h i r d e t é s

Feliratos fehérneműk a második világháború idejéből

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Feliratos fehérneműk a második világháború idejéből

2020. január 21. - 08:45

Bár elsőre kicsit meglepő lehet, de a vintage kifejezés a fotózás és a borászat területéről származik, azonban manapság az 1920 és 1970 közötti időszakra jellemző divat- és lakberendezési irányzatokat értjük alatta. 

Forrás: instyle.hu

A vintage jellemzői 

A vintage stílusra jellemzőek a klasszikus formák, a tárgyak finom megmunkáltsága és egyfajta nosztalgia, amellyel igazi békebeli hangulatot idéznek meg. Nem csoda, hogy az irányzat egyfajta életfelfogássá vált. Amit tudni kell, hogy a vintage színvilágára jellemző a fekete, fehér, valamint a púder és a cukorka színek. A korabeli ruhák anyagát pedig a selyem, a szatén, a tüll és a bársony uralta, gyakran csipkével megspékelve.

Vintage fehérneműk

Ha manapság az 1940-es évek fehérnemű divatját próbáljuk felidézni, akkor valószínűleg azok a bájos, göndör hajú pin-up lányok jutnak eszünkbe, akik szatén-csipke fűzőben vagy fürdőruhában pózoltak a korabeli lapok hasábjain és a plakátokon. Ilyen volt az Európában harcoló katonák ideálja is, pedig a valóság egészen más képet mutatott. A háború alatt otthon maradt nők nem szoros fűzőkben pihengettek kanapéjukon, hanem fontos szerepet vállaltak a gazdaság működésében. Egyre többen vállaltak munkát, ami korábban nem tapasztalt szabadságot és egyenjogúságot biztosított számukra. 

A hadiiparnak minden nyersanyagra szüksége volt, így a ruhák gumírozása és a fűzők merevítésére használt acél alkalmazása igazi luxussá vált. De a tevékeny, dolgozó nők számára egyébként sem lett volna kényelmes a háborút megelőző idők ruhadarabjait hordani. A férfiak szerencséjére a hirtelen rájuk szakadó szabadság, a háborús anyaghiánnyal együtt a korábbiaknál kisebb és jóval szexibb fehérneműket eredményezett.

A háborút megelőzően a különböző övek és fűzők feladata az volt, hogy viselőjük bármi áron megfeleljen a kor szépség ideáljának, azaz vékony sziluettet biztosítsanak a csípő vonalának hangsúlyozása mellett. A ‘40-es évek közepétől ez megváltozott, előtérbe kerültek a kényelmes fehérneműk, amelyek anélkül próbálták kemelni a nőiességet, hogy a hölgyek kötözött sonkának érezték volna magukat.

Különleges vintage darabok

Külön érdekessége volt a kornak, hogy a háború miatt otthon hagyott lányok és asszonyok körében divatba jöttek a feliratos fehérneműk, amellyel szimbolikusan üzentek távol harcoló párjaiknak. Az alsóneműkön gyakran szerepelt a „Tilos terület!” vagy éppen a „Ne nyúlj hozzá!” felirat. De a kor egyik legnépszerűbb romantikus filmjéből - az 1939-ben bemutatott - az Elfújta a szélből vett idézetek is igen nagy népszerűségnek örvendtek.