Budapest ingatlanárai kiugróan magasak a hazai piacon
Az, hogy mennyibe kerül egy ingatlan, nagyban függ attól, hogy az ország mely részén található. Ha például egy 20 millió forintos keretösszeget veszünk alapul, Miskolcon 90 m² alapterületű házat kaphatnánk érte, míg Budapesten csak egy 38 m²-eset. Az árakat tekintve Budapest nemcsak a házak piacán utasítja maga mögé a megyeszékhelyeket, hanem a lakáspiacon is.
A pénztárcánk szempontjából tehát érdemes figyelembe venni a nagyvárosok árbeli differenciáltságát.
A budapesti házak az országos átlag duplájába is kerülhetnek
A 2019-es év utolsó előtti hónapjában a családi házak országos átlagára 250 ezer Ft/m² volt. Ez alatt az általunk vizsgált megyeszékhelyek közül egyedül a miskolci házak teljesítettek, melyek novemberi átlag négyzetméterára 30 ezer forinttal volt alacsonyabb az országos szintnél. Pécs pedig csupán 10 ezer forinttal haladta meg a hazai átlagot.
Ezzel szemben Szeged, Kecskemét, Veszprém és Debrecen családi házainak átlag négyzetméterára még a 300 ezer forintot is meghaladta idén novemberben. Szegeden 330 ezer Ft/m² volt a jellemző ár, míg a Kecskeméten és a Veszprémen eladó házakat 350 ezer Ft/m² átlagáron kínálták. Debrecen is a drágább megyeszékhelyek közé sorolható 360 ezer Ft/m²-es novemberi átlagárával.
A családi házak árversenyének élén pedig természetesen Budapest áll. Itt novemberben egyetlen négyzetméter átlagosan több mint fél millió forintba került, ami az országos átlag kétszerese.
Vennél ennyiért lakást Budapesten?
A főváros a lakáspiacon is maga mögé utasítja a nagyvárosokat. Idén novemberben Budapesten a téglalakások átlagára 830 ezer Ft/m², míg paneleké 560 ezer Ft/m² volt. Így fővárosunkban a téglaépítésű lakások négyzetméterenként 200 ezer forinttal, míg a panellakások 150 ezer forinttal kerültek többe az ország átlagáránál. Budapest és az országos szint közé Debrecen ékelődik be, a téglalakásokat nézve 540 ezer Ft/m², míg a paneleket nézve 430 ezer Ft/m² átlagárakkal.
Veszprém, Kecskemét és Szeged lakáspiaca is borsosnak mondható. Téglaépítésű lakásaiknak novemberi átlagára a fél millió forint közelében volt, míg a paneleké 400 ezer forint körül. Pécsen a téglalakások kerültek annyiba, mint az imént említett nagyvárosokon a panelek.
A vizsgálatunkba vont megyeszékhelyek között - ahogy a családi házaknál is - a lakáspiacon is egyértelműen Miskolc a legolcsóbb. Borsod-Abaúj-Zemplén megye székhelyén novemberben a téglalakásokat átlagosan 330 ezer Ft/m², míg a paneleket 250 ezer Ft/m² áron kínálták.
Budapest nem mindenben a legkiemelkedőbb
A fővárosban meglehetősen visszaesett a tranzakciószám, már csak az összes eladás ötödét bonyolították le itt a korábbi egyharmad helyett. Az ingatlanpiac dinamikáját tekintve a forgalmon kívül a drágulás is a vidéki területek felé tolódott. A legnagyobb mértékben azoknak a megyéknek, megyeszékhelyeknek az árai emelkedtek meg, amelyek már hosszú évek óta nagy népszerűségnek örvendenek. A legnagyobb ilyen térség a Közép-Dunántúli Régió, ahol közel 30% az ingatlanpiac éves drágulása. Ez nagyrészt az iparnak és a munkaerőpiac fejlődésének köszönhető. Veszprém, Komárom-Esztergom és Fejér megye tehát még mindig az ingatlanbefektetők kedvencének számít.