Kitör az újabb kormányzati háború a civilek ellen?
Nagy a titkolózás az Energiaklubnál egy norvég alapos projekt ügyében tartott NAV-os házkutatás után, de az oslói kormány már figyeli, mi zajlik - írja a hvg.hu.
Kiszállt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az Energiaklubhoz, hogy egy projektet átvizsgáljon egy másik nyomozás érdekében, írtuk meg csütörtökön. Az Energiaklub maga Norvég ügy 2. felvonás? címmel adta hírül honlapján a hatósági eljárást: a NAV ismeretlen tettes ellen nyomoz, és ehhez vizsgálja a „Klímaválasz – Kapacitásfejlesztés a helyi klímaadaptációért” nevű projektet, melynek költségügyeit a szentendrei székhelyű Regionális Környezeti Központ, angol nevén Regional Environmental Center (REC) kezelte.
Az Energiaklubtól Fülöp Orsolya szakmai igazgatót értük el, aki elmondta, nem tudják, és a házkutatás óta sem kaptak arról információt, milyen ügyben nyomoz a NAV. (Az adóhatóság maga azt közölte velünk, nem mondhat semmit folyamatban lévő ügyről, pénzügyi nyomozók tartottak házkutatást.) Annyit tudnak, hogy ismeretlen tettes ellen folyik eljárás különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás ügyében, de hogy ki vagy milyen szervezet áll a vizsgálat célpontjában, arról nincs információjuk. Érzésük szerint nem az Energiaklub ellen irányul az eljárás, csak "a tényállás tisztázása érdekében" tartotta szükségesnek a hatóság az egyik projektjük vizsgálatát.
Az Energiaklub egyik legsikeresebb projektje volt
Véleményük szerint nem kizárt, hogy ismét a norvég támogatás áll az ügy hátterében, hiszen az Energiaklubban a NAV csak ez iránt a norvég alapos projekt iránt érdeklődik. Furcsa maga a kiszállás is: Fülöp szerint bármit átadtak volna maguktól is, ha a NAV bekéri az iratokat. Ahogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) és a NAV múltkori vizsgálatai idején is végig együttműködőek voltak - azok a vizsgálatok végül semmilyen jogsértést nem tártak fel, és a norvég támogatások is újraindulhattak. "Most is tiszta lelkiismerettel állunk minden vizsgálat elébe" - hangsúlyozta Fülöp.
A REC-et és az általuk kezelt norvég támogatásból megvalósult projekteket egyébként tavasszal egy londoni auditáló cég is ellenőrizte, részletesen, mindent megnézett. Az Energiaklub tudomása szerint az auditorok mindent rendben találtak, de erről hivatalos információval csak a REC rendelkezik.
Az Energiaklub Klímaválasz-projektje egy képzéssorozat volt: polgármesterek, önkormányzati vezetők és munkatársak vettek részt egy interaktív, gyakorlatorientált képzésen arról, ők hogyan tudnak alkalmazkodni a klímaváltozáshoz, mit tehetnek helyi szinten. Több mint 140 résztvevőt érintett a képzés, 90-100 településről Magyarország négy régiójából. Ez volt az Energiaklub egyik legsikeresebb projektje, "a résztvevők is nagyon szerették", mondja Fülöp. "Hálásak vagyunk a norvég államnak, hogy ezt az értékteremtő projektet lehetővé tették.”
Újabb erődemostráció?
Más forrásból úgy értesültünk, tavasszal valaki bejelentést tett a szóban forgó norvég támogatást kezelő REC projektjeivel kapcsolatban az állami szerveknek. A bejelentő személye ismeretlen, lehetett bárki.
Fotó: Stiller Ákos
A norvég alapos civilek két évvel ezelőtti KEHI-s átvizsgálásakor - mint nemrég a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) által közzétett Miniszterelnökségi dokumentumból kiderült - maga Orbán Viktor utasította az adóhatóságot, hogy végezzen ellenőrzést. Emlékezetes, hogy a miniszterelnök korábban azt nyilatkozta, nem tudott a civilek elleni hatósági vizsgálatokról, a hatóságok önállóan végezték az ellenőrzéseket. És emlékezetes az is, hogy a kvótanépszavazás kampányában a fideszes Németh Szilárd újra nekiment a civileknek, kezdeményezte, hogy a titkosszolgálatok világítsák át a Soros György támogatta szervezeteket.
Van, aki nem szeretne erre a szintre lemenni, van, aki áll a vizsgálatok elébe, van, aki jótékonyan figyelmezteti Németh Szilárdot - a Fidesz alelnöke által belengetett titkosszolgálati és nemzetbiztonsági vizsgálatokra vérmérséklettől függően reagáltak az általunk megkérdezett civilszervezetek. Egyben közösek: a nagy dérrel-dúrral bejelentett Soros-kapcsolatok mindenhol, ahol voltak, nyilvános és jól követhető módon zajlottak.
Mindenki titkolózik
A mostani ügyben felhívtuk a REC-et is, onnan azt az információt kaptuk, hogy nem tudnak a NAV vizsgálatáról. A szervezet nemzetközi, ezért bonyolultabb a kommunikációja, és az ellenőrző hatóságok is a Külgazdasági és Külügyminisztériumon keresztül kell, hogy elérjék. A NAV-nak tehát nincs joga csak úgy kiszállni a REC szentendrei telephelyére. Az ügyről, mivel semmi hivatalos információ nem jutott el hozzájuk, nem nyilatkoznak. (Más forrásból úgy hallottuk, a NAV kiszállt a REC-hez is, de a diplomáciai védelem miatt dolgavégezetlenül távozott.)
A REC honlapja szerint a szervezet a környezeti ügyekért elhivatott nemzetközi szervezet, gazdasági szervezetek, kormányok és civil szervezetek közötti együttműködést teremt meg. 1990-ben alapította az Európai Bizottság, az USA és Magyarország - maga idősebb George Bush amerikai elnök bábáskodott a szervezet megalakulásánál. A szervezet különböző irodákat tart fenn és szakértőket foglalkoztat a régióban, Szentendrén van a központi iroda, úgy tudjuk, a magyar állam óriási területet juttatott a szervezetnek. A legkülönbözőbb kormányoktól és szervezetektől szerez forrásokat, köztük az norvég, izlandi és liechtensteini alaptól is, úgy tudjuk, mostanában leginkább a konferenciaszervezés volt a fő tevékenysége.
A norvég nagykövetség úgy reagált megkeresésünkre, hogy a médiából értesült az ellenőrzésekről. Továbbá arról is tud a nagykövetség, hogy a REC értesítette a norvég alapok titkári szervezetét, a brüsszeli Financial Mechanism Office-t (FMO) a fejleményekről. Az FMO egyébként jelent a norvég, izlandi és liechtensteini külügyminisztériumoknak is. A nagykövetség szerint az FMO közvetíti az újabb információkat az érintett országoknak. Ebből is látszik, hogy valami van.
Az MSZP is érdeklődik
Az MSZP-s Bárándy Gergely a hírek hatására közérdekű adatigényléssel fordul a Miniszterelnökséghez, szeretné kikérni a feketelistát, amelyen 35 olyan civil szervezet neve szerepelhet, amely ellen a kormány újra felveszi a harcot. „A civilek elleni rajtaütésszerű házkutatások demokráciában elfogadhatatlanok, az Orbán-rezsimnek azonban lassan a mindennapjaihoz tartoznak” fogalmaz Bárándy. Példaként az orbáni KEHI-parancs mellett az RTL Klubnál, szintén miniszteri parancsra lezajlott NAV-vizsgálatot hozta fel. Bárándynak nincs sok illúziója afelől, megkapja-e a feketelistát, de mindenképp szeretné felhívni a figyelmet a civilek elleni hatósági vegzálás jelentőségére.
A történtekkel kapcsolatos kérdéseinkkel megkerestük a Miniszterelnökséget és a külügyi tárcát is, amint választ kapunk, közreadjuk az információkat.