Felemásra sikerült a Jobbik mosoly-offenzívája
Mi történt néhány év leforgása alatt a Jobbikkal, az egykor saját meghatározása szerint sem demokrata párttal, amelyik napjainkban „mindenkit” – bármely párt szimpatizánsa legyen is – utcára hív a demokrácia védelmében? - tette fel a kérdést az ATV
A néppártosodás 2015 tavaszán kezdődött. Vona Gábor bejelentette, hogy aki rasszista, az keressen magának másik pártot, mert a Jobbik nem rasszista, hanem egy radikális alapon álló néppárt, amely nyugodt, polgári stílusban ismerteti programját. Kikerült a parlamenti frakcióból Novák Előd, a Jobbik egykori alelnöke. Szintén kikerült a párt elnökségéből a radikálisnak tartott és korábban a holokauszton nevetgélő Apáti István, bekerült viszont Toroczkai László ásotthalmi polgármester, továbbá Jobbik-vezető maradt, sőt a most futó plakátkampány egyik arca lett Dúró Dóra, Novák Előd felesége.
Toroczkai a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom alapítója, eszmei vezetője, számos utcai tüntetés – így a 2006-os MTV-székház ostrom – egyik vezéralakja, karlendítős képei ma is megtalálhatók a neten. Toroczkai Ásotthalom polgármestereként sikeresen repült rá a migrációs válság nyomán fontossá vált határvédelem kérdésére, miközben a radikális Izrael-ellenességéről ismert Morvai Krisztina nemrégiben Vona Gábor politikai irányváltására panaszkodott nyilvánosan a „hazatérését” ünneplő Fidesz-közeli médiában.
A Jobbikból a napokban rúgták ki Erős Erzsébetet, a párt nyugdíjas tagozatának vezetőjét antiszemita és cigányellenes bejegyzései miatt. Folyik a pártvizsgálat Ágoston Tibor debreceni jobbikos önkormányzati képviselő ellen, aki a közelmúltban rasszista kijelentést tett egy tehetséges roma fiatal támogatása kapcsán a közgyűlésben („Legyen egy Rostás Winnetou Alapítvány”). A most fegyelmi eljárás alá vont Ágostont tavaly elítélte a bíróság holokauszttagadás bűntette miatt, 750 ezer forint pénzbüntetést is kapott – ennek ellenére maradhatott a pártban.
Ma is a Jobbik megbecsült tagja és parlamenti képviselője továbbá az a Gyöngyösi Márton, akinek az izraeli–magyar kettős állampolgárok listázására tett parlamenti javaslata miatt szervezett 50 ezres tüntetést a Mindannyian Együtt Jeruzsálemért Alapítvány, amihez az összes parlamenti párt, továbbá a Mazsihisz, a Hit Gyülekezete és az Élet Menete Alapítvány is csatlakozott 2012-ben.
Vona Gábor mostanában azt hangoztatja, hogy a Jobbik számára kifejezetten előnyös, ha megszabadulnak a szélsőséges elemektől, sőt, szerinte a kemény mag ma már a Fideszt támogatja. Ezt az érvelést azonban gyengíti többek között Sneider Tamás személye, aki egykor az egri szkinhedek vezéralakja volt. Sneider két fiáról egyébként kiderült, hogy a nemzetiszocialista Tyirityán Zsolt vezette Betyársereg tagjai. Ezek az esetek is azt igazolják, hogy a mai napig akadnak olyanok, akik szerint a rasszista, antiszemita jelenségek és a szélsőséges gondolkodásmód a mai napig jelen van a pártban, és nem csak annak peremvidékén.