h i r d e t é s

Esztergom árvízvédelme 50 év után végre megoldódhat?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Esztergom árvízvédelme 50 év után végre megoldódhat?

2016. október 12. - 12:33
0 komment

Az esztergomi védmű az 1960-as években érte el jelenlegi kiépítettségét a korábbi (1910.) védmű erősítésével, azóta érdemi beavatkozás nem történt ezen a szakaszon.

Az elfogadott nyomvonal

A jelenlegi árvízvédelmi rendszer két gátőrjárásának védelmi rendszerét eltérő időszakokban és műszaki minőségben építették ki. 

Bruttó 9 milliárd forint Esztergom árvízvédelmére

Az Esztergom Város árvízvédelmi rendszerének I. ütemű fejlesztésére az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és az Országos Vízügyi Főigazgatóság alkotta konzorcium nyert, a 2014-2020-as projekt ciklusban bruttó 9 milliárd forintot. A pályázat EU-s és Magyar Állami finanszírozásból valósítható meg.

A táti gátőrjárás védművei újonnan, két ütemben létesültek: 2005-ben a 117. sz. főúttal közös Tát, Duna jobbparti védtöltés, majd 2014-ben az Únyi és Kenyérmezei-patakok menti visszatöltésezések átadása történt meg.

A két gátőrjárás védvonal szakaszai egymással fizikailag nincsenek összeköttetésben, önálló öblözetrészeket mentesítenek. A védvonalak között jelenleg árvíztől nem védett, nyílt ártér található.

A meglévő védvonalak kiépítettsége nem elégséges az elvárható vízügyi biztonsághoz. Az árvízszintek jelentősen emelkedtek az elmúlt időszakban és a nagy árvizek előfordulása gyakoribbá vált. Az árvizek elleni jelentős erő és költségráfordítás mellett történhet.

Az esztergomi védmű fejlesztésének fontosságát növeli, hogy

  • Esztergom árvízvédelmében közel 60 éve nem történt fejlesztés,
  • a jelenlegi árvízvédelmi nyomvonal, a fejlesztések szempontjából kedvezőtlen,
  •  a város közúti kapcsolatait kiszolgáló főútvonalak árvíz idején veszélyeztetettebbek.

A nyomvonal vizsgálat során a korábbi javaslatok, tervek alapján számba jöhető főbb nyomvonalváltozatok vizsgálatát és az egyes változatok főbb műszaki kialakítási lehetőségeinek számba vételét végezték el.

  • I.a változat: Árvízvédelmi fővédvonal az esztergomi és táti védvonalak összekötésével, a Gátőrház magasságában történő mellékág keresztezéssel
  • I.b változat: Árvízvédelmi fővédvonal az esztergomi és táti védvonalak összekötésével, a Szentlélek-patak torkolata feletti mellékág keresztezéssel
  • II. változat: Árvízvédelmi fővédvonal a Szentlélek-patak mentén
  • III. változat: Árvízvédelmi fővonal az M11 távlati gyorsforgalmi út 117. sz. főútból kiágazó nyomvonalán
  • Meglévő védvonal nyomvonalán történő töltésfejlesztés

A fenti változatok összehasonlító elemzése alapján, az I.b nyomváltozat kerül megvalósításra


A nagyon rossz minóségű képet megnézheti nagyobb méretben is.

Esztergom Város árvízvédelmi fejlesztésének szükségessége már az ezredforduló óta hangsúlyossá vált.

A 2002. évi Duna árvíz beállította rekord árvízszint már egyértelműen megmutatta, hogya Duna árvízlevezető képessége jelentősen romlott a térségben. A 2002-höz hasonlatos 2006. évi árvíz, majd az ezeket is jelentősen meghaladó 2013-as árvíz ismételten az esztergomi árvízvédelmi létesítmények fejlesztési szükségszerűségeire mutattak rá.

Az árvízvédelmi fejlesztés műszaki kialakításában a legnagyobb változást a 2014. évben újraszámolt és jogszabályban módosított Mértékadó Árvízszint (MÁSZ) jelentette, amely az esztergomi vízmércén 133 cm-rel(!) magasabb a korábban érvényben lévőnél.