h i r d e t é s

Döntöttek: kihagyják, aki vonakodik - Üzentek Magyarországnak is

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Döntöttek: kihagyják, aki vonakodik - Üzentek Magyarországnak is

2016. február 10. - 13:57
0 komment

Az EU hat alapító tagja megerősítette elkötelezettségét az unió szorosabbra fűzése mellett, még akkor is, ha maguk mögött kell hagyni olyan, ezért annyira nem lelkesedő tagot, mint Nagy-Britannia. Figyelik a kelet-európai országokat is.

Fotó: Europress / Napi.hu

London az EU-nak benyújtott reformjavaslatai között egyebek mellett azt követelte, hogy az uniós alapszerződés "egyre szorosabb egységére" (ever closer union) vonatkozó kitétel ne vonatkozzon rá - írja a napi.hu.

A Rómában tartott informális megbeszélésen Belgium, Franciaország, Németország, Olaszország, Luxemburg és Hollandia külügyminisztere vett részt - írja az Euractive brüsszeli portál. A találkozó után kiadott közös közleményükben elismerték, hogy aggódnak az európai projekt miatt. Az EU "nagyon nehéz időket" él a migrációs válság és a terrorizmus fenyegetése miatt. Ugyanakkor amellett is kitartottak, hogy számukra a válasz a nagyobb, és nem a kevesebb integrációban rejlik, amivel nem kell mind a 28 uniós tagállammal egyetértenie.

A keddi munkavacsorát Olaszország kezdeményezte, amelynek balközép kormánya világossá tette, hogy szeretné, ha az EU magországai további lépéseket tennének a szorosabb integráció felé és előrelépnének a bankunió, a szorosabb fiskális harmonizáció, valamint a nagyobb politikai és biztonsági együttműködés felé. Ezek azok a területek, ahol az olaszok szerint a legkívánatosabb lenne az előrehaladás.

David Cameron brit miniszterelnök reményei szerint a február 18-19-i uniós csúcson elfogadják az uniós vezetők a reformjavaslatokat, majd kiírhatják a népszavazást arról, hogy az Egyesült Királyság maradjon-e az EU tagja.

A brüsszeli portál szerint Olaszország is megkérdezi az állampolgárait egy online konzultáció révén - amit február 12-én indítanak el -, hogy miben látják az EU továbbfejlődésének lehetőségét. Ezt Laure Boldrini jelentette be kedden.

Üzentek az új tagállamoknak is

A közös közleményben az alapító tagállamok üzentek az új tagállamoknak is, amelyek némelyike a menekültválság kezelésére visszautasította a közös megoldást. A közlemény megemlíti a "kohézió megerősítését" is az EU-ban. Ez a kijelentés azonban nem mindig ugyanúgy értelmezett e tagállamok által - írják. Ezt ugyanis a kelet-közép-európai országok a források transzfereként értelmezik, miközben a régebbi tagállamok nagyobb szolidaritást szeretnének látni politikai szinten is, különösen a menekültválságot ügyében.

 

napi.hu