Hajrá Viktor! Tovább a putyini-úton
A Fidesz egyszerű stratégiája: ami nem tetszik, azt be kell tiltani
Még szerencse, hogy kezdődik a foci vb, így lesz egy hónapunk, amikor Orbán Viktor nem arra összpontosít, hogy milyen vadhajtásokat kell még lenyesegetni az illiberális állam törzséről. Az ugyanis kiderült a parlamenti választást követő két hónapban, hogy nagyon egyszerű stratégát választott a negyedik Orbán-kormány: egyszerűen betiltanak mindent, ami nem tetszik nekik, így beszántják a hajléktalanságot, búcsút intenek az ellenzéki demonstrációknak, és természetesen minden olyan civil szervezetnek, egyesületnek, melyek kellemetlenséget okozhatnak a kormánynak.
Csoda, hogy a sorban állást még nem tiltotta be a Fidesz. Ha Orbán Viktor nem kéredzkedik előre abban a kórházban, ahová kedden reggel betért egy receptért, akkor bizonyára már készülne a Stop Sor névre keresztelt új törvény. A hatalom megszállottjává váló kormánypárt az áprilisi választási diadal után már nem is cifrázná túl a törvényalkotást. Ha valahol probléma van, akkor azt hatalmi szóval meg lehet szüntetni. Ha a miniszterelnök végigvárta volna a rendelésen, hogy az orvos megvizsgáljon minden előtte érkező beteget, az említett törvényjavaslatot még a Parlament nyári szünetre vonulása után benyújtotta volna a kormánypárt. De nem állta végig.
Ha a várólistákat és a sorban állást nem is tiltja be egyelőre a Fidesz, a hajléktalanság megszűnik rövidesen, legalábbis hivatalosan. Nem véletlen, hogy az az ország házában újoncnak számító Bajkai István jegyzi azt a törvényjavaslatot (Stop Hajléktalan), mely lényegében megtiltaná minden magyar polgár számára, hogy életvitelszerűen az utcán tartózkodjon. Az Orbán család korábbi ügyvédje meg is indokolja az első olvasatra meghökkentőnek tűnő javaslatot. A Budapest utcáin közlekedő honatya szerint „az utcai hajléktalanság úgymond megterhelő. Ez nemcsak közbiztonsági, közegészségügyi, hanem egyszerűen a városi élet szempontjából is problémát jelent.” Ki gondolta volna?
Egyre jobban hasonlítanak a magyar állam módszerei a putyini modellre.
És akkor természetesen az a legjobb megoldás, hogy kriminalizálják ezt az élethelyzetet, vagyis megbüntetik azokat, akik számára épp elég büntetés, hogy nincs otthonuk, és nincs annyi jövedelmük, hogy albérletbe költözzenek. Bajkai lényegében a hajléktalanok okolja azért, hogy Budapest lakó nem érzik elég otthonosnak saját városukat. Szellemiségét tekintve ez a törvény logikus következménye a menekültellenes kampánynak, vagyis épp azokat állítja célkeresztbe, akik amúgy is teljesen kiszolgáltatottak. Úgy tűnik, Orbán Viktor úgy érzi, hogy eléggé megdolgozta már a magyar lakosságot ahhoz, hogy ne váltson ki felháborodást a többségi társadalom tagjaiból, ha ilyen kirívó módon diszkriminálnak egy szociálisan kiszolgáltatott csoportot.
Azért nem csupán a hajléktalanság szúrja az uralkodó elit szemét. Az sem igazán tetszik nekik, hogy a társadalmi elégedetlenség demonstrációkban, tüntetésekben ölt testet, és olykor csúnya dolgokat mondanak a kormánypárt tagjaira, illetve nem túl barátságosak azok a szövegek sem, melyeket az ilyen eseményeken a magasba emelnek a magyar polgárok. Bár a gyülekezési jog egy az egyben nem vehető el a magyar polgároktól, azért jogi csűrcsavarral elérhető, hogy a demonstrációk engedélyeztetése ne menjen olyan gördülékenyen, mint ahogy eddig történt. A tömegrendezvények környékén élő polgárok jogaira hivatkozva ugyanis akár meg is tagadható. Azzal ugyanis, hogy a magánszféra védelmére való hivatkozást az alaptörvénybe is beemelné, a kormánypárt indokolatlanul nagy mozgásteret ad a rendőrségnek a tüntetések előzetes betiltására.
A kormánypárti politikusok tehát már a látszatra is alig ügyelnek. Utálják a szegényeket, így el akarják tüntetni őket az utcákról, kellemetlen számukra, hogy demonstrálnak ellenük a polgárok, így megakadályozzák, hogy tüntethessenek az utcákon, tereken, politikusok házainál. Egyre jobban hasonlítanak a magyar állam módszerei a putyini modellre. Ott is adminisztratív úton akadályozzák az emberek szabad véleménynyilvánítását, a perifériára szorítják az elesetteket, és olyan szervezeteket, alapítványokat, szerkesztőségeket üldöznek el Oroszországból, melyek nem szimpatizálnak a kormánnyal. Nagyon ismerős a módszer, ami előrevetíti, hogy később nálunk is lehet majd ellenzékieket vegzálni, mondvacsinált indokkal letartóztatni, netán adminisztratív úton meg lehet akadályozni kormánykritikus politikusokat abban, hogy elinduljanak a választásokon. Ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ha egyszer rátérsz a hadiösvényre, onnan már csak az ellenségeid téríthetnek le.”
Forrás: Szegedi Kattintós Blog