Halal vágásra keres muszlim munkatársat egy nagy magyar húsüzem
A szentesi Hungerit Zrt.-nél eddig heti három órában végzett halal vágást egy Budapestről ingázó muszlim mérnök, de a nyugat-európai muzulmánok növekvő fogyasztása miatt bővíteni kell a szolgáltatást.
Az új munkatársnak a baromfihús feldolgozásakor nem csupán a megfelelő imát kell elmondania, de speciálisan is kell vágnia. A gyár további bővítésekre is készül - írja a HVG.
A szentesi baromfifeldolgozó halal vágásra keres muszlim munkatársat, mivel a cégnél jelentősen megnőtt az igény a vallási szempontból megfelelő húsra a Nyugat-Európában időző muszlimok ellátása miatt.
A Hungerit Zrt. eddig is üzleti kapcsolatban állt arab országokkal, a megrendelők pedig ragaszkodtak ahhoz, hogy hithű muszlim is közreműködjön a baromfihús feldolgozásának folyamatában, ennek az igénynek az üzem meg tudott felelni, heti három órában végeztek halal vágást, amelyet egy Budapestről hetente leutazó diplomás mérnök végzett.
"Ezt szigorúan megkövetelik tőlünk a megrendelők, gondoljunk csak a nyárra, amikor a Magyarországon átvonuló migránsok eldobálták a szendvicseiket, mert bizonytalan volt a benne lévő hús származása. Ezt a piacot nem engedhetjük el, be kell tartanunk az előírásokat” – mondta Magyar József, a cég vezérigazgatója.
Ima és speciális vágás
A baromfihús feldolgozásakor nem csupán a megfelelő imát kell elmondani, de speciális vágást is kell alkalmazni, erről azonban a vezérigazgató nem akart részleteket elárulni.
Most egy hitét gyakorló muszlim dolgozóra van szükségük, akit teljes állásban foglalkoztatnának. A cég egyébként munkaerőhiánnyal küzd, de Magyar József azt hangsúlyozta, hogy ez nincs összefüggésben a halal vágás igényével. Közel százan mentek külföldre a szentesi üzem dolgozói közül az utóbbi években, pótlásuk igen nehézkes.
300 új munkahelyet hirdetnek
Mivel a cég a piaci igények miatt kapacitásbővítésre kényszerül, egy második műszak elindítását tervezik márciustól, de ehhez 300 munkavállalóra van szükségük. Az eddigi tapasztalatok miatt Magyar József azt tervezi, hogy toborzást indítanak külföldön, illetve munkaközvetítő ügynökségeket bíznak meg a munkavállalók beszerzésével.
A munkahelyek feltöltéséhez a baromfifeldolgozó munkásszállást is épít, egy öt éve üresen álló iskola épületét fogják megvásárolni az önkormányzattól, erről pénteken döntés is született a szentesi közgyűlésben.
"Nem nyomortanyákat tervezünk, hanem kényelmes 2-3 ágyas szobákban fogjuk elhelyezni a majdani munkavállalóinkat. Nemcsak külföldről, hanem az ország bármely pontjáról tudunk fogadni tavasztól munkavállalókat. Márciustól indulna a második műszak, a teljes kapacitásnövelés pedig júniustól startolna" – tette hozzá a vezérigazgató.