Miért került többe a modern autók szerelése?
Az autók egyre bonyolultabbá válnak, ezért nehezebb a javításuk is - írja a Gépnarancs.
Ne csodálkozzunk tehát, ha egy sérülés vagy egy alkatrész hiba javítása után vaskosabb számlát kapunk, mint azt évekkel korábban megszoktuk.
Egy kisebb ütközés is komoly kiadást okozhat
Régen lehet, hogy ilyenkor csak a lökhárítót kellett kikalapálni, vagy rosszabb esetben lecserélni, ma viszont az autóinkat már telepakolják kamerákkal, radarokkal, ultrahangos szenzorokkal, olyan helyeken, amelyek könnyen sérülnek egy kisebb koccanásnál is. Ráadásul egy autó ma már akár több mint 20 anyagból készül, az acél és az alumínium mellett például szénszálakból és különböző műanyagokból. Ezeket a készülékeket és ezeket az anyagokat drága lecserélni vagy javítani. Ezért a biztosító társaságok szerint az autók hamarabb jutnak el ahhoz a fordulóponthoz, amely után már nem érdemes javítani őket. Egy brit felmérés szerint a balesetet szenvedő új kocsik csaknem 10 százalékát le kellett írni.
A javítás nem csak drágább, hanem tovább is tart
A szerelők természetesen tovább dolgoznak egy olyan autón, amely bonyolultabb, amelyet nehezebb javítani. Extrém példaként az egyik angol szaklap szerint a brit karosszériások szövetségének a vezetője azt hozta fel, hogy “egy mai Mercedes-Benz S-Class autóban több számítógépes kód van, mint egy Boeing Dreamliner repülőben”. Azt is figyelembe kell venni, hogy évekkel ezelőtt szinte minden autó felépítése hasonló volt, de ma már egyáltalán nem ez a helyzet. A trend aggasztja az autógyárakat is, ezért több cég jelentős kedvezménnyel kínálja a pótalkatrészeket, nehogy idő előtt a roncstelepen végezze az általuk forgalmazott kocsi.