Emberi embriót manipuláltak Kínában
A világon elsőként kínai tudósok piszkáltak bele emberi embriók génszerkezetébe – az eredményről a Protein & Cell online folyóirat számolt be.
A világ két legtekintélyesebb tudományos folyóirata, a Nature és a Science etikai okokra hivatkozva nem közölte le a beszámolót, csak a Nature hozta a honlapján. - írja a nol.hu
Huang Csün-csiu, a kuangcsoui Szun Jat-szen Egyetem professzora kollégáival a béta talasszémia nevű, örökletes vérképzőszervi kórért felelős gént iktatta ki. A kísérlethez a helyi meddőségi klinikáktól kaptak olyan embriókat, amelyeket nem akartak beültetni, tehát halálra voltak ítélve.
A béta talasszémia a dél-kínai gyerekek leggyakoribb, bizonyos esetekben halálos vérképzőszervi betegsége. A kínai kutatók a három éve született új technika, a Crispr-Cas9 nevű módszert alkalmazták – erről és az ezzel kapcsolatos kutatói aggodalmakról írtunk a múlt szombati cikkünkben –, amely minden eddiginél pontosabb, szinte szövegszerkesztéshez hasonló, rossz gént kivágó, jót beillesztő beavatkozást tesz lehetővé akár az emberi genomban is, ráadásul úgy, hogy nem szükséges hozzá a DNS kivétele, laboratóriumi manipulálása és visszajuttatása.
Ugyanakkor komoly etikai problémákat vet fel, mert előre nem látott genetikai változásokat idézhet elő, ráadásul egyelőre még meglehetősen pontatlan is. Éppen ezért írták aggódó tudósok egy hónappal ezelőtt, hogy senki ne használja még a módszert.
A gyakorlati alkalmazás még biztosan messze van. A kínaiak 86 életképtelen embrióval kezdtek dolgozni, de csak töredéküknél sikerült végrehajtani a kívánt módosításokat. Emellett sok nem kívánt mutációt is találtak. A kutatást vezető Junjiu Huang szerint azért álltak le, mert tudták, hogy normál embriók esetében közel százszázalékos hatásfokot kell elérni. A kínai tudósok tisztában vannak azzal, hogy az ilyen típusú kutatásokat erkölcsi viták övezik. Ezt erősíti George Daley, a bostoni Harvard Medical School őssejtbiológusa, aki szerint a bejelentés mérföldkő a tudományban, egyúttal figyelmeztető jel is.
nol.hu (Fotó: wikipedia)
Posted by SEJT on 2015. április 23.