h i r d e t é s

Ők Orbán Viktor segítő szakértői, akik előrejelzik a járvány csúcspontját

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Ők Orbán Viktor segítő szakértői, akik előrejelzik a járvány csúcspontját

2020. április 20. - 06:32

A miniszterelnök Facebook-oldalára feltöltött videójából derült ki, hogy a kormánynak járványügyben tanácsot adó szakértők május 3-ára teszik a járványgörbe csúcsát. - írja a portfolio.hu.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (k) virológusokkal egyeztet a Karmelita kolostorban 2020. április 9-én. A kormányfő mellett Palkovics László innovációs és technológiai miniszter (bal szélen). MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Megnéztük ezért, kikre hallgat ebben az ügyben Orbán Viktor és mit mondanak most.

Így áll össze a szakértői gárda

Azt mondom, hogy május 3-ára, mire a szakemberek mondják, hogy a csúcs felfut, addigra az 5000-es lélegeztető-készülékszám meglesz. Az már nagyjából biztonságos és ez a szám fel fog menni 8000-re - ezt mondta egy vasárnap megjelent Facebook-videójában Orbán Viktor. Ez az első alkalom, amikor a kormány részéről bárki is konkrét időpontot jelölt volna ki a koronavírus-járványgörbe csúcspontjára.

A KORMÁNY HIVATALOS VÁRAKOZÁSÁT A JÁRVÁNY LEFUTÁSÁRA VONATKOZÓAN NEM ISMERJÜK ÉS AZ SEM NYILVÁNOS, HOGY MILYEN MODELLEKRE, ELŐREJELZÉSEKRE ÉPÍT. A VASÁRNAPI FÉL MONDATNAK EZÉRT EZEK FÉNYÉBEN KIMONDOTT JELENTŐSÉGE VAN.

A miniszterelnök a videójában nem említette meg, hogy pontosan kikre is gondolt a szakemberek alatt, azonban erre lehet következtetni korábban megjelent fényképek és beszámolók alapján.

Azt tudjuk, hogy a kijárási korlátozásról szóló kormányzati döntés megalapozásához Orbán Viktor legutóbb is szakértőkkel és virológusokkal egyeztetett. Az április 9-i miniszterelnöki bejelentéskor úgy fogalmazott, hogy beszélt virológus szakemberekkel és a tudósok véleményét is kikérték. Ugyanezen a napon az MTI kiadott több fényképet, amik azt mutatják, hogy a kormányfő a Karmelita kolostorban többek közt virológus szakértőkkel egyeztetett. 

Az április 9-i találkozón pedig a fotók alapján a következő személyek voltak ott (Orbán Viktor jobb oldaláról indítva a kört):

  • Bedros J. Róbert, az Egészséges Budapest Program Dél-budai Centrumának beruházásával foglalkozó miniszterelnöki megbízott.
  • Palkovics László innovációs és technológiai miniszter.
  • Nagy Anikó, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet főigazgatója, korábbi egészségügyi államtitkár.
  • Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Természettudományi Kar Biológiai Intézetének docense, a koronavírus-kutatócsoport vezetője.
  • Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora.
  • Röst Gergely, matematikus, a Szegedi Tudományegyetem docense.
  • Novák Katalin, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár, EMMI.
  • Szócska Miklós, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Közszolgálati Karának dékánja.

Ezt megelőzően március végén szinte ugyanebben a körben egyeztetett a Karmelitában. Március közepén pedig a virológus szakértői gárda, akikkel egyeztetett a miniszterelnök, így nézett ki:

  • Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Természettudományi Kar Biológiai Intézetének docense, a koronavírus-kutatócsoport vezetője.
  • Kemenesi Gábor, a PTE Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Laboratóriumának munkatársa.
  • Kis Zoltán, a Nemzeti Népegészségügyi Központ laborvezetője.
  • Kónya József, a Debreceni Egyetem Orvosi Mikrobiológia Virológiai Laboratóriumának professzora.
  • Burián Katalin, a Szegedi Egyetem Orvosi Mikrobiológiai és Immunbiológiai Intézetének tanszékvezető egyetemi docense.
  • A KÉT LISTÁBÓL FELTEHETŐEN A VIROLÓGUSOK, MATEMATIKUSOK, KUTATÓK LEHETNEK AZOK, AKIK A KORMÁNYNAK MODELLEZIK ÉS ELŐREJELZIK A JÁRVÁNYGÖRBÉT.

Mire számítanak a szakemberek?

Jakab Ferenc március végén nyilatkozott a Pécsi Tudományegyetemnek a járványgörbéről, és akkor azt mondta, hogy a matematikai modellezésük alapján kimondható, hogy egyelőre úgy tűnik, sikerült ellaposítani a görbét.

A Semmelweis Egyetem rektora, Merkely Béla (aki egy klinikai járványelemző csoportot is vezet) pedig a napokban adott interjút a Pesti Srácoknak. Ebben elmondta, hogy minden adatot megkapnak Magyarországról és külföldről és az adatok azt mutatják, hogy az itthoni intézkedéseknek és a lakosság fegyelmezettségének köszönhetően szép lassan a „plató fázisba” érkezünk.

"Ha egy járványt elengedünk, akkor az eljut egy csúcsig, amikor a legtöbb beteg megfertőződik, majd szép lassan visszahúzódik és nyugvó fázisba kerül. Abban az esetben, ha speciális intézkedésekkel, felvilágosítással, távolságtartással, kézhigiénével, intenzív intervencióval, magyarul az emberek mindennapi életének a megváltoztatásával beavatkozunk a folyamatba, határozottan levághatjuk ezt a csúcspontot. Ilyenkor juthatunk el a „plató fázisba”, ami – ha már csúcsokról beszélünk – egy fennsík a mi görbénken. Az esetünkben ez azt jelenti, hogy a halálesetek és a fertőzések száma várhatóan már nem fog drasztikusan emelkedni, ráadásul minden légúti betegséget okozó járvány a nyár közeledtével engedni szokott a szorításából, tehát a most tudományosan rendelkezésre álló adatok alapján valóban optimista vagyok: ha nem is olyan, mint máskor, de azért lesz nyarunk. Egészen dicséretes, hogy a releváns összegzések szerint, Európában a negyedik legjobb helyen állunk a járvány elleni küzdelemben" - magyarázta Merkely a portálnak. Szerinte úgy lehet fenntartani a plató fázist, ha fokozatos engedményekkel engedjük élni az országot, működni a nemzetgazdaságot, miközben fokozzuk a szűréseket.

A rektor ugyanakkor arra is figyelmeztetett:

EZ CSAK AZ OPTIMISTA FORGATÓKÖNYV, MERT NAGY NÉPSŰRŰSÉGŰ HELYEKEN, ZÁRT TERÜLETEKEN, AMILYEN PÉLDÁUL EGY IDŐSOTTHON, A RAGYOGÓ SZÉP IDŐBEN IS PILLANATOK ALATT BEROBBANHAT A FERTŐZÉS.

portfolio.hu