Migránsozva, szivárványzászlózva avatta fel Szent István debreceni szobrát Papp László polgármester
"Ők" és "mi", külföld és Magyarország szembenállás is volt a politikus beszédében. Az első magyar király személyisége mellett tesz hitet a város vezetése – mondta Papp.
Annak ellenére, hogy a debreceni önkormányzat semmilyen nyilvános felületen nem hirdette, több százan vettek részt augusztus 20-án Szanyi Borbála Szent István szobrának Dósa nádor téri avatásán. A tömegben maszkokat csak elvétve lehetett felfedezni, többnyire azok is csak a hordozójuk állát takarták. Ahogy arról korábban mi is hírt adtunk, a folyamatos kormányzati figyelmeztetések ellenére a város vezetése nem tartotta fontosnak, hogy óvatosságra intse, maszkhasználatra és távolságtartásra kérje az állami ünneppel összefüggő eseményekre kilátogató debrecenieket.
A szoboravatás egyetlen szónoka Papp László (Fidesz), Debrecen polgármestere volt, az eseményen részt vett két országgyűlési képviselő is Pósán László és Tasó László (mindketten Fidesz) személyében.
Koronáról és koronáról beszélt a polgármester
"Jövőt építeni csak szilárd meggyőződéssel, valamint az Istenbe és az időtállóságba vetett hittel lehet" – kezdte beszédét a polgármester. A politikus a Szent István-i életművet a legidőtállóbb magyar alkotásnak nevezte. 2020 szerinte több szempontból is történelmi év a magyarok számára: egyrészt a koronavírus hosszú idő után újra emlékeztetett minket arra, hogy a járványok veszélyt jelenthetnek ránk, másrészt idén volt százéves a trianoni békeszerződés.
A polgármester arról beszélt, hogy Trianon szétverte a Szent István-i magyar állam egységét, de nem tudta szétszakítani a magyar nemzetet: az anyaországi és a határon túli magyarok ma együtt ünneplik az államalapítást. Papp László a szobor helyének kiválasztását azzal indokolta, hogy a Dósa nádor tér felújítása miatt itt a múlt találkozhat a modernséggel, valamint, mert korábban volt, hogy a szomszédos Régi Városháza épületében őrizték a Szent Koronát. (iranytu.org)