Magyarország miatt is aggódik az Európai Járványügyi Központ
Fokozott aggodalmat vált ki a koronavírus-járvány alakulása és a megnőtt halálozási ráta hét európai uniós tagállamban, Magyarországon, Bulgáriában, Csehországban, Horvátországban, Máltán, Spanyolországban és Romániában - írta csütörtökön Stockholmban kiadott jelentésében az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC).
A járványok megfigyelésével foglalkozó európai hivatal új kockázatfelmérése szerint ennél az országcsoportnál tapasztalható "a súlyos esetek, illetve a kórházi ápolásra szorulók magasabb aránya", a "halálozási arány már megfigyelt, illetve a jövőben várható növekedésével" együtt járva.
A hét országgal kapcsolatos aggodalom onnan ered, hogy a fertőzöttek számának növekedése sok idős embert érint, míg más európai országokban elsősorban a fiatal - és következésképpen a kockázatnak kevésbé kitett - felnőttek körében nő az esetszám.
A stockholmi székhelyű szervezet szerint utóbbi jellemzi az Egyesült Királyságot és az EU másik tizenkét tagállamát (Franciaország, Ausztria, Dánia, Észtország, Írország, Luxemburg, Hollandia, Portugália, Szlovákia, Szlovénia, Belgium, Svédország).
Az elmúlt napokban azonban ezeknek az országoknak a többsége is "közeledni látszik a fokozott aggodalomra okot adó kategória kritériumaihoz" az ECDC szerint.
A fennmaradó országokban a helyzet stabil jelenleg, itt a kockázat alacsony a lakosság egészére, illetve mérsékelt a kockázatnak kitett személyekre nézve. Ezek Németország, Olaszország, Lengyelország, Finnország, Görögország, Ciprus, Litvánia, valamint az EU-n kívüli Norvégia.
Az ECDC hangsúlyozta: az "Európai Unión belül továbbra is magas a lakosság sérülékenysége, a prevalencia-adatok (a betegségben szenvedők aránya a teljes népességben) arra engednek következtetni, hogy a lakosság immunitásszintje 15 százaléknál alacsonyabb az uniós régiók többségében és az Egyesült Királyságban".
"Az emberek többsége még mindig megfertőződhet" - hangsúlyozta Sztella Kiriakídisszel, az EU egészségügyi biztosával közösen tartott online sajtótájékoztatóján Andrea Ammon, az ECDC igazgatója.
Spanyolországban és számos más országban is "azt tapasztaljuk, hogy a jelenlegi fertőzöttek nagy része magán összejöveteleken, nagy családi vacsorákon, a rokonokkal és barátokkal tartott találkozókon fertőződött meg" - mondta az igazgató.
Andrea Ammon ugyanakkor elutasította a boltok, éttermek és bárok általános bezárását. "Ez attól függ, hogyan lehet az adott intézményekben biztosítani a fizikai távoltartás alapvető szabályait" - mondta. (MTI) / atv.hu