h i r d e t é s

Miniszter úr, hol a pénz?

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam 0%
a- a+

Miniszter úr, hol a pénz?

2018. augusztus 11. - 07:46

"Két hét múlva fel kellene venniük a munkát, de senki nem tudja, hol van az a 11 milliárd forint, amire Palkovicsék rátették a kezüket."

Forrás: zsido.com

Miközben a kormány éppen össztűz alá veszi a magyar tudomány hivatalos központját, a Magyar Tudományos Akadémiát, miközben a kormány húszéves sihederekkel írat propagandacikkeket bagóért, melyekben több évtizedes kutatói gyakorlattal rendelkező tudósok szakmai tekintélyét kérdőjelezi meg, elsikkad néhány profán, de attól még eléggé érdekes tény, tudniillik hogy a kormány lenyúlta az idei nemzeti kiválóság programokra előlegezett több mint 10 milliárd forintnyi pénzt, szóval az én primitív kérdésem változatlanul így szól:

Miniszter úr, hol a pénz?

A magyar sajtó figyelmét eléggé elkerüli ugyanis az a tény, hogy a 2018-as Nemzeti Kiválóság program összegeit a jelek szerint lenyúlták. Ez messze a legnagyobb költségvetésű, legnagyobb presztízsű hazai kutatási program, amely az alábbi projekteket öleli fel:

  • Fiatal kutató által kezdeményezett kutatási témapályázat (FK_18)
  • Posztdoktori kiválósági program (PD_18)
  • Jelentős nemzetközi hatású, kiemelkedő eredményeket elért kutatócsoportok támogatása (KH_18)
  • Nemzetközi együttműködésen alapuló kutatási témapályázat (NN_18)
  • magyar-osztrák (ANN_18)
  • magyar-szlovén (SNN_18) nemzetközi együttműködésen alapuló kutatási témapályázatok

A programok összköltségvetése mintegy 11 milliárd forint. A túljelentkezés több mint háromszoros volt, külön érdekesség, hogy a benyújtott pályázatok több, mint kétharmadát 40 év alatti fiatal reménységek adták be.

A pályáztok elbírálása roppant szigorú, hiszen a formailag megfelelt téma- és posztdoktori pályázatok mindegyikét átlagban három, de legalább két, szakterületileg kompetens anonim szakértő a pályázati kiírásban előre megadott szempontok szerint pontozással szakmailag értékelte és értékelését szövegesen megindokolta, ez alapján minden szakértő javaslatot tett az általa bírált pályázat támogathatósága tárgyában. A szakértői értékelési folyamat második fázisában a döntési javaslat kialakítására létrehozott szakértői csoportok a pályázatok tartalma és az anonim szakértői javaslatok alapján a pályázati kiírásban foglalt kritériumok figyelembe vételével értékelték és rangsorolták a pályázatokat. A szakértői csoportok javaslatukat egyhangú döntéssel hozták meg.

A döntést a testületek – a vállalt eredményhirdetési határidő ( június 30) előtt – meghozták.

Csakhogy!

A Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 2018. június 12-i hatállyal az NKFI Hivatal felügyeletét az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) feladatkörébe utalta. A felügyeletet ellátó miniszter (miniszter úr, hol a pénz?) 2018. június 6-án kelt tájékoztatása szerint az NKFI Alapból finanszírozott pályázatok keretében kötelezettségvállalásra csak a miniszterrel történt előzetes egyeztetés alapján kerülhet sor. A fent felsorolt 2018-as felfedező kutatási pályázatokra vonatkozó döntési javaslatot az NKFI Hivatal előbbiek szerint 2018. június 15-én, a nemzetközi témapályázatokra (NN_18, ANN_18, SNN_18) vonatkozót 2018. június 26-án, az ITM-nek megküldte.

Azóta síri csend.

A pályázatok sorsáról semmit nem lehet tudni, többszöri érdeklődésünkre is csak széttárt karok voltak a válasz. Lassan két hónapja várjuk, hogy mi lesz a pénzzel. A munkát a nyertesek szeptember elsejével kellene, hogy felvegyék, addig szerződniük kell(ene) a fogadó intézményekkel, illetve megfontolniuk az elkövetkezendő három év teendőit.

Erre azonban képtelenek, mivel ennek a 11 milliárdnak a sorsa immáron több mint másfél hónapja lebeg Palkovics miniszter úr kezében. Hiába hozták meg a szakértői csoportok a döntést határidőre, másfél hónapja, sem az érintettek, sem a sajtó, egyáltalán, senki nem tud ennek a pénznek – és több száz fiatal és senior kutatónak – a sorsáról. Továbbra sem tudni, mi lesz Magyarország legtehetségesebb kutatóinak hároméves ösztöndíjával.

Szolid kérdésem tehát továbbra is fenntartom:

Miniszter úr, hol a pénz?

Forrás: harmadikszempont.blog.hu