h i r d e t é s

Orbán végleg mindent megtagad, amit egykor hitt

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbán végleg mindent megtagad, amit egykor hitt

2017. január 16. - 11:32
0 komment

A korai Fidesz bátorításként szolgált a politizáló civil szervezetek számára, és arra buzdított, hogy mindenki beszéljen szabadon - írja a HVG.hu.

"Tulajdonképpen, ha betiltják a szervezetet, akkor azt kell mondani, hogy ugyan létezik Magyarországon egy jogrend, ami lehetővé teszi, hogy ilyen (civil) szervezetek létrejöjjenek, ezt a jogot ugyan mi (az MSZMP) kreáltuk, de hát most nem hagyjuk, hogy ezzel a joggal éljenek"

– így összegezte 1988 áprilisában Orbán Viktor a hatalmon lévő MSZMP hozzáállását a frissen megalakult Fidesz nevű civil szervezethez, amely azzal a céllal jött létre, hogy politikai tevékenységet folytasson a kommunista Magyarországon.

A Fidesz és a többi rendszerváltó szervezet törvényesen jött létre a ’80-as évek végén. Mint a korai Fidesz egyik tagja pontosan emlékszem, hogy a jog adta, bár addig nem használt lehetőségeket hogyan fordítottuk véleménykifejezésre, szabad gyülekezésre vagy a sajtó beperelésére, egyszóval politikai cselekvésre. A Fidesz története azzal kezdődött, hogy a kommunista rezsim ellenében elismertesse jogát a civil politizálásra.

A Fidesz megalakulásától kezdve küzdött azért, hogy az MSZMP által létrehozott álcivil szervezetekkel szemben - amelyek az állampártot szolgálták - olyan szabad és valódi politikai közélet valósuljon meg Magyarországon, amiből kikerekedhet egy jobb és demokratikusabb ország. A korai Fidesz bátorításként szolgált a politizáló civil szervezetek számára, és arra buzdított, hogy mindenki beszéljen szabadon.

A korai Fidesz nemcsak beszélt, felvonult és perelt hanem újságot alapított és közéleti akadémiát szervezett. A politizáláshoz magyar magánszemélyektől kapott anyagi támogatást, itthonról és külföldről. Például Soros György támogatása nélkül nem lett volna a Fidesznek a röplapokhoz elengedhetetlen fénymásolója. A civil politizálás maga volt a Fidesz missziója. Orbán Viktor annyira fontosnak tartotta ezt, hogy egyetemi szakdolgozatának is az volt a témája, hogy

Társadalmi önszerveződés és mozgalom a politikai rendszerben (A lengyel példa).

Ma, közel 30 évvel később, a Fidesz el akarja hallgattatni azokat, akik nem értenek egyet elhibázott központosított kormányzásával és a hatalmi arroganciával, amellyel Magyarországot vezeti. A Fidesz ma szabad embereket és szervezeteket fenyeget szavakkal, jogi eljárásokkal és rendőri felvonulással. A legutóbbi hírek szerint olyan törvény készül Magyarországon, amely külföldi ügynöknek bélyegezne bizonyos, a kormányzat által kiválasztott politizáló civil szervezeteket.

Ismerjük ezt. Vlagyimir Putyin Oroszországában 2012-ben fogadták el az úgynevezett "idegen ügynök-törvényt" amely alapján a külföldi magánszemélyek által támogatott szervezeteknek minden kiadványukon nyilvánosan jelezniük kell, hogy ők "külfüldi ügynökök". Ennek eredményeképp az elmúlt években Oroszországban megsokszorozódtak a társadalmi szervezetek elleni rajtaütésszerű vizsgálatok, rendőrségi eljárások és más államhatalmi akciók. És valóban: azóta megfogyatkoztak a civil szervezetek, például azok is, amelyek 2012-ben hatalmas polgári választási megfigyelő programot szerveztek. Nem csoda, hogy a 2012. évivel szemben a 2016-as őszi oroszországi választáson Putyin pártja hatalmas győzelmet aratott és kétharmados többséget szerzett. Ha a Fidesz benyújt egy ilyen típusú javaslatot a következő hetekben, tudni fogjuk, miről van szó.

Nemigen van manapság szimbolikusabb bemutatása Orbán Viktor és a Fidesz pálfordulásának a ’88-as alapító hagyományokhoz képest, mint ez az új terv, amelyről a Fidesz-politikusok ezekben a napokban beszélnek. Ha ez valóban megtörténik, azzal a Fidesz végleg felmondja a közösséget eredeti önmagával és mindazzal, amit egyszer, valaha Magyarországért képviselt.

hvg.hu