Ismerni kell a HPV első tüneteit és a rizikófaktorokat is!
Az emberek 80%-a megfertőződik HPV-vel életében
Nemrégiben több hírportál foglalkozott azzal a szomorú ténnyel, hogy folyamatosan emelkedik Magyarországon a humán papillómavírus, azaz a HPV okozta rákos megbetegedések száma. - írja a Femina.hu
A HPV-vírussal az emberek 80%-a életében legalább egyszer megfertőződik, de az erős immunrendszer legtöbbször legyőzi azt. A rizikófaktorok figyelembe vételével, rendszeres szűréssel megelőzhető lehet a nagyobb baj.
A HPV tünetei
A víruscsoportnak több mint 170 típusa ismert, ebből a jelen ismeretek szerint 15-20 típus okozhat rákot, köztük végbél-, méhnyak- vagy hüvelydaganatot. Egyes típusok a méhnyakrákos és cervikális diszpláziás - korai méhnyakrákos - esetek legalább 70%-áért felelősek. A tünetek korai felismerése ezért életmentő lehet. A legelső jelek a bőrön és a nyálkahártyán figyelhetők meg.
A legszembetűnőbb tünetek a szemölcsök és bőrelváltozások, melyek a nemi szerveken, a végbélnyílás környékén, esetleg a hüvelyben vagy a méhnyakon jelennek meg. Szélsőséges esetben egy ilyen kondilómától a hüvely is elzáródhat. Az érintett területen gyulladás is kialakulhat, de gennyes hüvelyfolyás is árulkodhat a betegségről.
A fertőzés a férfiaknál sem ritka, a péniszen, a herezacskón és a végbél környékén is előfordulhatnak a karfiolszerű elváltozások. A papillómák ritkán járnak nagy fájdalommal, inkább csak viszketést és kellemetlenséget okoznak.
Előfordul, hogy a bőrtünet a kézen, az ujjakon vagy a könyök környékén jelentkezik, ez nagyobb fájdalommal jár, és hajlamosabb a sérülésre, vérzésre is. Ritkán arcon, állon vagy a lábon is kialakulhat. A talpon és a sarok környékén előforduló szemölcsök szintén nagy kellemetlenséget okoznak, akár fökény kialakulásához is vezethetnek.
Rizikófaktorok is vannak
Akadnak olyan tényezők, melyek hajlamosítanak a HPV-fertőzésre, ezért ilyen esetekben különösen fontos a megfelelő szűrővizsgálat, valamint a vírus elleni védőoltás.
Mivel a leggyakrabban szexuális úton terjed a vírus, a szexuális partnerek száma és cserélődése egyáltalán nem mellékes szempont, a magasabb szám növeli a genitális fertőzés kockázatát, különösen óvszeres védekezés hiányában.
A kor is rizikófaktor egyes vírustípusoknál. Míg a genitális fertőződés aránya jellemzően a serdülőkorúaknál és a fiatal felnőtteknél magas, más típusai akár a gyerekeknél is nagy eséllyel kialakulhatnak bőrfertőzés útján.
Mint minden betegségnél, a gyenge immunrendszer itt is növeli a fertőződés valószínűségét. Az erős gyógykezelések vagy az immunbetegségek következtében legyengült szervezet ideális táptalajt jelent a fertőzésnek. A sérült bőrfelület, a nyílt seb ugyancsak könnyíti a betegség terjedését.
Szerző: Tamás Katalin / femina.hu