Miért fontos, hogy hol van a vállalkozásunk székhelye?
Milyen rendelkezéseket írnak elő a jogszabályok a székhellyel kapcsolatban?
A székhely nagyon fontos szerepet tölthet be egy cég életében. Természetesen ágazatról ágazatra változik, hogy milyen elvárásoknak kell megfelelnie, hiszen egy feldolgozó- vagy építőiparban tevékenykedő vállalkozás esetében mások lehetnek a prioritások, mint egy, a szolgáltató szektorba tartozó piaci szereplő számára. De mindig a székhely jelenti a cég központját, gyakran itt születnek meg a legfontosabb döntések és itt köttetnek meg a hosszú távú partneri együttműködések, sokszor pedig a székhelyadat az egyik első információ, amihez a vállalkozás iránt érdeklődők hozzáférnek. Ráadásul jogi, különösen adójogi szempontból sem mindegy, hogy hol található a cég bejegyzett irodája.
Mostani cikkünkben megnézzük, mit jelent a székhely a jogszabályok szerint,és hogy milyen kötelezettségeket írnak elő ezzel kapcsolatban az egyes törvények. Majd egy kicsit gyakorlati oldalról közelítünk a kérdéshez, kitérünk arra is, miért lehet fontos, hogy hol helyezkedik el a vállalkozásunk központja. Emellett mutatunk néhány hasznos tippet, amelyek jól jöhetnek, ha nekünk is hasonló helyiségre lenne szükségünk: nézzük is meg röviden a legfontosabbakat, amiket a témában tudni érdemes!
A székhelyre vonatkozó legfontosabb szabályokat a Polgári Törvénykönyv, valamint a Cégtörvény tartalmazzák. Ezek a jogszabályok kimondják, hogy minden gazdasági tevékenységet folytató vállalkozásnak rendelkeznie kell székhellyel: ez tekinthető a vállalkozás bejegyzett irodájának és főszabály szerint ez a központi ügyintézés helye.
A fentiek annyit jelentenek a gyakorlatban, hogy ezt a címet kell feltüntetni a hivatalos dokumentumokon, illetve egy internetes keresés alkalmával is ezt az információt találhatjuk meg elsők között a céggel kapcsolatban. Ezt a helyet jelöli a térkép a cég központjaként és ide érkeznek a hivatalos levelek, a vállalatnak pedig ezeket a székhelyen kell átvennie, érkeztetnie, őriznie és rendelkezésre tartania.
Emellett a hivatalos szervek is itt kereshetik a vállalat vezetőit, például egy esetleges helyszíni ellenőrzés alkalmával, amelynek sikertelensége rosszabb esetben az adószám felfüggesztését is eredményezheti. Továbbá a céget a székhelyen cégtáblával, közterületről is jól látható módon kell jelölni.
Székhely csak olyan ingatlan lehet, amely a cég tulajdonát képezi vagy amelynek a használtára más módon, például egy bérleti szerződés keretében jogosult. Ez utóbbi esetben a szabályos használatbavételhez az is szükséges, hogy a tulajdonos egy hozzájárulási nyilatkozat keretében ezt engedélyezze.
A jogi rendelkezések áttekintését követően pedig nézzük is meg, miért fontos egy cég életében a székhely – a törvényi kötelességek teljesítésén túl!
Mi a székhely jelentősége a gyakorlatban?
A székhely megléte tehát törvényi előírás egyéni vállalkozók, egyéni cégek vagy társas vállalatok számára egyaránt. Nézzünk is meg néhány szempontot, amit érdemes mérlegelni a megválasztása során!
Fontos lehet a lokáció
Elképzelhető, hogy csak a központi ügyintézés történik a székhelyen, a tényleges munkavégzés pedig valamelyik telephelyen vagy fióktelepen folyik. Ha azonban a kettő egybeesik, akkor a munkavállalók szempontjait is érdemes mérlegelni. Célszerű átgondolni, milyen könnyen közelíthető meg tömegközlekedéssel, biztosított-e elegendő parkoló, milyen vásárlási, ügyintézési, esetleg kikapcsolódási lehetőségek vannak a környéken, amelyek vonzóvá tehetik vállalkozásunkat a leendő dolgozók számára.
Gyakori jelenség továbbá, hogy a cég a székhelyén fogadja az üzleti partnereit. Egy ízlésesen, stílusosan berendezett tárgyaló vagy a kedves és előzékeny fogadtatás mellett maga a környék is nagy hatással lehet arra, hogy ügyfeleink milyen szívesen tesznek a legközelebb is látogatást vállalkozásunknál.
Az iparűzési adó mértéke sem mindegy
A cég gazdasági tevékenysége után iparűzési adót köteles fizetni. A vonatkozó jogszabályok ennek maximális mértékét az adóalap 2 százalékában határozzák meg, ez alatt azonban az egyes önkormányzatok eltérő mértékben állapíthatják meg. Az is előfordulhat, hogy egy adott településen egyáltalán nem kell számolni ilyen közteherrel. Mivel az adónem jelentős összegeket tehet ki, így nem mindegy, hogy melyik településen folytatjuk tevékenységünket. Mielőtt székhelyet kezdenénk el keresni vállalkozásunknak, érdemes informálódni, hogy hol milyen mértékű iparűzési adót kell fizetni.
Kereshetünk rugalmas megoldásokat is
Ha irodát keresünk a vállalkozásunknak, napjainkban számos testhezálló lehetőséget találhatunk a piacon. A járvány hatására hazánkban is megjelentek az olyan flexibilis irodabérlési lehetőségek, amelyek rövid távú szerződésekkel és könnyen módosítható szerződéses feltételekkel operálnak, akár a bérleti időt, akár a bérbe vett terület nagyságát illetően. Ráadásul az sem ritka, hogy olyan extrák is elérhetőek a megállapodás keretében, mint a székhelyszolgáltatás.
Ez annyit tesz a gyakorlatban, hogy egy erre szakosodott cég – jellemzően bizonyos havidíj ellenében – magára vállalja valamennyi, székhellyel összefüggő kötelezettség teljesítését. Továbbá a székhelyszolgáltatás keretében kezeli a beérkezett postát, teljesíti az esetleges hatósági megkereséseket és rendelkezésre áll egy helyszíni ellenőrzés alkalmával.
Székhelyválasztás előtt érdemes tehát mérlegelni a fenti szempontokat, hogy végül olyan megoldás mellett tegyük le a voksunkat, amely akár hosszabb távon is képes kielégíteni a cég igényeit, emellett pedig egy biztos pontot jelent a további fejlődéshez, előrelépéshez!