Oroszország uniós szankcióinak megkerülése
A blokk egyes árucikkeinek Közép-Ázsiába irányuló exportja jelentősen megnőtt.
Brüsszel terve. David O'Sullivan, az EU szankciókkal foglalkozó megbízottja elmondta, hogy a blokk „párbeszédet” szeretne kezdeni Kirgizisztánnal annak megállapítására, hogy a blokk exportja a közép-ázsiai országba, amely 2022-ben megnövekedett, eljut-e Oroszországba. Egy sajtótájékoztatón azt mondta, azokat az országokat, amelyek nem vezettek be saját kereskedelmi korlátozásokat Oroszországgal szemben, nem szabad platformként használni Moszkva számára a nyugati szankciók megkerülésére . A The Telegraph múlt heti jelentése szerint az EU kereskedelmi korlátozások bevezetését fontolgatja azon országok számára, amelyek segítenek Oroszországot megkerülni bizonyos árukra vonatkozó szankciókat, miután a fogyasztási cikkek közép-ázsiai országokba irányuló exportjának jelentős növekedését észlelte.
Az orosz energiaexport. Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes elmondta, hogy 2022-ben jelentősen nőtt az orosz olajexport Kínába és Indiába . Azt is elmondta, hogy a legtöbb orosz energiaexport tavaly "baráti" országokba irányult. Eközben az Európai Unió állítólag azt fontolgatja, hogy a tagállamok új szankciók bevezetése nélkül leállítsák az orosz cseppfolyósított földgáz importját .
Nukleáris ellenőrzés. Kim Dzsong Un észak-koreai vezető megvizsgálta az ország Haekbangashoe nevű nukleáris fegyverzetkezelő rendszerét , amely „nukleáris kioldó” nevet jelent, és megvizsgálta a nukleáris ellentámadási műveletek terveit. A fegyveres minőségű nukleáris anyagok gyártásának bővítését szorgalmazta az ország nukleáris képességeinek növelése érdekében. Kim úgy nyilatkozott, hogy Dél-Korea, Japán és az Egyesült Államok közös haditengerészeti gyakorlatokat hajt végre.
Gabonaexport. A kazahsztáni gabonaszövetség szerint logisztikai problémák hátráltatják a szállításokat Iránba és Kínába . Az ügynökség vezetője szerint Irán prémium piac, mivel a vásárlók hajlandók a legmagasabb dollárt fizetni, és a szankciók korlátozzák a választási lehetőségeiket. Ami Kínát illeti, a vasút nem életképes megoldás a gabonaszállításra, a tengeri szállítás pedig drága. Kazahsztán, amelynek hagyományos gabonaexport piaca Üzbegisztán, Tádzsikisztán és Afganisztán, aggódik amiatt, hogy képes-e exportálni a 2022-es betakarításból származó nagy gabonafeleslegét.
Új beruházás. Brazília és Kína több nagy magánbefektetési ügyletet is véglegesít szerdán a pekingi brazil-kínai gazdasági fórumon. Az ügyleteket – amelyek magukban foglalják a brazil Embraer repülőgépgyártó kínai gyártási projektjét, a nap- és szélenergia-gyárakat, valamint a BYD kínai autógyártó bahiai üzemének átvételét – hivatalosan csak a brazil elnök megérkezéséig jelentik be Kínában, miután a brazil elnök megérkezik Kínába. egészségügyi problémák. (Geopolitical Futures)