Döntöttek: kihagyják, aki vonakodik - Üzentek Magyarországnak is
Az EU hat alapító tagja megerősítette elkötelezettségét az unió szorosabbra fűzése mellett, még akkor is, ha maguk mögött kell hagyni olyan, ezért annyira nem lelkesedő tagot, mint Nagy-Britannia. Figyelik a kelet-európai országokat is.
London az EU-nak benyújtott reformjavaslatai között egyebek mellett azt követelte, hogy az uniós alapszerződés "egyre szorosabb egységére" (ever closer union) vonatkozó kitétel ne vonatkozzon rá - írja a napi.hu.
A Rómában tartott informális megbeszélésen Belgium, Franciaország, Németország, Olaszország, Luxemburg és Hollandia külügyminisztere vett részt - írja az Euractive brüsszeli portál. A találkozó után kiadott közös közleményükben elismerték, hogy aggódnak az európai projekt miatt. Az EU "nagyon nehéz időket" él a migrációs válság és a terrorizmus fenyegetése miatt. Ugyanakkor amellett is kitartottak, hogy számukra a válasz a nagyobb, és nem a kevesebb integrációban rejlik, amivel nem kell mind a 28 uniós tagállammal egyetértenie.
A keddi munkavacsorát Olaszország kezdeményezte, amelynek balközép kormánya világossá tette, hogy szeretné, ha az EU magországai további lépéseket tennének a szorosabb integráció felé és előrelépnének a bankunió, a szorosabb fiskális harmonizáció, valamint a nagyobb politikai és biztonsági együttműködés felé. Ezek azok a területek, ahol az olaszok szerint a legkívánatosabb lenne az előrehaladás.
David Cameron brit miniszterelnök reményei szerint a február 18-19-i uniós csúcson elfogadják az uniós vezetők a reformjavaslatokat, majd kiírhatják a népszavazást arról, hogy az Egyesült Királyság maradjon-e az EU tagja.
A brüsszeli portál szerint Olaszország is megkérdezi az állampolgárait egy online konzultáció révén - amit február 12-én indítanak el -, hogy miben látják az EU továbbfejlődésének lehetőségét. Ezt Laure Boldrini jelentette be kedden.
Üzentek az új tagállamoknak is
A közös közleményben az alapító tagállamok üzentek az új tagállamoknak is, amelyek némelyike a menekültválság kezelésére visszautasította a közös megoldást. A közlemény megemlíti a "kohézió megerősítését" is az EU-ban. Ez a kijelentés azonban nem mindig ugyanúgy értelmezett e tagállamok által - írják. Ezt ugyanis a kelet-közép-európai országok a források transzfereként értelmezik, miközben a régebbi tagállamok nagyobb szolidaritást szeretnének látni politikai szinten is, különösen a menekültválságot ügyében.