Két nagy döntést jelentett be az Orbán-kormány új minisztere
2018. május 10. - 11:54
Az európai uniós pénzek felhasználásának a koordinációja a Palkovics László vezette innovációs tárcához kerül a Miniszterelnökségtől, illetve az egyik kormánykabinet neve megváltozik - többek között ezekről beszélt a Figyelőnek adott interjúban Gulyás Gergely, a Miniszterelnökség új vezetője.
A Portfolio más forrásból szintén úgy tudja, hogy a Miniszterelnökségről elkerül az uniós pénzek felhasználásának koordinálása, de közben az uniós ügyekben a stratégiaalkotás és a kapcsolattartás az EU intézményeivel továbbra is a tárcánál marad.
Az interjú néhány fontosabb információja:
- A Miniszterelnökségtől elkerül a Palkovics László vezette innovációs tárcához az európai uniós pénzek felhasználásának a koordinációja (az nem derül ki az interjúból, hogy mindez hogyan érinti, érinti-e az uniós pénzfelhasználást felügyelő Irányító Hatóságok munkáját, illetve felügyeletét - a szerk.).
- A szintén a Miniszterelnökség felügyelete alá tartozó polgári hírszerzés, azaz az Információs Hivatal a Külügyminisztérium irányítása alá kerül.
- A Miniszterelnökségen belül Fürjes Balázs vezetésével új szervezeti egység jön létre (államtitkárság), amely Budapest és a fővárosi agglomeráció állami fejlesztéseiért felel majd
- Szintén a tárcán belül Gyopáros Alpár felel majd kormánybiztosként a már gőzerővel futó Modern Városok Programért, illetve a később elinduló kistelepülés-fejlesztési programért
- Az önkormányzati törvény módosításáról semmilyen javaslat nincs az asztalon, tehát a kétszintű budapesti városvezetés és a választási szabályok adottak.
- A kormányzati döntés-előkészítésben az elmúlt két évben meghatározóvá vált a kabinetek szerepe, eddig stratégiai és gazdasági kabinetek működtek, most előbbi Gulyás jelzése szerint stratégiai és családügyi kabinet névre fog majd változni, amelyet ő irányít majd.
- Gulyás szeretné, ha a tárcáján belül felálló Budapest-államtitkárság mellett is újra elindulna jövőre a főpolgármesteri tisztségért Tarlós István.
- A kormányzattól sokak által várt konszolidációt Gyulyás úgy értelmezi, hogy az elmúlt évben jelentősen nőttek a bérek, illetve a keresztény kultúra megőrzését, az államhatárok védelmét és a stabil, kiegyensúlyozott gazdaságpolitikát és a családpolitikai intézkedéseket fontosnak tartja a kormány, tehát "mindez együttvéve jelentette és jelenti a konszolidációt".
- Az Európai Bizottság által múlt héten bemutatott 2021-2027-es költségvetés kapcsán a Brexit által okozott forrásveszteség "nem terhelhető kizárólag a kohéziós alapokra vagy a mezőgazdasági támogatásokra. Ez utóbbi megakadályozására alkalmi szövetségek jönnek majd létre: Magyarországnak és Lengyelországnak például Franciaország lehet a partnere. Összességében jó esélyt látok arra, hogy hazánk ismét a maximális támogatást tudja magának kiharcolni."
- Gulyás a jogállamisági mechanizmus fenyegetésével, illetve az új költségvetési szerkezettel kapcsolatban általánosságban azt szögezte le: "A fenyegetések ellenére a következő ciklus költségvetését alapvetően ugyanabban a struktúrában fogadja majd el Brüsszel, mint az ezt megelőző hét év büdzséjét." Úgy látja, hogy a jogállamisági mechanizmussal csak a "kereszténydemokráciára engesztelhetetlen gyűlölettel tekintő, vagy annak értékeit mára feladó politikai erők" fenyegetnek.
Gulyás Gergely kedden a Reuters hírügynökségnek is nyilatkozott. Szavai szerint új növekedésösztönző költségvetési lépések jöhetnek.