h i r d e t é s

Megszavazta a fideszes testület: Újabb település kap Horthy-szobrot

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Megszavazta a fideszes testület: Újabb település kap Horthy-szobrot

2017. május 10. - 19:04

Horthy-szobrot avatnak a Fejér megyei Perkátán. A szoborállítást magánszemélyek kezdeményezték, a település fideszes többségű önkormányzata pedig megszavazta a kérelmüket - írja az ATV.hu.

A kezdeményezők között van az Új Magyar Gárda egyik tagja, Kun Barna, aki az ATV Híradójának azt mondta: közbutaság miatt érik alaptalan vádak Horthy Miklóst.

A szoborállítás ötletével három helybéli kereste meg a 4 ezer fős a Fejér megyei Perkáta fideszes önkormányzatát. Minden költséget vállaltak, csak a területre volt szükségük. A héttagú képviselőtestület 5 igen, 1 tartózkodás és 1 nem szavazat mellett fogadta el a közterület-használatra vonatkozó kérelmet. A Horthy-szobrot május 20-án fogják felavatni.

A szobor most az egyik kezdeményezőnél, Kun Barnánál van, aki egyébként az Új Magyar Gárda tagja. A férfit telefonon tudta elérni az ATV Híradó. Azt mondta: a szobrot egy neve elhallgatását kérő művésztől kapták ajándékba, és az avatásig otthon, a nappaliban tárolják. Szerinte Horthy Miklós személyét „közbutaság miatt érik teljesen alaptalan vádak”.

„Természetesen ember volt, voltak kisebb-nagyobb hibái, de én úgy gondolom, hogy sokkal nagyobb volt az ő történelmi szerepe annál, mint amit itt pár ember próbál rásározni” – magyarázta az ATV-nek.

A település fideszes polgármestere azt mondta, a többi között azért fogadták el a kérelmet, mert a szoborállítás nem kerül pénzbe az önkormányzatnak, nincs jogszabályi akadálya, és fontos szempont volt az is, hogy a helyiek nem tiltakoztak ellene. Somogyi Balázs a Híradónak hozzátetette: őt senki sem kereste meg azzal, hogy problémája lenne a szoborállítással.

L. Simon nem örült

A Perkátát is magába foglaló választókerület korábbi fideszes országgyűlési képviselője, L. Simon László még 2014-ben mondta azt, hogy Horthy Miklósnak nem lehet szobra Magyarországon az 1944-es német megszállást követően játszott szerepe miatt, ugyanis 600 ezer magyar zsidó halálához a magyar hatóságok is hozzájárultak.

L. Simon László telefonon annyit mondott: változatlan a véleménye. A KDNP-s Hollik István egyetért a volt a kulturális államtitkárral.

„Aki együttműködött a nácikkal, és ez a mai napig nem tisztázott, hogy hogyan és milyen motivációból, annak nem szerencsés, ha szobrot állítanak” – nyilatkozta Hollik. A perkátai polgármester egyébként azt mondta: beszélt L. Simon Lászlóval a szoborról, de csak a testület döntése után, és bár nem kérte ki a véleményét, látta rajta, hogy nem örül neki.

 

atv.hu