Oldalanként 40 millióba kerül az olimpiai pályázati anyag
Úgy tűnik, hogy a budapesti olimpiai pályázati anyag második és harmadik szakasza oldalanként nem négy, hanem negyvenmillió forintba kerül a magyar adófizetőknek.
Ez pofátlanság. Az Együtt továbbra sem támogatja, hogy Budapest 2024-ben olimpiát rendezzen, és azt sem, hogy arra pályázzon. Követeljük, hogy a Fidesz vonja vissza a pályázatot, ne égessen el milliárdokat a semmiért!
Két hete kaptuk kézhez, és tájékoztattuk rögtön a sajtót arról a megdöbbentő 240 millió forintos szerződésről, amit a PwC másfél hónapos munkavégzésre, a döntően más dokumentumokra épülő 60 oldalas I. pályázati kérdőívért kapott.
Ehhez képest már február közepén aláírtak egy újabb szerződést, a PwC-vel és a két korábbi alvállalkozójával, a londoni M-Intergrated Solution Ltd.-vel és a svájci Even Knowledge Services SA-val, egy nagyságrenddel nagyobb tanácsadó megbízásról 5 milliárd 155 millió forintért.
A mai napon közérdekű adatigényléssel fordultam a megbízó Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja Nonprofit Zrt.-hez, hogy megkapjam a szerződést és a mellékleteit, hogy lássuk milyen munkát végeznek ennyi pénzből. Az európai közbeszerzési értesítőben (TED) megjelent információk alapján 44 különböző címszó alatt projektmenedzselnek, workshopolnak, monitoroznak, összefoglalnak, elemeznek, minőségbiztosítanak, narratívát határoznak meg és támogatnak, prezentációkra felkészítenek, szövegezési irányelveket és alapvető brand irányvonalakat határoznak.
A kézzel fogható termékek köre ennél sokkal szűkebb: gyakorlatilag elkészítik a két megmaradt pályázati kérdőívet, a II.-at 20 oldalon október 7-ig, majd a III.-at 110 oldalon 2017. február 3-ig.
Ezeket a feladatokat az ugyanezen tanácsadó, a PwC által készített megvalósíthatósági tanulmány szerint a pályázat-előkészítő cégnek, a Budapest 2024 Zrt.-nek kellene végeznie, nem egy külső tanácsadónak.
Az Orbán-kormány, amely annyira nem hisz a piaci működésben és a magánvállalkozásokban, hogy lassan cukrászdákból is csak is csak államiak, sőt nemzetiek lesznek, perverz módon éppen egy ilyen állami feladatot bíz magáncégre, méghozzá elképesztő összegért. 2
millió forintos havi bérköltséggel (ami a minisztereknél magasabb fizetés) számolva 2017. február 3-ig (ekkor kell leadni a III. szakaszt) folyamatosan 234 embert lehetne foglalkoztatni ennyi pénzből.
Kifejezetten aggasztó, hogy nem a 19 milliárd forint állami és további beláthatatlan mennyiségű TAO-támogatásban részesülő pályázat-előkészítő cég, hanem az attól teljesen független Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja a megrendelő, tehát ez az ötmilliárd forint hozzáadódik a korábbi összegekhez.
Ezek az összegek már most a kétszeresét teszik ki a megvalósíthatósági tanulmányban előrejelzett 9,9 milliárd forintnak.
A szóban forgó 5 milliárd forintot a terv szerinti költségvetés "Tervezés és előkészítés" 1,9 milliárd és a "Marketing és kommunikáció" 4,5 milliárd forintos sorából kellene kifizetni. Annyi csak a baj, hogy az utóbbiba reklámfilmek forgatásának, valamint egy globális hirdetési kampánynak is bele kellett volna férnie.
Úgy látszik, hogy a tanácsadás miatt a tényleges tevékenységre már nem jut pénz.
Kérdés, hogy mennyire hiteles egy olyan tanácsadó, amelyik a saját díjait sem tudja megbecsülni, vagy kifelejti a saját tanulmányából? Kérdés, hogy el szabad-e hinni akár csak egyetlen számot is a tanulmányból?
Látjuk, hogy mi történik a vizes VB-vel kapcsolatban. Az első ígéretek 8 milliárd forintról szóltak, ma már 75 milliárd forintnál tartanak a tervezett költségek. Ugyanez történne az olimpia elnyerése esetén is, csak a nagyságrenddel nagyobb méretek miatt a végén Magyarország csődbe menne.
Az Együtt továbbra sem támogatja, hogy Budapest 2024-ben olimpiát rendezzen, és azt sem, hogy arra pályázzon. Követeljük, hogy a Fidesz vonja vissza a pályázatot, ne égessen el milliárdokat a semmiért!
Pataki Márton budapesti elnök, Együtt - OS