Elnémul az OrosCafé – Túl sokat kritizálták a vezetőséget
Ideje vigyázó tekintetünket újra Orosházára vetnünk.
Ezúttal nem kell azonban derékig süllyednünk a szennyvízben, hogy felvegyük történetünk elejtett szálát. Miközben a helyi vezetés úgy csinál, mintha minden a legnagyobb rendben lenne, a lakosság egyre kisebb része eszi ezt meg mindenfajta ellenállás, vagy megfogalmazott kritika nélkül.
A helyi önkormányzat működéséről, fontosabb gyűléseiről eddig minden alkalommal beszámolt az Oroscafé. Érthetően az ellentétes vélemények számos alkalommal ezen bejegyzések alatt ütköztek a lakosság részéről.
Itt kell megjegyeznünk, hogy ez utóbbi állítás nem teljesen helytálló. Gyakran más települések kommentelői is fontosnak érezték, hogy véleményüknek hangot adjanak. Jellegzetes módon rendszerint akkor jelentek meg ezek, amikor az a kormányt kritizáló lakosság komoly (értsd a kormánypártiak által védhetetlen) kritikát tudott megfogalmazni.
Bárhogy is, a jelek szerint ez a bevett manőver az utóbbi időben nem tűnt különösebben hatékonynak. Nehezen is lehetett volna ez másképpen olyan vezetőséggel, mint amilyen Dávid Zoltán és az őt helyén tartó alpolgármesterei.
Szerencsés körülmény (számukra) hogy a kormány korábban hozott egy egyébként obszcén és kivitelezhetetlen jogszabályt, amivel a kommentelők magatartását egy az egyben a szolgáltatóra hárítják. Ezt kihasználva nem csupán a közvetítések szűntek meg, hanem a kommentelés is.
Indoklásul ennyit tett hozzá az OrosCafé szerkesztősége:
„Egyebek mellett azért döntöttünk a hozzászólások korlátozásáról, mert – egyrészt – a cikkeinkhez sokszor irreleváns, máskor pedig már-már komolyan személyeskedő kommentek érkeztek.”
Nincs kétségünk afelől, hogy a kommentek közt számos, a megengedhető határon túlmenő, türelmetlen hozzászólás született. És erre az sem jelenthet kifogást, hogy ezek túlnyomó többsége az ellenzéket kategorikusan sárba tipró bejegyzések voltak. Azonban azt hozni fel indokként, hogy egyes hozzászólások irrelevánsok lettek volna, értelmetlen húzásnak tűnik.
Logikusabbnak tűnik, hogy immár egyszerű lekezelő attitűddel nem tudják elhallgattatni az elégedetlen hangokat, melyre valóban jó megoldást jelenthet a szabad vélemény nyilvánítás e felületének letiltása.
Füvesi Sándor, MSZP-s képviselő így reagált a jelenségre:
„Eddig számtalan példát hoztam fel az elmúlt évekből, hogyan csökkentették a mi képviselői jogosítványainkat szinte a nullára: nem lehet érdemben hozzászólni, nem lehet kérdezni, ha lehet, nem válaszolnak stb. Ez most itt egy új fejezet: már nem a képviselői jogok lenullázásáról van szó, hanem arról, hogy a nép hangját is korlátozzák! Hamis érvekkel álca mögé bújva közpénzből fizetett percemberek.”