h i r d e t é s

Jót tehet a magyar-szlovák kapcsolatnak a közös kőolajvezeték-felújítás

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Jót tehet a magyar-szlovák kapcsolatnak a közös kőolajvezeték-felújítás

2015. február 10. - 18:41
0 komment

Február 9-én, hétfőn Orbán Viktor és Robert Fico ünnepélyes keretek között átadták a Barátság I. olajvezeték felújított szakaszát.

A gazdasági együttműködés sokat javíthat a két ország közötti, időnként nem éppen rózsás kapcsolaton.

A Százhalombatta és Ipolyság (Sahy) között felújított szakasz hivatalos átadása a Transpetrol kistompai (Tupá) állomásánál zajlott. A Barátság I. olajvezeték igen jelentős szerepet tölt be a térség energiaellátásában, ezért már régóta esedékes volt a bővítés, melynek munkálatai egy éven át zajlottak a Transpetrol és a Mol erőegyesítésével.

Robert Fico beszédében többször is megköszönte a magyar miniszterelnöknek, hogy nagy erőkkel és lelkesen támogatta a folyamatokat, melyek eredményeképpen innentől kezdve megindulhatnak azok a tárgyalások, amelyek hatására a két ország minden bizonnyal kedvezőbb áron juthat majd nagyobb mennyiségű kőolajhoz.
Orbán véleménye is hasonló, aki annak fontosságát is kiemelte, hogy végre látható a két ország közötti kapcsolat felívelése, melyre az elmúlt években nem igen volt példa.

Az olajvezeték ügyén is túlmutathat az egyébként igen eredményes megnyitó hatása, hiszen nem egy olyan ügyben kell még dűlőre jutnia a magyar és a szlovák félnek, mely már hosszú ideje okoz nézeteltéréseket és összeütközéseket. Ezek többsége azonban nem gazdasági jellegű, sokkal inkább kulturális. A szlovákiai magyarok anyanyelvhasználatát érintő, folyamatosnak tűnő korlátozások terén egyelőre nem látszik enyhülés, hiszen a szlovák fél ragaszkodik ahhoz, hogy országában a kisebbségek is asszimilálódjanak, a folyamat tekintetében azonban egy engedékeny kisebbségi politika szerintük destruktív hatással bírna.

Talán a gazdasági együttműködés megnyithatja a kapukat a trianoni határok mögé szorult magyarság ügyének szlovák újraértékelésében, s a közeljövőben eljöhet az a nap, amikor Orbán és Fico találkozója e szintén nagyon jelentős kérdés ügyén kerül majd megszervezésre.

Addig is pozitív hangulatra ad okot annak ténye, hogy Szlovákia és Magyarország gazdasági szempontból problémamentesen és higgadtan tervezi a közös jövőt.