h i r d e t é s

Hogyan szabályozható a tesztoszteronszint, és miért fontos?

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Hogyan szabályozható a tesztoszteronszint, és miért fontos?

2023. június 30. - 18:24

A tesztoszteron bár általában férfiakkal kapcsolatban kerül említésre, a nők szervezetében is jelen van. Akár a többi hormon, mennyisége ingadozó, így alacsony és magas is lehet. Nem kell kétségbeesni egyik esetben sem, ugyanis mi magunk is tehetünk azért, hogy változtassunk a vérképünkön, és helyrebillenjen a hormonháztartásunk.

Mi az a tesztoszteron?

A tesztoszteron az elsőszámú férfi nemi hormon, ami mindkét nemben megtalálható, de nők esetében jóval kisebb mennyiségben. Megléte elengedhetetlen a szervezet számára, ugyanis már magzatkorban is ennek hatására alakulnak ki a férfi nemi szervek, valamint később a szőrnövekedés, a mutálás, az izmok fejlődése és az erekció megjelenésében is fontos szerepe van. A nők esetében a szőrzet és a haj növekedéséhez is szükség van tesztoszteronra, ám az ő szervezetükben mért magas tesztoszteronszint káros lehet, hiszen akár meddőségi tüneteket okozhat.

Hogyan szabályozhatjuk a tesztoszteronszintet?

Mivel a tesztoszteronnak nagy szerepe van az izomtömeg növelésében és a zsír felvételében, tárolásában és égetésében, segítségével hatékonyabbak lehetnek az edzések. Fontos azonban, hogy ne vigyük túlzásba a tesztoszteronszint-növelő használatát, ugyanis a túl magas szintnek is lehetnek mellékhatásai.

E hormon titka abban rejlik, hogy a sejteken belül növeli a felszabaduló kalciumot, mely az izmok összehúzódásának erejét növeli, és ennek köszönhetően a sovány izomtömeg nő, a testzsír pedig csökken. Fontos azonban észben tartani, hogy csupán a tesztoszteronszint növelésével nem érünk el látványos változást a testünkön: ehhez az edzés és az egészséges étrend kialakítása is elengedhetetlen.

súlyzós és az intervallum-edzések a legalkalmasabbak arra, hogy növeljük a tesztoszteronszintet, így a konditermi emeléseken túl az úszás, a futás és a biciklizés is remek választás. Bármelyiket is válasszuk, ajánlott délután vagy este edzeni, ugyanis ekkor lehetünk a legeredményesebbek célunk elérésében.

A kor előrehaladtával egyre jobban megérezhetjük e hormon szintjének csökkenését, így tennünk kell azért, hogy a megfelelő szintre állítsuk a hormonjainkat. Az edzésen túl ügyeljünk arra, hogy minél kevesebb alkoholt fogyasszunk, illetve a stresszt is próbáljuk kerülni! A túlzott edzés is az ellenségünk lehet, ahogy az átgondolatlan – például a túl alacsony kalóriatartalmú – diéta is.

A tesztoszteronszintet rajtunk kívülálló dolgok is befolyásolják, például ha meccset nézünk, és kedvenc csapatunk nyer, akkor is emelkedés mutatható ki a számában. Ugyanakkor a lelki problémák, például a rendszeres, erőteljes szorongás csökkentheti az arányát a szervezetben.

Hogyan fogjunk neki?

Először is, érdemes csináltatni egy vérképet, hogy lássuk, honnan indulunk, és hogy milyen mértékben kell pótolnunk a tesztoszteront. A szint a kor előrehaladtával változik: a csúcson fiatal felnőttkorban vagyunk, majd fokozatos hanyatlásnak indulnak az értékek. A normális érték 300 nanogramm/dl, így ehhez mérten állíthatjuk össze az edzéstervünket és az esetleges étrend-kiegészítőinket.

A megfelelő mennyiségű fehérjefogyasztáson és az edzésen túl kisebb léptékű életmódbeli változásokat is eszközölhetünk. Ilyen lehet például a hűvösebb szobában és a kényelmes alsóneműben való alvás, illetve az is, hogy lefekvés előtt pár órával már nem fogyasztunk folyadékot. Ezek mind a nyugodt alvást segítik elő, nem is beszélve a szexről, aminek szintén hatása van a tesztoszteronszintre és a kellemes álomra. Emellett a cinkfogyasztásra is ügyeljünk, mivel ez a tápanyag segíti a tesztoszteron termelődését, de a magnézium és a B6-vitamin is a segítségünkre lehet.

Magas és alacsony

A tesztoszteronszint ingadozhat, ám ha tartósan alacsony vagy magas, komoly gonddal nézhetünk szembe. A túl magas szám nőként fokozott szőrösödést és menstruációs problémákat okozhat, férfiként pedig akár heredaganat is állhat a háttérben. A magas tesztoszteronszint tünetei lehetnek továbbá a hízás, az ingerlékenység és a fokozott nemi vágy is.

Az alacsony szintnek férfiak esetén olyan komoly velejárói lehetnek, mint a terméketlenség, a hízásképtelenség vagy épp a túl kevés szőr megjelenése a testen. A kor előrehaladtával normális a tesztoszteron csökkenése a szervezetben, de különböző májbetegségek, illetve a herét érintő problémák is előidézhetik.

A tesztoszteron növelése nem ördögtől való gyakorlat, hiszen az edzés során sokat segíthet abban, hogy mihamarabb látványos eredményt érjünk el. Ám vakon nem ajánlott belevágni az emelésbe: mindenképpen csináltassunk vérképet, és kérjük ki egy szakember véleményét is a témában!