Veszélyes szúnyogok kezdtek megtelepedni Magyarországon
A hazai szúnyogok csípése ma már leginkább csak múló kellemetlenséget jelent, de aggodalomra ad okot, hogy nálunk is megjelent néhány nagyágyú. - írja a 24.hu.
Egy veszélyes idegen szúnyogfaj meg is telepedett.
A szúnyogok közel 2000 faja közül mindössze 53 a potenciális vérszívó, közülük is csak a nőstények, és nem is mindegyik. Van, amelyik megelégszik a nektárral, de az igazán rámenős anyák a táplálóbb vért választják tojásaiknak. Támadásukat tökéletes arzenál és módszerek segítik – erről szólt cikkünk első része.
Most a hazai szúnyogok által terjesztett betegségekkel és három veszélyes, behurcolt fajjal folytatjuk: Soltész Zoltán biológussal, a Magyar Természettudományi Múzeum muzeológusával, a kétszárnyúak szakértőjével beszélgettünk.
Terjesztik, de nem kell félni
A viszketés és a szúnyogcsípés összes kellemetlen tünete valójában szervezetünk immunválasza, és
csak itt, a hidegebb égövön vagyunk olyan szerencsések, hogy általában ennyivel megússzuk.
Legalábbis ezt hisszük.
Kevesen tudják, hogy a hazánkban őshonos szúnyogfajok is nagyon komoly betegségeket hordozhatnak:
- A nyugat-nílusi lázat. Ez egy szúnyog terjesztette vírusos megbetegedés, idegrendszeri problémákat okozhat.
- Az Usutu vírust, ami a nyugat-nílusi lázhoz hasonló.
- A maláriát pedig nem kell bemutatni.
Az emberi maláriával hazánkban nincs gond, ezt az 1960-as években sikerült kiirtani Magyarországról, napjainkban csak a madarakat fertőző fajok vannak jelen.
Az emberi malária jelenleg csak külföldön megfertőződött beteg emberekkel jut be Magyarországra, a fertőzés továbbadása könnyen megakadályozható: olyan helyiségbe kell gyógyítani a maláriás beteget, ahol nem fér hozzá csípőszúnyog.
A csípőszúnyogok által terjesztett kórokozók közül a nyugat-nílusi vírusnak van a legnagyobb jelentősége fajunk szempontjából.
Ez alapvetően egy madárvírus, de emlősöket is megbetegíthet. Az emlősökben viszont csupán olyan kis koncentrációban jelenik meg a vírus, hogy azt a csípőszúnyog már nem tudja továbbadni, tehát a vírus szempontjából az emlősök zsákutcát jelentenek – emeli ki a szakértő.
A madarak közt azonban sűrű sorokat vághat: az elmúlt években például valószínűleg a nyugat-nílusi vírus tizedelte meg a karvalyállományunkat, és egyes területeken a házi libákat kellett miatta tömegesen elpusztítani.
Az egyik jövevény, az ázsia tigrisszúnyog. Vagy zebraszúnyog Fotó: Soltész Zoltán Forrás: 24.hu
Azért a frász kerülgethet
Tőlük továbbra is “csak” észbontó döngicsélést és mindent lekaparós csípésekre számíthatunk, de a behurcolt, invazív fajok már komolyabb fenyegetést jelenthetnek. Jelenleg hárman állnak a tudósok fókuszában. Annyira újak, hogy még rögzült magyar elnevezésük sincs: a zebraszúnyog, az ázsiai bozótszúnyog és a koreai szúnyog.
Mindhárom fajt az ember hurcolta be Európába, komoly trópusi betegségeket képesek terjeszteni és
félő, hogy a klímaváltozás következményeként megvetik lábukat a Kárpát-medencében.
A chikungunya-lázat terjesztő koreai szúnyog Dél-Magyarországi megjelenéséről tavaly mi is beszámoltunk.
Tigrisszúnyogként ismeri a hazai közvélemény a szakértő által zebraszúnyogként említett fajt, és neki kell igazat adnunk, hiszen fekete és fehér csíkokkal díszített rovarról van szó. Európai szemmel minden bizonnyal beszédesebb a tigris elnevezés, hiszen olyan betegségek terjesztője, mint
- a nyugat-nílusi vírus,
- sárgaláz vírus,
- St. Louis encephalitis,
- dengue-láz,
- chikungunya-láz,
- és hordozója a nemrég nagy pánikot keltő Zika-vírusnak is.
Az ázsiai bozótszúnyog már meg is telepedett hazánkban Fotó: Soltész Zoltán Forrás: 24.hu
Hazánkban 2015-ben és 2016-ban is kimutatták egyedeit, de “csak” késő nyáron, július második felében és augusztusban. Ez pedig a szakember szerint annyit tesz, hogy behurcolt egyedekről van szó, ma még a tigris- vagy zebraszúnyog sem képes áttelelni Magyarországon.
Aggodalomra az ázsiai bozótszúnyog ad okot. Nyugat-nílusi vírust terjeszthet, és
stabil populációt hozott létre Magyarországon,
amelyik nyugatról kelet felé terjeszkedik.
Ok nincs okozat nélkül. A globális felmelegedés negatív hatásait az időjárás mellett bőrünkön érezzük ebben a formában is: soha nem látott “trópusi” betegségek bukkanhatnak fel nálunk is, mert a terjesztőik lassan, de úgy tűnik egyre biztosabban megvetik a lábukat Közép-Európában (is).