trump leszögezte: amennyiben a járvány az ősszel ismét fellobbanna, az ország már felkészült lesz rá minden tekintetben, és ezt a most megfogalmazott ajánlások is garantálják. Éberségre intett, hogy a vírus ne kerülhessen be az országba külföldről.
A kormányzati tervezet az ország szakaszos, mégpedig három szakaszban megvalósítandó újraindítását javasolja. Ennek részleteit Deborah Birx, a kormányzati munkacsoport tagja, járványügyi szakember ábrákkal kísérve mutatta be.
Az első szakaszban az idős vagy komoly betegségük okán sérülékeny, a vírusfertőzésre fogékony embereknek továbbra is be kell tartaniuk a kijárási korlátozásokat és a társadalmi távolságtartás előírásait, minimálisra kell szorítaniuk a nem okvetlenül szükséges utazásokat, és el kellene kerülniük azokat a helyeket és rendezvényeket, ahol tíz embernél többen gyűlnek össze.
A második szakaszban ezek az előírások némileg enyhülnek, és a sérülékeny emberek már utazhatnak és csak azokat a helyeket kell elkerülniük, ahol ötven főnél többen vannak. Ebben a második szakaszban nyithatók újra az iskolák, óvodák és a már nem sürgős műtéteket is elvégezhetik a kórházakban.
Birx a harmadik szakaszt "az új normalitásnak" nevezte. Mert már a krónikus betegségekkel küszködők számára is enyhülnek a szigorítások, de - nem szűnnek meg teljesen. Így például be kell tartaniuk a társadalmi távolságtartást és kerülniük kell a nagy tömegeket. Ebben a szakaszban újranyithatnak majd például a fitneszklubok, de azoknak is szigorú egészségbiztonsági előírásokat kell követniük. Az új normalitás az eddigi világnak intett búcsút jelenti, jó időre - foglalta össze a tervezetet Deborah Birx. Hangsúlyozta, hogy egyik szakaszt sem kötik pontos időponthoz, a döntés a kormányzóké.
Anthony Fauci, az allergológiai és fertőző betegségekkel foglalkozó országos intézet igazgatója, a kormányzati munkacsoport másik tagja mindezt azzal egészítette ki, hogy "az új normalitás" azt jelenti, a járvánnyal változatlanul számolni kell. "A meccsnek nincs vége" - mondta, és arra figyelmeztetett, hogy a vírus bármikor "ismét támadhat", és a járvány újra fellángolhat.
De ezt már kézben tudjuk tartani mindaddig, amíg nem lesz meg az oltóanyag
- tette hozzá.
(MTI)