Egymilliárd dollárból építik fel a jövő városát
A beruházással lehetővé válik az új technológiák minden eddiginél hatékonyabb tesztelése.
Az új-mexikói sivatagban, az első atombomba tesztelésének helyszíne és az USA–Mexikó határvonal között hamarosan egy új várost építenek fel.
A mintegy 35 ezer lakosra tervezett település centruma egy modern üzleti negyed képét festi majd le, míg külterületére teraszos lakásokat terveznek. A tiszta utcák és parkok között bevásárlóközpontok, valamint egy templom is helyet kap majd. Azonban ezt a területet soha senki nem fogja az otthonának nevezni - írja a Magyar Nemzet.
Köztes lépés
A CITE (Center for Innovation, Testing and Evolution) projekt keretében egy átlagos város teljesen méretarányos modelljét építik fel, amit új technológiák kifejlesztésére szeretnének használni. Az egymilliárd dolláros beruházást a Pegasus Global Holdings nevű telekommunikációs és technológiai vállalat vezeti, a területet pedig közlekedéssel, biztonsággal, építőiparral és kommunikációval kapcsolatos kísérleteknek szentelik majd – írja a CNN.
A CITE területén olyan zónákat is létesítenek, melyek segítségével a mezőgazdaság, az energia és a vízgazdálkodás új formáit dolgozhatják ki. Egy föld alatti adatgyűjtési hálózat pedig részletes, valós idejű visszajelzéseket is küld majd a kutatóknak.
Egy olyan környezet kialakítása a cél, ahol az új szolgáltatások, technológiák és termékek szemléltethetőek és tesztelhetőek a mindennapi élet megzavarása nélkül – mondta el Robert Brumley, a Pegasus ügyvezető igazgatója.
A szakember a várost egy, a laboratóriumi vizsgálat és a nyilvánosság között álló lépésként írta le, valamint úgy véli, a projektnek köszönhetően több piacképes termék láthat napvilágot, és valamelyest orvosolhatóvá válhat az a probléma, amit a kutatás és a fejlesztés, valamint a bevételek közti ellentét generál.
„Az Egyesült Államok dollármilliárdokat fordít kutatásokra, míg mindössze 2-3 százalékos hozamot kap vissza a kereskedelmi termékekkel – mondta el, kiemelve: ez a lehetőség növelheti azt az arányt.
„Mindenki előtt nyitva áll”
A koncepcióval először 2011-ben álltak elő, ám évekig keresték a területet, mely alkalmas lehet a város kialakítására. Azonban végül sikerrel jártak, a munkálatok hamarosan megkezdődnek, és a létesítmény 2018-ra üzemképessé válhat.
A Pegasus – melyet Új-Mexikó is támogat – azt reméli, hogy a projekt vonzani fogja a fontosabb ügyfeleket, például a kormányzati szerveket, a felsőoktatási intézményeket és a nagyobb technológiai cégeket. Bíznak benne, hogy a város végül egy olyan tudományos csomóponttá válhat, mint a Szilícium-völgy.
„A létesítmény mindenki előtt nyitva áll, aki szeretné kipróbálni” – közölte Brumley, kiemelve: „ez teszi egyedivé” a várost.