h i r d e t é s

Orbán durván beszólt a horvát kormányfőnek

Olvasási idő
6perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbán durván beszólt a horvát kormányfőnek

2015. október 03. - 09:15
0 komment

Mesterházy Attila a Szocialista Internacionálé alelnökeként visszautasítja a miniszterelnök tegnapi kijelentéseit. Orbán Viktor reggeli rádióinterjújában menekültügyben azzal vádolta meg Zoran Milanovic horvát kormányfőt, hogy a baloldali világszervezet megbízottja, akinek az a dolga, hogy támadja Magyarországot. A szocialista Ujhelyi István ezt a diplomáciában szokatlan, durva támadásnak nevezte. Jövőre mégsem jön Magyarországra Ferenc pápa, aki kiállt a menekültek mellett és a kerítés ellen.

Mesterházy Attila a Szocialista Internacionálé alelnökeként visszautasítja a miniszterelnök tegnapi kijelentéseit. Orbán Viktor reggeli rádióinterjújában menekültügyben azzal vádolta meg Zoran Milanovic horvát kormányfőt, hogy a baloldali világszervezet megbízottja, akinek az a dolga, hogy támadja Magyarországot. A szocialista Ujhelyi István ezt a diplomáciában szokatlan, durva támadásnak nevezte. Jövőre mégsem jön Magyarországra Ferenc pápa, aki kiállt a menekültek mellett és a kerítés ellen.

Újabb összeesküvés-elméletet gyárt a Fidesz menekültügyben, bár ahhoz már hozzá szokhattunk, hogy a miniszterelnök baloldali ellenfeleit folyamatosan hazaárulóknak bélyegzi. Orbán Viktor pusztán azért állítja pellengérre a baloldalt, mert másként gondolkodnak, és más értékrendben hisznek, például az igazságosságban, a szolidaritásban és a szabadságban. Erről Mesterházy Attila, a Szocialista Internacionálé alelnöke beszélt lapunknak annak kapcsán, hogy Orbán szokásos pénteki rádióinterjújában menekültügyben azzal vádolta Zoran Milanovic horvát kormányfőt, hogy a baloldali világszervezet megbízottja, akinek az a dolga, hogy támadja Magyarországot. "Amiket a horvát miniszterelnök mond, mi nem tekintjük a horvát emberek véleményének" - közölte Orbán a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában, jelezve, hogy Zoran Milanovic és pártja a Szocialista Internacionáléhoz tartozik, márpedig e szervezet pártjai támogatják a bevándorlást. Vezetőik kevésbé a népük, sokkal inkább a szervezet utasításait, feladatszabását követik, Milanovic az Internacionálé megbízottja, akinek az a dolga, hogy támadja Magyarországot.

Mesterházy alelnökként visszautasítja a magyar miniszterelnök szavait. Az MSZP volt elnöke szerint az igaz, hogy a baloldali pártok emberként kezelik menekülteket, de a jobboldali konzervatív vezetők többsége, így Angela Merkel német kancellár is erre figyelmeztet.

A Szocialista Internacionálé laza ernyőszervezet, ahol kisebbségben vannak az európai pártok, ezért elsősorban afrikai, ázsiai, latin-amerikai témákkal foglalkozik. A legutóbbi ülés még a migránsválság előtt volt - ismertette Mesterházy, aki szerint Orbán pontosan tudja, hogy ez a szervezet nem olyan, mint az Európai Szocialisták Pártja (PES), ám mert úgy érezte, hogy a Szocialista Internacionálénak amolyan régi "komcsi" íze van, ezért nevezte meg. Mesterházy a szervezet alelnökeként visszautasítja Orbán szavait, és felszólítja, hagyja abba a hazaárulózást. Inkább arról gondoskodjon, hogy Magyarország ne elszigetelődjön Európában és a világban, mert így nagyon nehéz lesz az egyre növekvő migránshullámot kezelni.

Orbán már nemcsak csúsztat, hanem hazudik is. Pontosan tudja, hogy a Szocialista Internacionálé napi politikai kérdésekben, így a jelenlegi menekültválságban sem szólal meg. Ezt már Ujhelyi István szocialista EP-képviselő mondta lapunknak. A diplomáciában szokatlan, durva támadásnak nevezte a miniszterelnök tegnapi kijelentéseit. "A XIX. század elején ilyen mondatokért országok fegyverrel estek egymásnak" - fogalmazott. Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője közölte, a horvát kormányfő folyamatos sértegetése nem vezet el a válság megoldásához.

A kormányfő szerint egyébként a V4-ek életösztönei jól működnek a bevándorlással kapcsolatosan, "az ideologikusabban gondolkodó országokkal van baj". Példaként említette, hogy a francia és az olasz politika, valamint a német és az osztrák politikának egy része egyértelműen pozitív jelenségnek tartja a migrációt, és így bátorítja is. Az osztrák állásponttal kapcsolatban jelezte, az ottani politikai élet "izgalmi állapotban van" a tartományi választások miatt, ezt tudomásul kell venni, és "az osztrákokkal is törekedni kell együttműködésre". Az azonban nem jó dolog, hogy miközben Magyarország próbálja védeni a határt, "ők közben baráti tűzzel hátulról hátba lőnek bennünket".

"Fiatal harcosoknak feltűnő férfiak"

Orbán Viktornak vegyesek voltak a benyomásai a migráció ügyében a héten tartott New York-i ENSZ-tanácskozáson, mert az európai vezetők közül csak a máltaiak és a magyarok javasolták teljes mellszélességgel a világkvóták bevezetését. Pedig az nem járható út, hogy Európa magára vegye a világ összes baját, "erre nem vagyunk képesek", ezzel ugyanis a kontinens összezúzná az életformáját. Az sem járja, hogy az Egyesült Államok nem vagy csak kevés bevándorlót fogad, a gazdag arab országok "mintha hezitálnának", Izrael és Ausztrália pedig egyáltalán nem fogad, és "mindenki Európára tekint", mert valaki ebbe az irányba indította el a gazdasági bevándorlókat. A kormányfő szerint egyébként a világban nagyon keveset tudnak a migráció valós természetéről, például az illegális embercsempész-üzletágról, ahogyan arról is, hogy a bevándorlók körülbelül 80 százaléka fiatal férfi, és "inkább hasonlítanak egy hadseregre, semmint menedékkérőkre". Megismételte, ha más európai országok a demográfiai gondokat "fiatal harcosoknak feltűnő férfiakkal" próbálják orvosolni, tegyék, "de azt nem tudjuk elfogadni, hogy ezt a megközelítést rákényszerítsék Magyarországra".

A nemzeti szuverenitás egy részének közösségi szintre emelésén alapuló új menekültügyi rendszert kell kidolgozni az Európai Unióban, Magyarországot pedig nem szabad "mindig sarokba állítani". Erről már Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter beszélt a Die Weltben megjelent tegnapi interjúban. Schäuble szerint "Európának kifelé világossá kell tennie, hogy ellenőrzi bejáratait", de "a kerítések Európája elképzelhetetlen".

A határzár miatt nem jön a pápa?

Legkésőbb november végéig bezár a debreceni menekülttábor, ha a kormány elfogadja Kósa Lajos javaslatát. A Fidesz frakcióvezetője, volt debreceni polgármester szerint a városban tanuló fizetős külföldi diákok betartják a szabályokat, a migránsok viszont nem, és ezzel nemcsak az ott élőket, hanem a Debreceni Egyetem jó hírnevét is veszélyeztetik.

Eközben kiderült, Csehország több mint száz katonát és rendőrt küldhet Magyarországra a schengeni határ védelmére. Milan Chovanec cseh belügyminiszter tegnap Prágában bejelentette, további néhány száz embert Szlovákia és Lengyelország is küldhet közösen a magyar határra. Erről október 8-án Luxembourgban tárgyalnak a V4-ek belügyminiszterei.

A szerb-horvát határon csökkent a migrációs nyomás, az utóbbi időben naponta átlagosan három-négyezer bevándorló érkezett Horvátországba. A Hina horvát hírügynökség szerint a bevándorlókat a hatóságok az opatovaci sátortáborba vagy azonnal a magyar határra szállítják.

A menekültek emberi jogi helyzetével kapcsolatban írtak alá közös nyilatkozatot a V4-es országok ombudsmanjai tegnap Visegrádon, az éves találkozójukon. Ebben hitet tesznek amellett, hogy a menekültek iránti felelősségvállalás az európai államok erkölcsi és jogi kötelezettsége.

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia szerint nem szerepel Ferenc pápa tervei között jövő évi magyarországi látogatás. Áder János köztársasági elnök még 2013-as vatikáni látogatásakor személyesen hívta meg a pápát, és akkor a 2016-os évet ajánlotta, amit a pápa elfogadott. Ferenc pápa korábban kiállt a menekültek mellett és a kerítésre utalva úgy fogalmazott, "minden fal leomlik: ma, holnap vagy száz év után. Az akadályok emelése több vagy kevesebb ideig működik, de nem jelent megoldást. A probléma attól még fennmarad, csak a gyűlölet lesz miatta nagyobb".

Csütörtökön 3667 embert fogtak el tiltott határátlépés miatt - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata tegnap a police.hu oldalon.

 

nepszava.hu (Címlap: „Az ENSZ-ben csak a máltaiak és a magyarok támogatták a világkvótát” - Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)