h i r d e t é s

Egyre kínosabb a budapesti futballklubok keringője

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Egyre kínosabb a budapesti futballklubok keringője

2015. április 24. - 17:39
0 komment

Az Újpest FC az állami tulajdonú Nemzeti Sportközpontoktól bérli komplexumát, a szerződés viszont ősszel lejár.

Az indulási licencben megjelölt „B pálya” a Vasas arénája lenne, ott viszont a stadionjának felújítása miatt Kispestre kényszerült MTK fog játszani, ha a Bozsik Stadion rekonstrukciója is elkezdődik. A Honvédnál még most sem tudják, hová mennek albérletbe. Bár a fejlesztésnek minden érintett futballklub örül, komoly káosz alakulhat ki a párhuzamosan zajló rekonstrukciók miatt.

A Csakfoci.hu portál a napokban rukkolt elő azzal a meghökkentő információval, hogy az Újpest labdarúgócsapata a következő idényben költözésre kényszerülhet. A futballklub csak bérli a Szusza Ferenc Stadiont, és a honlap szerint a szezon végén lejár a megállapodás. Miután az eddigi kedvezményes bérleti díj helyett a piaci árat kérik Roderick Duchatelet belga tulajdonostól, veszélybe kerülhet a hazai pálya. Ahhoz, hogy ősszel indulhassanak az NB I-ben – persze ha a csapat nem esik ki –, a licenckérelemben meg kell jelölni egy alternatív hazai pályát, ez pedig a Csakfoci szerint a Fáy utcai Illovszky Rudolf Stadion lesz.

Soha ne mondd, hogy soha

Elképzelhető, hogy a megjelent hír valamiféle nyomásgyakorlás része volt a bérlő vagy a bérbeadó részéről, de az biztos, hogy az Újpest semmiféleképpen nem akar elköltözni a negyedik kerületből. Ezt már Szloboda Csanád, az Újpest FC sajtósa mondja érdeklődésünkre. „Az Újpest Football Club Újpesten alakult, és mindig is Újpesten fog maradni. Klubunk otthona a Szusza Ferenc Stadion, csapatunk ezt a pályát sosem fogja elhagyni” – hangzik a lila-fehérek világos állásfoglalása. A klub folyamatos tárgyalásban van a bérbeadó Nemzeti Sportközpontokkal (MNSK) a bérleti szerződésről, a jövő évi szezonban való indulási jog megszerzéséhez viszont szükséges a licenc megszerzése a Magyar Labdarúgó Szövetségtől, ehhez pedig meg kell jelölni egy pályát, ahol a hazai meccseit tudja rendezni a csapat. Ezért volt szükség a Fáy utcára, és emiatt kötött előszerződést a Vasassal az Újpest.

Eddig tiszta sor: ha kútba esik a sportközpontokkal a szerződéshosszabbítás, irány a pár villamosmegállónyira lévő Illovszky Rudolf Stadion. Az esetleges költözés viszont csak papíron tűnik ilyen egyszerűnek.

A kormány évek óta stadionépítési, -felújítási lázban ég: átépítették már a Ferencváros és a Debrecen arénáját, és egy sor vidéki, illetve fővárosi létesítmény rekonstrukciója van folyamatban vagy kezdődik el nemsokára. Az MTK a 2014–15-ös idényre a lebontott Hidegkuti Nándor Stadionból Kispestre tette át hazai pályáját, azonban 2015-ben a Bozsik Stadiont is felújítják, így a kék-fehérek megint szedhetik a sátorfát. A Honvéd sajtóosztályától annyit sikerült megtudnunk, hogy a klubnál még gondolkoznak azon, hová költözzenek, sok idejük mindenesetre nekik sincs tépelődni.

Így néz majd ki a megújuló Bozsik Stadion
Így néz majd ki a megújuló Bozsik Stadion

Az MTK-nál bőbeszédűbbek voltak. Domonyai László klubelnök megkeresésünkre kifejtette: ők már alá is írták a megállapodást a Vasassal, hogy amint megkezdődik a Bozsik Stadion felújítása, onnantól az Illovszky Rudolf Stadion lesz az MTK ideiglenes otthona. Hozzátette, már tavaly közölték az MLSZ főtitkárával, hogy komoly meccsrendezési problémák lesznek 2015-ben, ha több fővárosi stadiont újítanak fel egy időben.

Kispestről Angyalföldre: az MTK futballstadionja épül-szépül, addig marad az albérlet
Kispestről Angyalföldre: az MTK-stadion épül-szépül, addig marad az albérlet
Fotó: Hegedűs Márta / Magyar Nemzet

Az MTK Fáy utcába költözésével adódik a kérdés: hogy játszhatna ott meccset az Újpest, ha a kék-fehérek már megállapodtak az angyalföldiekkel? Ráadásul a Vasas is saját stadionjában lép pályára kéthetente a bajnokságban, egyelőre a másodosztályban. Ha a Vasas is feljutna az NB I-be, egy péntektől vasárnapig tartó fordulóban rendezhetnének mondjuk egy Újpest–Diósgyőr, egy Vasas–Ferencváros meg mondjuk egy MTK–Haladást a Fáy utcában. A gyepszőnyegnek hamar vége lenne, de legalább egyetlen stadion garantálná a 10-12 ezer nézőt, melyhez mostanában kis túlzással még egy teljes forduló is kevés.

A viccet félretéve, Domonyaiék valós problémát feszegetnek, amit az Újpest stadionbérleti afférja tett újra aktuálissá. Persze ha a negyedik kerületiek megállapodnak a bérbeadóval, nincs ügy. A szerződés szeptemberig szól, és mint az MNSK lapunknak küldött írásbeli válaszából kiderül, tárgyalnak a hosszabbításról az Újpest FC-vel és az ingatlan vagyonkezelőjével, az UTE-val. Hozzáteszik, az egyeztetések a bérleti díj kérdését egyelőre nem érintették.

A bérleti díj összegéről – lévén az államkasszába folyik a pénz – kérdeztük az Újpestet és a Nemzeti Sportközpontokat is, de sem a bérlő, sem a bérbeadó nem volt hajlandó elárulni a tételt.

Fradi, Vasas: igen, Újpest: nem

Nem világos egyébként, hogy miért épp az Újpestnek kell egy-két évente szerződést hosszabbítania a Nemzeti Sportközpontokkal a dzsúdócsarnokot, bokszcsarnokot, jégcsarnokot, futballstadiont és az UTE-székházat is magában foglaló komplexuma működtetéséért. Mint Strbik Lászlótól, a Vasas sajtófőnökétől megtudtuk, az angyalföldieknek nem kell például ilyesmivel foglalkozniuk, egyetlen forintot sem kell fizetniük a tulajdonos magyar államnak sporttelepük hosszú távú használatáért. Természetesen ők, vagyis az anyaegyesület sem kér bérleti pénzt a futballklubtól a stadion használatáért.

A Groupama Arénát a Ferencváros labdarúgói is térítésmentesen kapják a vagyonkezelő anyaegyesülettől, a létesítmény állami tulajdonban van. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő adatbázisa szerint egyébként a korábbi Albert Flórián Stadion használatért a klubnak 2012-től 500 ezer forint plusz áfa összeget kellett fizetnie havonta. Ez a „piaci ár”, és a Csakfoci információjától eltérően az Újpest belga tulajának is már hosszabb ideje milliós összeget kell lerónia a korábbi kedvezményes – évi néhány százezres – bérleti díj helyett. Ha viszont az újpesti anyaegyesület is megkapná a sporttelep használati jogát az államtól – miképp ez a Vasas és a Ferencváros esetében megtörtént –, vége lenne a hosszúra nyúlt huzavonának. És többé nem merülnének fel olyan problémák sem, hogy a pénzügyi korlátok közé szorított Nemzeti Sportközpontoknak kötelessége-e szerződés szerint lemázolni a kerítést és alácsövezni a centerpályát, vagy a klubnak. Rosszabb esetben a szurkolóknak.

 

mno.hu

Posted by SEJT on 2015. április 24.